‘Can Azerbaycan’a bir mektubum var’

Tüm Türkiye’den gelen mektuplar, Azerbaycan ordusuna gönderilmek için Kastamonu’da buluşacak

‘Can Azerbaycan’a bir mektubum var’

 

TÜRKİYE Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi, kardeş ülke Azerbaycan’daki Ermeni zulmüne karşı savaşan, cephedeki askerlere moral olması için “Can Azerbaycan’a Bir Mektubum Var” kampanyası başlattı. Kastamonu’da başlayan bu hareket ile Azerbaycan askerlerine iletilmek üzere tüm Türkiye’den mektup beklediklerini belirten Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Berat Satıoğlu, basın mensuplarıyla bir araya gelerek kampanyaya ilişkin detayları paylaştı. 

“7’DEN 70’E TÜRK HALKI OLARAK CEPHEDEN GELEN HABERLERE ODAKLANDIK”

Satıoğlu, kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti’nin topraklarının yüzde 20’sini oluşturan Karabağ’ın 29 yıl önce Ermenistan tarafından işgal edildiğini hatırlatarak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Birleşmiş Milletler kararlarına göre Azerbaycan toprağı olarak kabul edilen bölgede, tüm barışçıl yaklaşımlara ve girişimlere rağmen müzakere masalarında maalesef sonuç alınamamıştır. Azerbaycan Karabağ’ı kurtarmak için haklı, zorlu ve başarılı bir askeri operasyon yürüterek, dün zaferini ilan etti. Bu süreçte, 7’den 70’e Türk halkı olarak biz de cepheden gelen haberlere odaklandık. Bir gözümüz cephedeydi, gönlümüzün yarısı hep Azerbaycan’daydı. Cepheden her gün güzel haberler gelerek yeni yerleşim birimleri kurtarıldı ve sonunda Ermenistan pes ederek yenilgiyi kabul etti. Karabağ’da dalgalanacak bayrak, bir daha hiç inmesin inşallah! Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, ‘Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.’ Bu duygu ve düşüncelerle, mukaddes kutlu mücadeleyi zaferle taçlandıran Azerbaycan’ı yürekten kutluyorum.”

“MEKTUPLAR 15 ARALIK’A KADAR GÖNDERİLECEK”

Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Azerbaycan askerlerine Türk Milletinin duygularını iletmek için 11 Kasım itibarıyla ‘Can Azerbaycan’a Bir Mektubum Var Kampanyası’ başlattıklarını belirterek; “Kampanyamız 11 Kasım itibariyle başladı, 15 Aralık Salı günü sona erecektir. Bu sürede derneğimize gönderilecek mektupları, başta Karabağ’da mücadele veren birlikler olmak üzere tüm Azerbaycan ordusuna ulaştırmaları için Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliğine teslim edeceğiz. Burada bir noktanın altını çizmek istiyorum, biz mektupları cephedeki askerlere yollamak üzere kampanyamızı kurgulamıştık, müjdeler olsun ki zafer erken geldi. O yüzden formatımızı güncelledik, mektuplar artık tüm Azerbaycan ordusuna. Kampanyaya çocuğundan gencine, kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına 81 ilimizden memleketimizin her köşesindeki insanlarımızı davet ediyorum. Mektuplarınızı derneğimize gönderin, Azerbaycan ordusuna ulaştıralım. Kardeşlerimizin 29 yılın sonunda gelen sevincine ortak olalım” dedi.

KASTAMONU’MUZUN DUYARLILIĞINI GÖSTERMEK İSTEDİK”

“Azerbaycan, hep söylediğimiz gibi kardeş devletimiz, ‘iki devlet tek millet’… O yüzden Kastamonu’muz bu duyarlılığını göstermek adına Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği olarak böyle bir kampanya düzenlemeyi arzu ettik. Kastamonu’muzdan bu kampanyayı başlatıyoruz. Milli Mücadelemizin ilk ateşi de biliyorsunuz Kastamonu’dan başladı. Şehit Şerife Bacılarımız, Halime Çavuşlarımız 10 Aralık’ta düzenlediği kadın mitingleriyle kurtuluş meşalesini ilk buradan yaktı. Kastamonu’muz hiç işgale uğramamasına rağmen bu ülkenin bağımsızlığına, bölünmez bütünlüğü adına mücadele vermiş insanımızın; her evinde bir şehit, bir gazi var. Biz, Dağlık Karabağ’ın kurtuluşuna duyarsızlık gösteremezdik o yüzden şehitlerimiz, gazilerimiz adına bu kampanyayı başlattık. İnşallah güzel, hayırlı bir sonuç alacağız. Topladığımız mektupları burada oluşturacağımız bir heyetle Ankara’da ki Azerbaycan Büyükelçiliğine bizzat teslim etmeyi arzu ediyoruz. İçerisinde tabi Kastamonu insanımızın, Türk insanımızın o özel duygularını içeren mektupları ulaştırmayı istiyoruz. Kastamonu’dan yine 100 yıl önce olduğu gibi Karabağ meselesinden de gösterdiğimiz duyarlılığı ölümsüzleştirmek için kitaplaştırmak istiyoruz” diye konuştu. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER