ÇATALZEYTİN’DE KORKUTAN YANGIN -‘ORMANIMIZ YOK OLUYOR’

Çatalzeytin’e bağlı Sırakonak köyü Gürcüdere mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

ÇATALZEYTİN’DE KORKUTAN YANGIN -‘ORMANIMIZ YOK OLUYOR’

 
 

Çatalzeytin’e bağlı Sırakonak köyü Gürcüdere mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Köylülerin ihbarı üzerine bölgeye gelen Çatalzeytin, Küre, Taşköprü, Tosya, Araç, Devrekani, Karadere ve Kastamonu Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ile Abana, Çatalzeytin ve Bozkurt Belediyesi itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Çalışmalara çok sayıda iş makinesiyle de destek veriliyor.

Çalışmalara köylüler ve orman işçileri de katılıyor. Bölgeye ayrıca 9 ilden gönderilen yangın söndürme araçları ve 2 helikopterle alevler söndürülmeye çalışılıyor.  

Öğle saatlerinde rüzgarın etkisiyle büyüyen yangını söndürme çalışmaları, bölgenin sarp ve kayalık olması nedeniyle güçlükle yürütülüyor.

Yangın, zaman zaman yayla evlerinin bulunduğu bölgeye de yaklaşıyor. 

Bölgenin sarp ve kayalık olması yangına müdahaleyi güçleştiriyor.

Orman işçisi Ercan Özdemir, AA muhabirine, ormanda üretim yaparken duman görmeleri üzerine bölgeye hareket ettiklerini söyledi.

Yangının çıktığı yere geldiklerinde ekiplerin müdahaleye başladığını gördüklerini belirten Özdemir, "Dumanı görünce, haber vermek için bölgeye intikal ettik. Ulaştığımızda itfaiye ve arazözlerin geldiğini gördük. Biz de söndürme çalışmalarına katıldık. Hala da çalışmalara devam ediyoruz. Var gücümüzle söndürme çalışmalarını sürdürüyoruz." dedi.

Özdemir, "Yangın hala devam ediyor. Canımız yanıyor ve çok üzülüyoruz. Bu ormanlar bizim geçim kaynağımız, hepimizin ekmek teknesi. Canlılar yok oluyor, ormanımız yok oluyor." diye konuştu.

Özdemir, bölgede bu mevsimde kullanılmayan yayla evlerinin de bulunduğunu kaydetti.

Çeşitli bölgelerden gelen itfaiye araçlarıyla yangına müdahale edildiğini anlatan Aslan, "Burası coğrafi açıdan sıkıntılı bir bölge olduğu için maalesef yangın söndürülemiyor. Bunun için köylüler de ellerinden gelen desteği veriyor. Yetkililer yangını söndürmek için mücadele ediyor. İnşallah en kısa zamanda yangın söndürülür, biz de rahat bir nefes alırız." ifadelerini kullandı.

Özgür Alantor (aa)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER