CHP, 97. yaşını kutladı

9 Eylül 1923 yılında kurulan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 97’nci yıldönümü nedeniyle dün Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda Çelenk Töreni düzenledi. CHP İl Başkan Vekili Oktay Altunbaş, “4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’nde attığınız, 9 Eylül 1923’te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız” dedi.

 CHP, 97. yaşını kutladı

 

9 Eylül 1923 yılında kurulan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  97’nci yıldönümü nedeniyle dün Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda Çelenk Töreni düzenledi.  CHP İl Başkan Vekili Oktay Altunbaş, “4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’nde attığınız, 9 Eylül 1923’te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız” dedi.

Törene; CHP İl Başkan Vekili Oktay Altunbaş, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Hakime Salman, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Alican Yılmaz ve partililer katıldı.

ALTUNBAŞ: MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÖTESİNE TAŞIYACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUZ

Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Anıt’a çelenk sunulmasının ardından CHP İl Başkan Vekili Oktay Altunbaş, günüm anlamına yönelik konuştu. Altunbaş, “Büyük Atatürk, Genel Başkanım, temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’nde attığınız, 9 Eylül 1923’te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlığını, Kuvay-ı Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97’nci kuruluş yıldönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz. Yegane amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektedir. İlke ve devrimleriniz ile 2’nci yüzyıla çağrı beyannamemizin ışında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi, işaret ettiğimiz muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürecektir. Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER