Çam kozalağından üretilen pekmez ilgi görüyor

Ormanlarıyla ünlü Kastamonu'da, çam kozalakları pekmez olarak değerlendiriliyor. Türkiye'nin birçok yerinden sipariş alan çam kozalağı pekmezi, uzun süren ve meşakkatli bir üretim sürecinin ardından sofralarda yerini alıyor.

 Çam kozalağından üretilen pekmez ilgi görüyor

 

Ormanlarıyla ünlü Kastamonu'da, çam kozalakları pekmez olarak değerlendiriliyor. Türkiye'nin birçok yerinden sipariş alan çam kozalağı pekmezi, uzun süren ve meşakkatli bir üretim sürecinin ardından sofralarda yerini alıyor. 

Tosya ilçesinde pekmez üreticisi Halil İbrahim Büyükacar, yaptığı açıklamada, eşiyle pekmez üretimi yaptıklarını söyledi.

İlçelerinin zengin ormanlara sahip olduğunu belirten 48 yaşındaki Büyükacar, “Tosya'nın ormanları oldukça meşhurdur. Bu saf ve temiz ormanlarda, bol oksijenin olduğu herkes tarafından biliniyor. Biz de kozalakları yeşilken toplayıp pekmez yapıyoruz” dedi.

Pekmezin solunum yollarına iyi geldiğini düşündüklerini ifade eden Büyükacar, "Faydasını yıllardır görüyor, test ediyor ve bire bir yaşıyoruz” diye konuştu.

Büyükacar, sabahları aç karnına kullanıldığında daha faydalı ve etkili olduğu ifade edilen bu pekmezin, tatlandırılması gerektiğini belirterek "İsteğe göre pekmez de ilave edilebilir. Bundan sonra yine kazanda kaynatılarak belirli bir kıvamı alması sağlanıyor. Daha sonra çam kozalağı pekmezini tüketeceğimiz kavanozlara alıyoruz. Özellikle kış mevsiminde, solunum yolları hastalıklarına iyi geldiğine inanarak tüketiyoruz. Herkese de tavsiye ederim" ifadelerini kullandı.

Büyükacar, "Türkiye'nin birçok yerine pekmezi gönderiyoruz. Pekmezin kilosunu 75 liradan satıyoruz" dedi.

Mehmet Ulusoylar/Tosya

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER