CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin BU ŞEHRİN HAKKI YETERİNCE SAVUNULMUYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Kastamonu’nun gündeminde yer alan konularla ilgili açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde CHP Belediye Meclis Üyelerinin meclise verdiği soru önergelerini ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun verdiği cevapları değerlendiren İl Başkanı Erbilgin, “Mesele benim şahsi meselem değildir. Bu mesele kişisel olarak ilgilendiğim bir mesele de değildir. Mesele kamuoyunun şeffaf bir biçimde bilgilenmesidir. Tüm bu sorular kamuoyuna adına sorulmuştur. Mesele Kastamonu’nun bilgi edinme hakkıdır” dedi.

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin   BU ŞEHRİN HAKKI YETERİNCE SAVUNULMUYOR
banner72

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Kastamonu’nun gündeminde yer alan konularla ilgili açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde CHP Belediye Meclis Üyelerinin meclise verdiği soru önergelerini ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun verdiği cevapları değerlendiren İl Başkanı Erbilgin, “Mesele benim şahsi meselem değildir. Bu mesele kişisel olarak ilgilendiğim bir mesele de değildir.  Mesele kamuoyunun şeffaf bir biçimde bilgilenmesidir. Tüm bu sorular kamuoyuna adına sorulmuştur. Mesele Kastamonu’nun bilgi edinme hakkıdır” dedi.

AKP İl Başkanı Doğan Ünlü’nün kendisi için “aklına ihtiyacım yok’ dediğini de hatırlatan Erbilgin, “Sayın Ünlü benim aklıma ihtiyacı olmadığını söylüyor ama ilimizin sorunlarının çözümüne kendi aklı yetmediği ortada” diye konuştu.

S.S. Maslak Yeni Küçük Sanayi Yapı Sitesi Kooperatifi, Kastamonu Havalimanı’ndaki uçak iptalleri ve diğer konularla ilgili Hikmet Erbilgin’in açıklaması şöyle: “Temmuz ayı başından bu yana ilçe danışma kurullarımızı topluyoruz. Partimizin ve ilimizin ihtiyaçlarını konuştuğumuz bu buluşmaları 14 Temmuz’da il danışma kurulumuzun toplanması ile sonlandıracağız.

FESTİVALE DAVET

Öncelikle 26 yıl önce dün aramızdan ayrılmış, ömrünü hak ve adalet arayışı ile geçirmiş bir Türk aydınını, Hababam Sınıfı'nın yaratıcısı, Türk edebiyatının usta şair ve yazarı Rıfat Ilgaz’ı saygı ve özlemle anıyorum.

Önceki dönemlerde sembolik olarak kutlanan 24. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali için Cide Belediyemiz yazarımızın adına 11, 12 ve 13 Temmuz’da adına yaraşır bir festival gerçekleştirilecek. Haluk Levent’in ve değerli birçok sanatçımızın sahne alacağı festivale tüm yurttaşlarımızı davet ediyorum.

“ÜCRETSİZ SERVİS HİZMETİ VERİLMELİ”

Değerli basın emekçileri; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün açtığı Yaz Spor Okulu yaklaşık 4.000 çocuğumuz ile çok sayıda branşta faaliyete başladı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Spor okullarına dört bir yandan çocuklarımız geliyor. Ancak her yaz döneminde çocuklarımızın önemli bir bölümü ulaşımda sıkıntı yaşadıkları için ya kurslara başlayamıyor ya da yarı da bırakmak zorunda kalıyor. Ya da anne ve babaların büyük fedakârlığı ile onların nezaretinde spor alanlarına ulaşabiliyor. Bu konuda Kastamonu Belediyesi’ni göreve davet ediyoruz. Çocuklarımızın yaz spor okuluna ulaşımlarının sağlanmasında belediyemizin taşın altına elini koyması gerektiğini düşünüyoruz. Yaz spor okulu süresince çocuklarımızın ücretsiz ulaşımının sağlanması için servis hizmeti verilmelidir. Elbette bu imkan mevzuata uygun sağlanacaktır. İlimizde kurumsallaşmış Güven-Tur bu hizmete aracılık edebilir. Bu çerçevede sosyal belediyecilik anlamında çocuklarımız için düzenlenecek ücretsiz ring seferleri önemli bir hizmet olacaktır. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’müzden alınacak verilerle bu hizmet kolaylıkla verilebilir.

“MESELE KASTAMONU’NUN BİLGİ EDİNME HAKKIDIR”

Bilindiği gibi Temmuz ayı Belediye Meclisi’nde Belediye Meclis üyelerimiz Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun yanıtlaması istemiyle iki yazılı soru önergesi verdi. Sayın Vidinlioğlu her iki önerge ile ilgili de aynı toplantıda ön açıklamalarda bulundu. Belediye Meclis üyelerimiz belediyeye işe gelmeden maaş aldığı iddia edilen AKP Gençlik Kolları Başkanı Musa Kalafat’ın halen belediye de çalışıp çalışmadığını, bu iddialar doğruysa Kalafat’ın işe gelmeden aldığı maaşların geri iadesi için idari ve hukuki bir işlem başlatılıp başlatmadığını ayrıca Tahsin Babaş döneminde işe gelmeden belediyeden maaş aldığı tespit edilen personel sayısının kaç olduğunu sordu.

Musa Kalafat’ın belediyeden istifa ederek ayrıldığını açıklayan Sayın Vidinlioğlu Belediye Meclis üyesi arkadaşlarımızın sorduğu diğer iki soruyu ‘benden öncesini bilmem’ diyerek cevapladı. Bizim açımızdan devlette süreklilik esastır. Bolu Belediye Başkanımız Tanju Özcan belediyenin geçmişini biliyorken, İzmit Belediye Başkanımız Fatma Hürriyet Kaplan belediyenin geçmişini biliyorken, Sayın Vidinlioğlu’nun ‘ben geçmişi bilmiyorum, kendi hesabımı veririm’ demesi ittifak nedeniyle susma, söz söyleyememe halidir. Beni bulaştırmayın demektir. Yüksel Aydın’ın açıklamalarına ağızdan kaçmış istenmeyen durum muamelesi yapmaktır. Sayın Vidinlioğlu ayrıca telefonda sormam halinde bu ve benzeri bilgileri paylaşabileceğini söylemiştir. Sayın başkanın tüm telefonları açtığı ve geri döndüğünü biliyorum. Ancak mesele benim şahsi meselem değildir. Bu mesele kişisel olarak ilgilendiğim bir mesele de değildir.  Mesele kamuoyunun şeffaf bir biçimde bilgilenmesidir. Tüm bu sorular kamuoyuna adına sorulmuştur. Mesele Kastamonu’nun bilgi edinme hakkıdır.

“BİZE DOĞRU GELMEMİŞTİR”

Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımızın Ramazan Sokağı etkinliklerinin Bengü Türk TV’den 30 gün boyunca canlı yayınlanmasıyla ilgili sorularına da cevap veren Sayın Vidinlioğlu toplamda 700 bin TL civarında bir harcama yapıldığını açıklamıştır. Bilindiği gibi bu rakam bir önceki Belediye Meclisi toplantısında Meclis’in Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’na borçlanma yetkisi verdiği rakamın yaklaşık yüzde 10’una denk gelmektedir. Belediye adına borçlanma yetkisi isteyip, bu tutarın yüzde 10’unu dolaylı olarak bir televizyon kanalına harcamak bize doğru gelmemiştir.

“UÇAK SEFERLERİMİZ SÜREKLİ İPTAL OLUYOR”

Değerli basın emekçileri Kastamonu kamuoyunun bildiği gibi uçak seferlerimiz sürekli iptal oluyor. Yolcu sayımız yaklaşık yüzde 32 azaldı. Türk Hava Yolları’nın uçakları Akdeniz ve Ege bölgesine çektiği, yönlendirdiği için sefer iptallerinin arttığı iddialarının doğru olmamasını temenni ediyoruz. Böyleyse ve çevremizdeki illerde sefer iptalleri olmazken, Kastamonu seferleri iptal ediliyorsa bu tek bir anlam taşıyor. Bu şehrin hakkı yeterince savunulmuyor. Kışın sise yenik düşen seferlerimiz yaz döneminde Kastamonu’yu yok sayan bürokrasiye, seferimizi iptal ettirmeyiz diyemeyen iktidar il başkanı ve vekillerine yenik düşüyor.

“BİZ ÇOĞULCU, KUCAKLAYICI, KASTAMONU’NUN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETEN ORTAK AKLI ÖNEMSİYORUZ”

AKP İl Başkanı Doğan Ünlü ayrıca son düzenlediği basın toplantısında benim aklıma ihtiyacı olmadığını söylemiştir. Biz çoğulcu, kucaklayıcı, Kastamonu’nun sorunlarına çözüm üreten ortak aklı önemsiyoruz. Sayın Ünlü benim aklıma ihtiyacı olmadığını söylüyor ama ilimizin sorunlarının çözümüne kendi aklı yetmediği ortada.

31 Mart seçimleri öncesi Küre Belediyesi’ni kazandıklarında Küre’yi uçuracağını söyleyen Doğan Ünlü, Küre’nin maden payına sahip çıkmalıdır. Küre’nin kısıtlı olan imkanları daha da kısıtlanmaktadır. Bakan yardımcıları yanında fotoğraf vermekle bu işlerin olmadığı açıktır. İlimizin ihtiyaçlarını çözemiyorsa Milletvekilimiz ile birlikte katkı sunmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz.

“İLÇELERİMİZİ 17 YILDA BU DURUMA DÜŞÜRENLER UTANMALIDIR”

Bilindiği gibi üç ilçemizdeki cezaevinin kapatılması kesinleşmiştir. Biz isteriz ki hiç suç işlenmesin, tüm cezaevleri kapansın. Ama İnebolu ve diğer ilçeler cezaevine bir istihdam, iş ve aş kapısı olarak bakmaktadır. Öncelikle ilçelerimizi 17 yılda bu duruma düşürenler utanmalıdır. Temennimiz devletin o ilçelere cezaevine muadil olacak istihdama yönelik yatırımlarla bu durumu telafi etmesidir. Bugüne kadar AKP’li yöneticileri il, ilçe başkanı, milletvekilleri özellikle İnebolu’da ‘cezaevi kapanmayacak, yenisi yapılacak, yer tespiti yapıyoruz’ diye fotoğraflar vermiş, ilçe kaymakamı alkışa eşlik etmiş kamuoyunda ki hoşnutsuzluğu yatıştırma, oyalama görevi üstlenmiştir. Ezcümle İnebolu’yu kandırmışlardır. İnebolu cezaevinin kapatılması kararı çıkmasına rağmen Milletvekili Sayın Çelik, ‘İnebolu’ya cezaevinin yenisini yaptırmaya çalışacağız’ gibi basiretsiz ricacı bir cümle kurabilmiştir. Maden payında, cezaevi meselesinde, havaalanında görüldüğü gibi AKP yönetememekte Kastamonu’yu savunamamaktadır.

“S.S. MASLAK YENİ KÜÇÜK SANAYİ YAPI SİTESİ KOOPERATİFİ’NDE DE CEVAPLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ SORULAR VAR

Kastamonu için önemli gördüğümüz ve bu anlayışla devam ettiği sürece ileride büyük bir sorun olarak karşımıza çıkacağını düşündüğümüz S.S. Maslak Yeni Küçük Sanayi Yapı Sitesi Kooperatifi’nde de cevaplanması gereken önemli sorular vardır.

Öncelikle üye sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük ortaklıklarından biri olan kooperatif, sanayi esnafımıza bir hizmet alanı yapılmasını mı amaçlamaktadır yoksa bir rant çekişmesiyle mi boğuşmaktadır? Bu netleştirilmelidir. Toplanan aidatlardan elde edilen faiz gelirinin nasıl kullanıldığı açıklanmalıdır. Kamulaştırma yetkisi belediyeye mi devredilmiştir, eğer böyleyse sebebi nedir? Bu kriz ortamında daha konforlu bir binaya neden taşınılmıştır? Bu sorular cevaplanmalıdır. Taksitlerini ödeyemediği için kooperatif üyeliğinden ayrılan üyelere faiz gelirlerinden pay verilmemesinin gerekçeleri mutlaka kamuoyuyla paylaşılmalı üyeler oyalanmamalıdır. İmalı göndermeler yerine, köşeli net sorular sorarak kooperatifin önünün açılmasına katkı sunmak gerekmektedir.”

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER