banner38

Müzik indir

banner46

banner47

10 Temmuz 2020 Cuma

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ŞEHİRLERDE GÜZELLİK, SİLÜET VE ESTETİK OLMALI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) düzenlenen “4’üncü Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları” programına katıldı.

29 Kasım 2019 Cuma 10:39
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ŞEHİRLERDE GÜZELLİK, SİLÜET VE ESTETİK OLMALI
 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) düzenlenen “4’üncü Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları” programına katıldı.

Markalaşmanın öneminden bahseden Kurum, bir şeyin marka olup olmadığını bilmenin yollarını açıkladı. Kurum, “Herhangi bir ürün veya hizmette ekonomik değer oluşturmanın en önemli yolu markalaşmadır. Hatta markalaşma bugünün dünyasında var olabilmenin en önemli koşullarından biridir” ifadelerini kullandı. 
Marka şehirlerde olmazsa olmazlar olduğunu söyleyen Kurum, şehirlerde güzellik, estetik ve silüetin de olması gerektiğine vurgu yaptı. Kurum, “Bir şehrin marka olmasının ilk koşulu; insanların can emniyetinin en yüksek derecede korunmasıdır. İnsanın o şehre geldiğinde; can ve mal konusunda kendisini güvende hissetmesidir. Yine bir marka şehirde; insanların inanışlarını, geleneklerini, komşuluk ilişkilerini en güzel ve kesintisiz bir şekilde yaşayabileceği bir düzen kurulmuş olmalıdır. Marka şehirde; okullarıyla, parklarıyla, kreşleriyle, kütüphaneleriyle; havuzları, sportif, sosyal, kültürel ve tarihi alanlarıyla gelecek nesillerin yetişeceği ortam, en iyi şekilde sunulmalıdır. İnsanların zihnine, aklına ve düşüncesine zarar verecek ses, gürültü, hava ve su kirlilikleri giderilmiş; bu gibi sorunlar çözülmüş olmalıdır. Ve marka şehirde bir olmazsa olmaz daha var. O da güzellik. Marka şehir; estetik, silüet, tarihi ve kültürel doku, yeşil alan açısından da son derece yetkin, güzel ve korunmuş olmalıdır. Hülasa, marka şehir dediğin; maddi olduğu kadar manevi olarak da insanı beslemelidir” diye konuştu. 

PROJELER ARASINDA KASTAMONU’DA VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şehirlerimize kendimize nasıl özen gösteriyorsak öyle özen göstermeliyiz. Yaşanabilir şehirleri, marka şehirleri mutlaka kuracağız, kurmalıyız” sözlerini hatırlatan Kurum, hedefe giden yolda çok önemli adımlar atıldığını paylaştı. Kurum, “Bu hedefe giden yolda çok önemli bir adım attık. Tarihi kent merkezleri ve meydanların, ihya ve sağlıklaştırma çalışmalarına hız kazandırdık. 
Şehir merkezlerimizin yeniden tarihi kimliklerine kavuşturulması amacıyla; Ankara Hergelen Meydanı, Konya Mevlana Meydanı, Niğde Kaleiçi, Erzurum Hacı Cuma, Kastamonu Nasrullah Cami ve çevresi, Afyon Mısri ve İmaret Cami ve çevresi, Kayseri Kaleiçi’nde projelerimizi başlattık. Yine, Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şehircilik manifestosunda şehirlerimize ve mahallelerimize ilişkin ‘Medeniyetimizi Yaşatan Şehir Beratı’ ve ‘Özgün Mahalle Sertifikası’ verilmesine dair kılavuzlarımızı hazırlıyoruz. Çok yakında; medeniyet değerlerimizi, yatay mimariyi, komşuluk ilişkilerini, geleneklerimizi yaşatan şehirlerimizi ve mahallelerimizi belirleyeceğiz ve ödüllendireceğiz” dedi. (iha)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV