CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman Alışmayacağız, susmayacağız

Türkiye’yi yasa boğan Emine Bulut cinayeti ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yayınlayan Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman, “Alışmayacağız, susmayacağız” dedi.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman Alışmayacağız, susmayacağız
banner72

 

Türkiye’yi yasa boğan Emine Bulut cinayeti ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yayınlayan Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman, “Alışmayacağız, susmayacağız” dedi.

Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Hakime Salman şunları söyledi; “"Ölmek istemiyorum" diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü. Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor. Çünkü bu ülkede adalet de erkek. Bilinsin ki; kimse bu cinayetten kendini aklayamaz. Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır. Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz.  “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek. Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız.  Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz.  Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz. Kalmayacağız. Alışmayacağız, susmayacağız. Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu zalimlere, ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek. Çocuklar ağlamayacak. Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak; kadına yönelik şiddeti engelleyecek caydırıcı politikalar hayata geçirilmediği, kadın katillerine, tecavüzcülere iyi hal ve saygınlık indirimi verilmeye devam edildiği, hükümet ve yerel temsilcileri her fırsatta kadın düşmanı sözler sarf ettiği sürece katledilen her kadının failinin hükümet olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.”
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER