'Bütünşehir' oluyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel yönetimler reformu hakkında konuştu. Köklü değişikliklerin öngörüldüğü düzenlemenin içerisinde daha önce büyükşehirlerin sayısı artırılırken denenen "bütünşehir" uygulaması dikkat çekti

'Bütünşehir' oluyoruz

BÜYÜK OLAMADIK AMA YENİ REFORM PAKETİYLE

'Bütünşehir' oluyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel yönetimler reformu hakkında konuştu. Köklü değişikliklerin öngörüldüğü düzenlemenin  içerisinde daha önce büyükşehirlerin sayısı artırılırken denenen "bütünşehir" uygulaması dikkat çekti.

SEÇİMLER İÇİN 'BÜTÜNŞEHİR" UYGULAMASI GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği toplantıda AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel yönetimler reform paketi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Çalışmaların tamamlanma aşamasında olduğu ve yasalaşması halinde yerel seçimlerde vitrine çıkacak olan reform paketinin önemli bir bölümü de seçim bölgelendirme sisteminde 'bütünşehir' uygulaması oldu.

30 BÜYÜKŞEHİR + 51 BÜTÜNŞEHİR

Toplantıda 30 büyükşehir dışında kalan 51 ilin bütünşehir olması için çalışma yapılması kararlaştırıldı. Türkiye'de bütünşehir uygulaması büyükşehirlerin sayısının artırıldığı son uygulamada denendi ve halen yürürlükte. Bu sistemde şehir merkez ilçeleri dışında kendisine uzak ilçeleriyle de bir bütün olarak değerlendiriliyor ve tüm ilçelerdeki vatandaşlar bu kabul ışığında oylarını kullanıyor.

BÜTÜNŞEHİR UYGULAMASI NEYİ İÇERİYOR?

AK Parti'nin hazırladığı ve dün geniş katılımlı genel değerlendirmesinin yapıldığı taslakta imar ve planlama, belediyeler arası görev ve yetki devrinin yeniden düzenlenmesi, belediyelerin mali yapısı ve finansman, belediyelerin teşkilat ve personel yapısı, denetim ve şeffaflık, mali ve sosyal hakların yeniden düzenlenmesi başlıkları yer alıyor. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER