banner38

banner39

banner46

banner47

28 Şubat 2020 Cuma

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin YÖNETİLEMEYEN KASTAMONU İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, parti il binasında yaptığı basın toplantısında Kastamonu gündemini değerlendirdi.

03 Eylül 2019 Salı 10:06
 CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin YÖNETİLEMEYEN KASTAMONU İLE KARŞI KARŞIYAYIZ
 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, parti il binasında yaptığı basın toplantısında Kastamonu gündemini değerlendirdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yapılan kutlamaları hatırlatarak sözlerine başlayan CHP İl Başkanı Erbilgin, “30 Ağustos Zafer Bayramını tüm ülkemizde yurtsever bir bilinçle kutladık. Cuma gününe denk gelen bu büyük günde Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma Hutbesinde Milli Mücadelenin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmaması bu ülkenin en hassas davranması gereken kurumuna yakışmamıştır. Bu tutum bir hata değil kurum tercihidir. Yönetilemeyen bir Türkiye, yönetilemeyen bir Kastamonu ile karşı karşıyayız. AKP temsilcileri Kastamonu sorunları karşısında biçaredir” dedi.

“GEREKSİZ BİR YASAKTIR”

Kastamonu Valiliği tarafından açık alanda alkol alınmasının yasaklanmasına dair yayınlanan karar hakkında da konuşan Erbilgin, “Valilik ilan ettiği metin ile yayınlanan metin arasında farklılık olduğunu kamuoyuna duyurdu. Öncelikle açıklamada sıralanan tüm hususlar için kabahatler kanununda yaptırımlar sıralanmıştır. Hal böyleyken gereksiz bir yasaktır. Yapılan açıklama bürokrasi içindeki bilek güreşinin bir yansımasından ibarettir. Bu yasağın Kastamonu’ya hayrı yoktur.

“GEREĞİ YAPILMALIDIR”

Azdavay İlçemizde kendisine rahmet diliyorum Halil Akbaş’ın cenazesine 16 gün sonra aldığımız bilgilere göre yöre insanı tarafından ulaşılabilmiştir. Bu hepimiz için vahim bir durumdur. Kendimizi emanet ettiğimiz kurumların günlerce hem de en çok bakılması gereken bölgede drone vb. her türlü teknolojiye rağmen cenazeye ulaşılamaması bizleri yaralamıştır. Yaşanan süreçte görev ihmali olan kurumlar varsa gereği yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE NİYE BORÇLANMAYA İHTİYAÇ DUYMAKTADIR”

Erbilgin, şöyle devam etti: “Kastamonu Belediye Başkanı Sayın Vidinlioğlu göreve gelmesinden bu yana belediye meclisinden 2. Kez borçlanma yetkisi istemiştir. Kastamonu’nun ihtiyaçları bunu gerektiriyorsa elbette borçlanmaya gidilebilir. Gerekli desteği verdik. Ancak öncesinde borçlanma gerekçeleri şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Belediye niye borçlanmaya ihtiyaç duymaktadır. Örneğin MHP’den 4.3 Milyar TL borç ile devraldığımız Adana Büyükşehir Belediyesi açılmayan kuyuya 5 milyon lira, alınmayan A4 kağıdına 262 bin lira harcandığını kamuoyuna açıkladı. Bunlara istinaden borçlanma yetkisi istedi. Böyle bir durum mu vardır. Seçim öncesi mahşerin 5 atlısı, Zincirci abey diyenler, beytülmal diyenler sustu. Seçim öncesi elimizde belge var diyenler, seçim sonrası tüm belgelerin başına oturmuş iken dut yemiş bülbüle döndü. Eğer önceki açıklamalar yersiz ise iftiracı olmuşlardır. Doğruysa yolsuzluğa ortak olmaktadırlar.”

“KASTAMONU ADINA PRESTİJ MESELESİDİR”

İstiklal Yolu Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün Kastamonu’ya kurulmasının gündemde olduğunu söyleyen Erbilgin, şunları belirtti: “İstiklal Yolu Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün Kastamonu’ya kurulması istihdam olanağından öte Kastamonu adına bir prestij meselesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da kulağım İnebolu’da’ sözleriyle önemi tarihe geçmiş olan bu yola ait bir şube müdürlüğünün Kastamonu-İnebolu dışında başka bir ile kurulması tartışma konusu bile olmamalıdır. Eğer kurulursa AKP Kastamonu teşkilatı kendisini feshetmelidir. Şu soruyu da sormakta yarar vardır. Şube müdürlüğü Kastamonu’ya kurulduğu takdirde AKP Kastamonu için çok büyük bir iş mi başarmış olacaktır? Bir şube müdürü, birkaç memurun görev yapacağı şube müdürlüğü Kastamonu’ya kurulduğu takdirde ilimizin istihdam başta olmak üzere çözüm bekleyen diğer sorunları çözülmüş olmayacaktır. Konuyla ilgili söz söylenmesi gereken bir başkası da MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’dır. Gelin görün ki açıklamaları ile MHP İl Başkanı Yüksel Aydın çok farklı anlamıştır. Aydın Kastamonu’ya kurulacak olan şube müdürlüğünü, genel müdürlükmüş gibi kamuoyuna lanse etmiştir. Genel müdürlüğün adresinin de MİEM olmasını önermiştir. MİEM gibi büyük ve önemli bir yatırımın atıl durumda olması elbette hepimizin vicdanlarını sızlatmaktadır. Ancak Yüksel Aydın’ın gerçeklerden uzak bir şekilde MİEM’i İstiklal Yolu Genel Müdürlüğü’ne verelim önerisi ve ‘siyaseti artık bıraktık’ söylemi ucuz uyanıklıktır, zübük siyasetidir.”

“RANT ALANLARI AÇMA GAYRETİ”

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, açıklamasını şöyle tamamladı: “MHP İl Başkanı Aydın’dan konu açılmışken bir konuya daha değinmeden geçemeyeceğim. Seçim öncesi Hisarardı Mahallesi’nde, seçimden sonra Daday’daki bir tesiste ve Nasrullah Meydanı’nda bir gazeteciye yönelik saldırılarda Aydın’la yakın bağlantısı olduğunu gördüğümüz isim ve isimler son olarak Kışla Parkı’nda silahlı bir yaralama olayıyla anılmıştır. Yetkilileri uyarmakta fayda görüyorum. Kastamonu’da siyasi mafyalaşma emareleri görülmektedir. Zübük siyasetinin diğer bir yansıması düzenlediği basın toplantılarında ayrıca sosyal medya hesaplarında sık sık dile getirdiği ve kamuoyuna yansıyan FETÖ’yle ilgili ciddi iddiaları vardır. Aydın her fırsatta kripto FETÖ’cüler olduğunu ve bunları bildiğini ima eden ifadeler kullanmaktadır. Aydın’ın bu zamana kadar suç duyurusunda bulunmaması düşündürücü değil midir? Yüksel Aydın bu kişilerle ilgili en kısa sürede Cumhuriyet Savcılığına gidip suç duyurusunda bulunmalı bildiklerini anlatmalıdır. Yoksa tutumu gönderme yaptığı kişi ya da kişiler kimse mızrağın sivri ucunu yönelterek kendisine rant alanları açma gayreti olarak yorumlanacaktır. Cumhuriyet savcılarımız Yüksel Aydın’ın açıklamalarına istinaden Aydın’ın bilgisine başvurmalıdır.”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV