CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin BU ŞEHRİN HAYRINA OLANI SAVUNMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün parti binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. “‘Doğru olanın yanında olmalıyız’ diyenleri Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (BAKAP) ile ilgili olarak Meclis’e sunduğu kanun teklifine sahip çıkmaya çağırıyorum” diyen Hikmet Erbilgin, gündeme dairde değerlendirmelerde bulundu.

 CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin  BU ŞEHRİN HAYRINA OLANI SAVUNMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün parti binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. “‘Doğru olanın yanında olmalıyız’ diyenleri Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (BAKAP) ile ilgili olarak Meclis’e sunduğu kanun teklifine sahip çıkmaya çağırıyorum” diyen Hikmet Erbilgin, gündeme dairde değerlendirmelerde bulundu.

Hikmet Erbilgin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Milletvekilimiz Sayın Baltacı’nın meclis çalışmalarını hepimiz takip ediyoruz.  Özelleştirilen şeker fabrikalarının kamulaştırılması ve işlemleri devam eden fabrikaların özelleştirme işlemlerinin durdurulması hakkında kanun teklifi, Kastamonu iline ‘Gazilik’ unvanı verilmesi hakkında kanun teklifi ve son olarak Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kurulmasını amaçlayan kanun teklifi. Şimdi ilimizin diğer vekillerinin yaklaşımlarını Gazi Kastamonu’nun takdirine bırakıyorum. Doğru olanın yanında olmalıyız diyenleri Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kurulmasını amaçlayan kanun teklifine sahip çıkmaya çağırıyorum. Bu şehrin Ticaret Odası, Esnaf Odası gibi kurumların bu gayretlere sağır kalması beklenemez bu şehrin hayrına olanı savunmak hepimizin görevidir.

“DERHAL ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇİLMELİ”

Değerli arkadaşlar muhalefette olmamıza rağmen her gün onlarca genç iş arayışına destek için bizlere müracaat ediyor. 15-34 yaş grubunu içine alan geniş yaş tanımlı genç işsiz sayısı ise 2 milyon 801 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Son bir yılda sigortalı sayısı yarım milyondan fazla azaldı. Türkiye’de ekonomik kriz artık kangrenli bir hal almış durumdadır. TÜİK verilerine göre sanayi üretimi bir önceki yılın Ağustos ayına göre yüzde 3,6 azalmış durumdadır. AKP iktidarı gençlerimizi işsizliğe ve geleceksizliğe sürüklemeye hızla devam ediyor. Ne yazık ki istihdamın daraldığı ekonomik krizin bir türlü önlenemediği bu ortamda işsizlik daha da artacaktır. İktidar ülkeyi soktuğu bu ekonomik girdaptan çıkarabilme yetisini çoktan kaybetmiştir. Çözüm Aile Sigortası ve Üretim odaklı anlayıştadır. Böyle bir tabloda yapılacak belli. Yoksul aileler için yıllardır söylediğimiz aile sigortası bir an evvel hayata geçirilmeli ve derhal üretim ekonomisine geçilmelidir.

“KAPIYA DAYANAN KIŞ DEĞİL, FATURA DERDİDİR”

Kış geldi, kapıya dayandı ama kapıya dayanan sadece kış değil, aynı zamanda fatura derdi. Yakacak fiyatları cep yakıyor. Elektriğe zam üstüne zam geliyor. Kış aylarında ortalama aile elektrik faturası tüketimin artması ile birlikte 163 TL’den, 370 TL’ye çıkıyor. Konutlarda kullanılan 1000 kcal/h enerji için yakıt maliyetlerinin son iki yıllık dönemde muazzam bir yükseliş gösterdi. Günlük 10 metreküpten aylık 300 metreküp doğal gaz tüketen bir hane, 2017’de aylık 379 lira öderken 2019’da yüzde 62 oranında bir artışla 613 liraya ödeyecek. 2020 için çalışanlar kara kara düşünüyor. Fatura miktarlarının küçük çocuğu olan, evde kalan yaşlı ve hastası bulunan ailelerde daha da yükselecek net asgari ücretin 2 bin 20 TL olduğu düşünülürse, hâlihazırda maaşının yüzde 8’ini elektrik faturasına ayırmak zorunda kalan asgari ücretli için kış aylarının zor geçeceği ortadadır. Vatandaşların hali böyleyken saray kurulunda toplantı ücreti 6 kat arttırıldı. AKP’li siyasetçilere ‘ek gelir kapısı’ haline gelen Cumhurbaşkanlığı kurulları ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu’nda görev yapanların toplantı başına aldıkları ücret 207 TL’den 1.246 TL’ye çıktı.

“KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI TEHDİT ALTINDA”

HP Mermer İnşaat Enerji A.Ş. tarafından Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesindeki Yukarıaktaş Köyü’nde faaliyet gösteren mermer ocağında kapasite artışı yapılması ve kırma-eleme tesisi kurulması için hazırlanan ÇED raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu’ndan geçti. Ocaklar, Pınarbaşı ve Horma havzalarını besleyen su kaynaklarının yanı sıra Küre Dağları Milli Parkı’nı da tehdit ediyor. Taşocağı, Yukarıaktaş Köyü’ne 370 metre mesafe ve civardaki diğer yerleşim yerleri olan Aşağıaktaş ve Kurtlugelik köylerine de 1 KM mesafede bulunuyor. Ayrıca söz konusu alan planlarda ‘orman’ olarak geçiyor 100’ün üzerinde ocak başvurusu İlçede 18’e yakın mermer ocağı ve müracaat süreci devam eden 100’ün üstünde ocak olduğunu belirten Pınarbaşı sakinleri, ocakların hayvancılığı da tehlikeye düşürdüğünü söylüyor. Küre Dağları Milli Parkı’nın tampon bölgesinde yer alan ilçedeki yoğun madencilik faaliyetlerinden rahatsız olan bölge halkı, devlet kurumlarının gerekli hassasiyetle tekrar ölçüm yapması gerektiğini ifade ediyor. Ocaklar, Pınarbaşı ve Horma havzalarını besleyen su kaynaklarının yanı sıra Küre Dağları Milli Parkı’nı da tehdit ediyor. Acil koruma kapsamına alınan sıcak orman noktalarına sahip ilçede binlerce yıllık anıt ağaçlar olduğu gibi bakteri üretmeyen özel ağaç cinsleri de var. Kastamonu’da yaşayan bir yurttaş geçtiğimiz yaz CİMER üzerinden Küre Dağları Milli Parkı’nda kaç adet mermer ocağı olduğunu sorduğunda, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden soru bilgi edinme kanununun istisnasına girdiği için bilgilerin paylaşılamayacağı yanıtı gelmişti.

“DENETİM GÖREVİMİZİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kıymetli arkadaşlar Belediye Başkanı Sayın Vidinlioğlu’nun açıklamalarını dikkatle inceledim. Tamamı işleri geleceğe havale eden -ecek -acak denilen gelecek zaman kipiyle açıklamalar olmuş. Çok üstümüze gelmeyin zamana ihtiyaç var denilmiş. 2020 yılı işaret edilmiş. Seçmenlerin verilen sözlerin takipçisi olduğu unutulmamalıdır. Denetim görevimizi yapmaya devam edeceğiz.

İlginç bir biçimde hem Sayın Vidinlioğlu’nun hem MHP İl Başkanı’nın kendileri açıklayıp kendileri cevap verdikleri ‘il başkanı ve belediye başkanı arasında sorun yok’ açıklamaları çok manidar olmuş. İl başkanı ‘Belediye Başkanı’nı belirleyen teşkilattır.’ derken Sayın Vidinlioğlu ‘il başkanı il başkanıdır. Belediye başkanı belediye başkanıdır. Hukuken ve siyaseten sorumlu olan benim’ diyerek sınırı çizmiş. Bilemiyorum belki Sayın Vidinlioğlu’nun Seydiler ve Azdavay toplantılarına katılmaması bu kanıyı güçlendirmiştir.

“BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU”

Şimdi gelelim MHP İl Başkanına; seçimler öncesinde söylediği tüm iddiaları yutmak zorunda kalan MHP İl Başkanı işi gücü bırakmış partimize il başkanı, milletvekili tayin etme hadsizliğini gösteriyor. Siyasi nezaketi bilmeyen Yüksel Aydın istifasını isteyen sivil toplum başkanlarına da ‘istifamı istemek sana mı düştü?’ diyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Ayrıca üye ve delegelerimizin iradesiyle seçilmiş mevkidaşım İstanbul İl Başkanımız hakkında iftira atmaktan çekinmeyen Yüksel Aydın, 2011 yılında hakkında çıkan haberlere bakarsa durumu daha iyi kavrayacaktır. Siyaseti aşağıya çeken bu yaklaşımlardan Kastamonu’ya hayır gelmez, emek verilmesi gereken Kastamonu’nun geleceğidir.”

“BİZCE KAS-DER BU ŞEHRİN İLİMİZ DIŞINDAKİ GAYRET GÖSTEREN DERNEKLERİNDEN BİRİSİDİR”

Konuşmasının ardından soru-cevap kısmına geçen Hikmet Erbilgin bir gazetecinin KAS-DER Başkanı Remzi Şen’in darp edildiği yönündeki sorusunu cevaplayan Erbilgin; “Böyle bir şey bende duydum. Remzi Şen’e bu konuda telefon açtım. Kendisi; ‘Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı’nı Yüksel Aydın’ın açıklamalarını doğru bulmadığıma yönelik ziyaret ettim. Ancak orada nezaketsiz bir tutumla karşılaştım. Orada Yüksel Aydın’ın aracılığıyla bulunanların nezaketsiz bir tutumuyla karşılaştım. Ama karşılıklı herhangi bir darp olmamıştır’ diye beyanda bulundu. Bizce KAS-DER bu şehrin ilimiz dışındaki gayret gösteren derneklerinden birisidir. Tüm sivil toplum kuruluşları gibi. Gazi Kastamonu gibi bir çalışmanın içerisindedirler. Sivil toplum kuruluşlarına var ise eleştirileri nezaketli bir biçimde yöneltmeli ancak onların bu şehir için olan çalışmalarına da sahip çıkılması gerektiğini düşünüyoruz. Daha önce siyasette mafyalaşma emareleri olarak 4 tane vukuat saydım. Belki bu 5’inci vukuat olarak eklenebilir. Yüksel Aydın ile ilgili eleştirileri esasen Milliyetçi Hareket Partisi içinde görev yapanlara sormak daha doğru. Ne kadar memnunlar kendi il başkanlarından. Yüksel Aydın isim vererek, birileri hakkında açıklama yapıyor, öbür gün o kişiyle fotoğraf veriyor. Karşılıklı bir ‘gel gel’ hareketi var. Birilerine fatura çıkarma halidir” diye konuştu.

İLÇE KONGRELERİ 14 ARALIK-27 OCAK TARİHLERİ ARASINDA

Mahalli delege seçimlerine de değinen Erbilgin; “Mahalle delegelikleri de bu ay sonu itibariyle, itirazlar ve askı süreçleri bitmek üzere. Ondan sonra ilçe kongreleri takvimi başlayacak. Merkez ilçedeki mahalle delegeleri sonuçlandırıldı. Diğer ilçelerde devam ediyor. Tüm ilçelerimiz tamamlandıktan sonra, ilçe başkanlarını ve il delegelerini seçmeye yetkili delegasyonumuz 14 Aralık-27 Ocak arasından bizler tarafından ilçe kongrelerinde belirlenecek” diyerek bilgi verdi.

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2019, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER