banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Ocak 2019 Cumartesi

BÜTÜNCÜL BİR BAKIŞ AÇISI TALEP EDİYORUZ

Ekonomi Bakanlığı yetkilileri tarafından Kastamonu’da iki gün süren firma ziyaretlerinin ardından Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KATSO) değerlendirme toplantısı düzenlendi.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 09:33
BÜTÜNCÜL BİR BAKIŞ AÇISI TALEP EDİYORUZ
 

Ekonomi Bakanlığı yetkilileri tarafından Kastamonu’da iki gün süren firma ziyaretlerinin ardından Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KATSO) değerlendirme toplantısı düzenlendi.

KATSO’da gerçekleştirilen Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantısında konuşan KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, “Kastamonu iş dünyası temsilcileri olarak hem ekonomik anlamda ilimizin kalkınmasına yönelik hem de sosyal hayata etki edecek ve ilimizi cazibe merkezi haline getirecek bütüncül bir bakış açısı talep ediyoruz” dedi.

KATSO Başkanı Fındıkoğlu şunları söyledi; “Bölgemizdeki 6 ili kapsayacak ve kısa adı “BAKAP” olan Batı Karadeniz Kalkınma Projesi Bölge İdaresi’nin bir an önce hayata geçirilmesi için desteğinizi bekliyoruz. Bu talebimiz neredeyse ilin ve bölgenin ana meselesi olmuş durumdadır. GAP, DAP, DOKAP, KOP benzeri, ilimizi komşu vilayetler ile aynı çatı altına alacak “Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı” (BAKAP) kurulmasını ve bulunduğu coğrafi konum gereği merkezinin Kastamonu olmasını talep ediyoruz. BAKAP sayesinde vilayetimizde birçok sektörün canlanacağına olan inancımız tamdır. Özellikle sahip olduğumuz ancak çeşitli nedenler dolayısıyla bugüne kadar bir türlü harekete geçiremediğimiz iç dinamiklerimizin, örneğin mermer gibi madenlerimizin, siyez bulgurumuzun, sarımsağımızın, pirincimizin, defne yaprağımızın veya “Kültür, doğa, inanç, kış” turizmi potansiyelimizin BAKAP sayesinde hem ilimize hem de bölgemize büyük getiriler sağlayacağına şüphemiz yoktur.” 

FINDIKOĞLU'NDAN AYRINTILI RAPOR

İlimiz ekonomisine direkt veya dolaylı yoldan etki eden Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Düzeyine Göre; Teşvik Sistemi, Tarım ve Hayvancılık, Lojistik, İhracat, Madencilik, OSB’ler deki eksikliklerin tamamlanması ve İhtisas OSB taleplerimiz, Turizm, İstihdam ve Sağlık konularında bürokratik ve siyasi lobi faaliyetlerimiz olacak ve bu lobi faaliyetlerini sonuçlanana kadar takip edeceğiz” şeklinde konuştu.

KATSO’nun faaliyetlerinin daha da artarak devam edeceğine dikkat çeken Fındıkoğlu, “Odamızın yeni dönemde üyelerimizin devlet teşvikleri, hibeler hakkında bilgilendirmeler, üyelerin yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılımın sağlanması, ilimizin tanıtımı, coğrafi işaret tescili ile ilgili çalışmalar, lobi faaliyetleri, girişimcilik faaliyetlerine destek verilmesi, teknoloji ve otomasyon sistemlerine ulaşım, sosyal ve kültürel hayat, KATSO yayınları, üyelere ve personele eğitimler ile ilgili faaliyetlerimize hızla bir şekilde devam ediyoruz. Bilindiği üzere Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak seçilmiş, 2018 yılında ilimizde çeşitli etkinlikler ile tanıtım faaliyetlerine başlamıştır. Konuşmama son vermeden Sayın Genel Müdürümüzü ve Daire Başkanımızı ve Ankara’dan gelen diğer misafirlerimizi 3-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Kastamonu Ahşap Fuarının açılışına davet ediyorum.”

ÇETİNKAYIŞ: ÇİFTÇİYİ KORUMAK İSTİYORUZ

Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdür Vekili Ahmet Erkan Çetinkayış ise şunları söyledi; “Bu ziyaretlerde ki amacımız sizlerle birebir tanışmak, sorunları dinlemek, hangi şartlarda çalıştığınızı ve üretim yaptığınızı görmek ve sizlere bilgiler vermek için buradayız. İhracat yapan siz firmalarımıza desteklerimizi, yatırımlarımızı, lojistik faaliyet, ürün güvenliği, ithalat gibi bir takım bilgiler veriyoruz. Ülkemiz 80 milyar dolara yakın açık veriyor. Tabii ki bu tür şeyleri ithal etmek zorundayız. Enerji başı çekiyor ve olmazsa olmazımız. Bunun üzerine yoğun bir çalışma gerçekleştiriyorlar. Diğer yandan petrol ve kimya ürünleri ham madde olarak yoğunlukta. Baktığımız zaman bunlar ara ürünler. Üretime gitmek için ithal edilen mallar. Yatırım malı da yüzde 12 civarında. Son olarak ise tüketim mallarımız var. İthalatta ise bizim şöyle bir handikabımız. Avrupa birliğine girdiğimiz zaman onların uyguladığı gümrük vergilerini üstleniyoruz. Yani gelişmiş ülkenin tüm vergilerini kabul etmiş oluyoruz. Bu tarım ve bazı sanayide sadece geçerli değil. Biz şuan ortalama 3,5 civarında gümrük vergisi uyguluyoruz. Fiilen ise 1,5 civarı. Yani ithalattan kaynaklanan haksız ve yıkıcı rekabeti önlemek için bir takım önlemler alıyoruz. Dünya da bu tür tedbirlerin önlemini alan ilk 5 ülkeden biriyiz diyebilirim. Burada yerli sanayicimizin ülke olarak yanındayız. Üretim olmazsa olmaz. Tarımı korumak için yüksek vergiler uyguluyoruz ve koruyoruz. Yerli üretici ve çiftçilerimizi mağdur etmemek adına piyasada ki fiyatları korumak için sık sık tedbirler uyguluyoruz” diye konuştu.

ATAOĞLU: YATIRIM TEŞVİKİ KONUSUNDA İDDİALIYIZ 

Ekonomi Bakanlığı Daire Başkanı Onur Ataoğlu, “Bakanlıkça yatırım teşvik konusunda iddialı bir program uyguluyoruz. Karmaşık bir sitemimiz var. Böyle olmasının sebebi çok amaçlı bir sistemimizin olmasıdır. Ekonomimizin birçok alandaki faaliyetlerine çare bulmak adına bu sistemimiz var. Mümkün olan her alanda destekleyici bir sistem kurmak adına çok çalıştık. Bu nedenle karmaşık olmasına rağmen son derece kapsamlı bir sistem. Bizde bunu anlatmak için ve sorunlarınızı çözmek için buradayız. Özellikle bölgesel teşvik siteminde 4 bölgede yer alıyor. Ülkemiz 6 bölgeye ayrıldı. Bundan dolayı sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyinde 4. Bölgede olmanız sebebiyle çok avantajlı bir yerde. Bu sistemde sanayi bölgesinde yapılacak bir yatırım bir alt olan 5. Bölge sistemlerinden sizleri yararlandırıyoruz. Şuan gördüğüm kadarıyla Organize sanayi bölgesi dolmuş durumda görünüyor. Geliştirme projesinin de hazırlanmış olduğunu duyduk. Toplu şekilde sanayiniz iyi şekilde gelişecek görünüyor.”

FİRMALARA YÜZDE 75 DESTEK

Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Zeynep Sezen, “İhracatın destek mekanizmaları çok çeşitli. Özetle KOBİ seviyesinden gelişmiş marka yaratan şirketlerimize kadar destek veriyoruz. Özetlersek kısaca URGE Projesi var. Bu projede firmanızın ihtiyaç analizi, eğitim danışmanlık, yurt dışı pazarlama, alım heyeti ve proje sonrasında danışmanlık faaliyetleri bakanlığımızca yüzde 75 oranında destekleniyor. Bu sayede firmalarımız uluslararasına açılmış oluyor. Bir başka projede ise Pazar araştırması ve pazara giriş desteği adı altında projemiz var. Yeni başlayan KOBİ’lerimiz için yurtdışında Pazar araştırması desteği çok önemli. Burada bir şirketten iki kişi 10 gün boyunca yurtdışında Pazar araştırması yapabiliyor. Bunun şartı her gün bir şirket ya da kurumla görüşmelerini belgelendirmek zorundalar. Buna ilişkin konaklama ve ulaşım maliyetleri bakanlığımızca destekleniyor. Diğer yandan Pazar araştırması sonrasında rapor desteği sağlıyoruz. Yurtdışında ki herhangi bir sektöre ya da markaya odaklı rapor satın alabiliyor. Bu raporun giderleri de bakanlığımızca destekleniyor. Daha gelişmiş desteklerde ise yurtdışına yerleşik şirket satın alımına desteklerimiz var. Bu projede şirketin satın alınmasında kullanılacak mali ve hukuki danışmanlık destekleri veriliyor. Şirket eğer ileri teknolojiye sahip ise satın alınmada ki faiz giderlerinin bir kısmını bakanlığımız yine destekliyor. Son olarak ise yurtdışına yerleşik bir marka satın alma destekleri. Bu markanın satın alımında kullanılan kredinin Türk Lirası ve Yabancı parada bir kısımları bakanlığımızca destekleniyor. Bunların dışında E-Ticaret Üyelik destekleri ve pazara giriş belgeleri destekleniyor. Bunlara ilişkin giderler yüzde 50 oranında destek buluyor. Şirket başına 250 bin dolara kadar. Küresel tedarik zincirinde ise küresel şirketlere eklenmek isteyen firmalarımızın bir takım giderleri yüzde 50’ye kadar destek buluyorlar. Buda 1 milyon ABD dolarına kadar destek buluyor.”

Serkan Horuz


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV