Çatalzeytin MYO, kaynak bekliyor

Çatalzeytin Meslek Yüksek Okulu ile öğrenci yurt binalarına deprem riskinden dolayı kullanılamaz raporu verilmesiüzerine toplam maliyeti 16 milyon lirayı bulan ve 16 bin metrekarede inşa edilmesi planlanan yeni bina için kaynak arayışları sürüyor

Çatalzeytin MYO, kaynak bekliyor

 

Çatalzeytin MYO, kaynak bekliyor

Çatalzeytin Meslek Yüksek Okulu ile öğrenci yurt binalarına deprem riskinden dolayı kullanılamaz raporu verilmesiüzerine toplam maliyeti 16 milyon lirayı bulan ve 16 bin metrekarede inşa edilmesi planlanan yeni bina için kaynak arayışları sürüyor.

Esenler’de düzenlenen istişare toplantısında konuşan Çatalzeytin Belediye Başkanı Ahmet Demir, yüksekokula yeni yerleşke yapılmazsa ilçenin en büyük sosyoekonomik ve gelişim kaynaklarından birini kaybedeceğini bildirdi.

Okulun yeniden inşa edilemediği takdirde bölümlerin merkez yerleşkesine taşınacağına işaret eden Kastamonu Valisi Avni Çakır, Çatalzeytin’de öğrencilerin konaklayacağı konut stokunun bulunmaması sebebiyle en az okul kadar yurt binasının da önemli olduğunu kaydetti.

Çatalzeytin MYO’da seçilen bölümlerin isabetli olduğunu bu sebeple de yüzde 100 doluluk oranına erişildiğini vurgulayan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topalda yeni yerleşkenin ilçe merkezinde yapılma kararının isabetli olduğuna dikkat çekti.

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise ilçenin geleceğinin okula bağlı olduğunu belirterek iş insanlarına yardım çağrısında bulundu.

''ÇATALZEYTİN’İN KURTULUŞU OKULA BAĞLI''

Toplantıda konuşan Çatalzeytin Belediye Başkanı Ahmet Demir, ilçenin en büyük gelir kaynaklarından birini kaybetme durumuyla karşı karşıya kaldığını bildirdi. Yüksekokul ve yurt binasının yeniden inşası için iş insanlarına çağrıda bulunan Demir, “Çatalzeytin Meslek Yüksekokulumuzun mevcut binası deprem dayanıklılık testinden çürük raporu aldı. Öğrencilerin eğitimi ve barınması için yeni okul ve yurt binası inşa etmemiz gerekiyor.  Çatalzeytin nüfusunun yüzde 25’ini yüksekokulumuz oluşturuyor.  İlçenin bir fabrikası,gurbetçileri ve öğrencileri var sadece.Zamanımız az, yeni eğitim ve öğretim döneminde inşaata başlamamız gerekiyor. Binaların toplam maliyeti özel teşebbüsün girişimleriyle 20 milyon lirayı buluyor.Maalesef devlet şu anda okula yatırım yapmıyor. Çatalzeytin’in kurtuluşu okul ve yurdun yapılmasına bağlı.”

ÇAKIR: ''YURT İNŞASI DA OKUL KADAR ÖNEMLİ''

Okulun yeniden inşa edilemediği takdirde bölümlerin merkez yerleşkesine taşınacağına işaret eden Kastamonu Valisi Avni Çakır, Çatalzeytin’de öğrencilerin konaklayacağı konut stokunun bulunmaması sebebiyle en az okul kadar yurt binasının da önemli olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Birçok ilçede meslek yüksek okulumuz var kapasitelerinin yüzde 50 ya da 60’ı dolu. Ancak Çatalzeytin’de doluluk oranı yüzde 100. Yüksek okul yaklaşık 10 fabrikanın orta ölçek ve daha üzerindeki bir üretim tesisinin vermiş olduğu istihdamı ve ekonomiyi ilçeye sağlıyor. Doğrudan küçük esnafı kalkındırıyor. Yaz aylarında nüfus hareketli olsa da öğrenciler olmadığında ilçe yaşlılar kentine dönüşüyor.Eğer okulumuzu, talebelerimizi Çatalzeytin’de istiyorsak seri bir şekilde eğitim yerleşkesini ve yurdu yapmalıyız. Çatalzeytin’de öğrencilerin konaklayacağı kamuda veya özel sektörde bir konut stoku yok. Bu sebeple yurt inşası da okul kadar önemli.Bir şeyler yapmazsak okul kapanacak, bölümler merkeze taşınacak. Kastamonu’nun merkezi varken hiçbir çocuk ilçelerde eğitim görmek istemez. Bu okul gittikten sonra geri gelmesi çok zor.” (İstamonu)

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER