CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman - Kadınlara her alanda eşit özgür bir dünya diliyoruz

CHP Kastamonu İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman, Dünya Kadın Hakları Günü ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadınlara; Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilmesinin yıldönümünde bir mesaj yayınladı.

 CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman - Kadınlara her alanda eşit özgür bir dünya diliyoruzCHP Kastamonu İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman, Dünya Kadın Hakları Günü ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadınlara; Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilmesinin yıldönümünde bir mesaj yayınladı.

Salman; “Mustafa Kemal Atatürk ve fikir arkadaşlarını saygıyla anıyor, birlik olacağımız inancıyla tüm kadınlara her alanda eşit özgür bir dünya diliyoruz” diyerek şu mesajı yayınladı: “Bugün, 5 Aralık 2019. Kadın hareketinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelesinin devamı olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, onun eşsiz öngörüsü sonucu, 5 Aralık 1934’te, kadınlara verilen bu hak, kadınlar açısından bir devrimdir. Mustafa Kemal Atatürk, 1925'te Kastamonu'da yaptığı konuşmada şöyle der: ‘Toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur.’ Bu konuşma ile kadın-erkek eşitliği ilkesini açıkça ortaya koyan Atatürk, Birleşmiş Milletlerin, 20 yıl sonra kabul ettiği Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’nin 1. ve 2. maddesi ile yayımladığı ilkeleri, çok daha önce dile getirmiştir. 
Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli adımlarından biridir. Türkiye’de ve dünyada kadınların erkeklerle eşit koşullarda ve insanca yaşama isteğinin giderek güçlendiği bir dönemde, kadınların karşı karşıya kaldığı tehditler, kadınların haklarına yönelik saldırılar da giderek artmaktadır.
Mevcut iktidar, kadınların kaç çocuk doğuracağına, nasıl doğuracağına, gece sokakta yürüyüp yürüyemeyeceğine, kahkaha atıp atamayacağına karar vermeye, kılık kıyafetine, zihnine, bedenine, kimliğine hükmetmeye çalışmaktadır.
Kadınların önündeki bu engeller, kadının siyasal yaşama katılma konusunda erkeklere oranla çok daha fazla mücadele vermek zorunda kalmalarına neden olmaktadır. Kadınlarımızın kendi kaderi ile beraber ülke kaderinde de söz sahibi olmaları seçme ve seçilme haklarını layıkıyla kullanmaları ile mümkün olacaktır. Mustafa Kemal Atatürk ve fikir arkadaşlarını saygıyla anıyor, birlik olacağımız inancıyla tüm kadınlara her alanda eşit özgür bir dünya diliyoruz.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER