Çakır'dan Z Raporu

Vali Avni Çakır, selin vurduğu Bozkurt ilçesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi

Çakır'dan Z Raporu

Vali Avni Çakır, selin vurduğu Bozkurt ilçesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Beraberinde Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, Kastamonu İl Jandarma Komutanı Albay Mücahid Avkıran, AFAD İl Müdürü Ekrem Küçükbayram ile ilgili kurumların temsilcileriyle çalışmaların devam ettiği bölgede incelemelerde bulundu.

“ÜLKEMİZİN SON 50 YILDA GÖRÜLEN EN BÜYÜK SEL FELAKETLERİNDEN BİRİSİ YAŞANDI”

Batı Karadeniz Bölgesinde 10-13 Ağustos tarihleri arasında yağışların etkili olduğunu hatırlatan Vali Avni Çakır, “İlimizde metrekareye düşen yağış miktarı Bozkurt’ta 453 kg, Devrekani’de386 kg, Küre’de 394 kg, Abana’da 279 kg, İnebolu’da 281 kg, Pınarbaşı’nda 185 kg, Azdavay’da 163 kg olarak ölçülmüştür. Bu yağışlar sonucunda ülkemizin son 50 yılda gördüğü en büyük sel felaketlerinden birisi maalesef ilimizde gerçekleşmiştir.Meydana gelen aşırı yağış ve toprağın suya doyması sonucu, dere yataklarında taşkın ve sel meydana gelmiş, ev ve işyerlerini su basmış, tarım alanları, alt yapı tesisleri, enerji ve iletişim hatları, yollar, köprü ve menfezler, eşyalar, heyelan ve sel sebebiyle zarar görmüş, can ve mal kaybı meydana gelmiştir” dedi.

 “SEL BÖLGESİNE 37 MÜLKİ İDARE AMİRİ GÖREVLENDİRİLDİ”

10 bine yakın personel ve iş makinesinin sel bölgelerinde görev yaptığına değinen Vali Çakır, “Devletimiz yaşanan sel felaketinin yaralarını sarmak için süratle ilimize intikal etmiş, gündelik hayatın normale dönmesi için ülkemizin birçok ilinden gelen kamu ve özel sektöre ait 10 bine yakın personel ve kepçe-dozer-kombi-kanal kazıcı-bobcat-jcb-kamyon-ekskavatör gibi toplam 2 bin 207 iş makinesi ilimize görevlendirilmiştir. Selden etkilenen tüm ilçelerde ilk günden itibaren süratle çalışmalara başlanmıştır. Hem ilimizde hem de Sinop ve Bartın’da hayatı yeniden olağan akışına çevirebilmek amaçlarıyla, farklı il ve ilçelerden 8 Valimiz, 6 Mülkiye Müfettişimiz, 23 Kaymakamımız olmak üzere toplamda 37 Mülki İdare Amiri görevlendirilmiştir” diye konuştu.

 “71 KÖPRÜ, 386 MENFEZ MEYDANA GELEN SELDEN HASAR GÖRMÜŞTÜR”

Selden zarar gören iş yerleri için AFAD Başkanlığı tarafından Bozkurt’ta 47, Abana’da 10 olmak üzere toplam 57 adet iş yeri konteynırı temin edildiğini söyleyen Vali Çakır, şöyle konuştu: “Bozkurt, İnebolu, Küre, Çatalzeytin ve Abana’da tüm sokak hayvanlarımızın bakımları yapılmış, 654’ü beslenmiş, 43’üne aşı yapılmış ve hasta olan 9 hayvanımıza serum verilmiştir. Selden etkilenen vatandaşlarımıza yönelik binden fazla hanede 5 binden fazla vatandaşımıza psiko-sosyal destek hizmeti sunulmuştur.Haberleşme alt yapısında selin yarattığı tahribat sonucu ilk günlerde 77 sistem arızası, 2 bin 900 hanede internet, 5 bin 900 hanede telefon kesintisi yaşanmış olup, 180 mahalle etkilenmiş olup bugün itibariyle kesinti yoktur.Sel sonucu 143 köy ve 416 bağlısında yol hasarı, 76 köy ve 336 bağlısında içme suyu hatlarında hasar meydana gelmiştir. Afetten etkilenen tüm yerleşim yerlerinde altyapıya ilişkin hasarlar giderilmiştir. İçme suyu verilmeyen yer kalmamıştır.İLBANK Genel Müdürlüğü tarafından içme suyu ve altyapı problemleri giderilmiştir.Karayolları, Belediye ve İl Özel İdaresi sorumluğundaki 71 köprü, 386 menfez meydana gelen selden hasar görmüştür. Bugün itibariyle kapalı yol ağımız bulunmamaktadır. Köy ve mahalle yollarımız ulaşıma açılarak, yol bağlantısı tamamen kopmuş olan 7 bin 350 metrelik yeni yol yapılmıştır. İLBANK A.Ş. tarafından yaklaşık 2 bin 500 metrekare alanda yol altı zemin iyileştirme, kilitli parke taşı ve bordür imalatı yapılmaktadır.Kastamonu İl Özel İdaresi ve Jandarma ekiplerimizce; Özlüce ve Çaykıyı mezarlıklarının temizlik çalışması, Bozkurt-Abana Şehitliğinin temizlik, onarım ve peyzaj çalışmaları tamamlanmıştır. Kastamonu İl Özel İdaresi tarafından selde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarıyla görüşülerek 45 vatandaşımız için mezarlık yapımına başlanmıştır”

 “AFET BÖLGESİNE ACİL MÜDAHALE ÇALIŞMALARININ NAKDİ KARŞILIĞI 472 MİLYON TL’Yİ GEÇMİŞTİR”

Kayıp vatandaşlarında bulunacağını belirten Vali Çakır, şunları söyledi: “Devletimiz, selin açtığı yaraları sarmak için ilk günden itibaren bütün gayretiyle çalışmaktadır. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Bakanlarımız, Bürokratlarımız, tüm kurumlarımız olağanüstü gayretle çalışmaktadır. Bu kapsamda şimdiye kadar yapılan acil müdahale çalışmaların nakdi karşılığı 472 milyon TL’yi geçmiştir. İnşallah kayıp vatandaşlarımızı bulacak ve sel felaketinin yaşandığı ilçelerimizde yaraları süratle sararak gündelik hayatı normale çevireceğiz. Devletimiz bu amaçla gece gündüz çalışmakta, tüm imkânlarını seferber etmektedir” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER