'Burası virane gibi'

Bir dönem yıkılıp yeniden yapılması gündeme gelen kasaplar hali için esnafın tepkisi

'Burası virane gibi'

 

ESKİ Belediye Başkanı Tahsin Babaş döneminde yıkılıp tekrar yapılması gündeme gelen Tarihi Kasaplar Hâli’nin geçtiğimiz günlerde altyapı çalışmaları ve zemin düzenlemesi yapılmıştı. Kasaplar Hâli esnafı ise zemin işlemlerinin tamamlanmasının ardından dükkanların dış cephesinin de yapılmasını istiyor.

Nasrullah Meydanı’nın bitişiğinde yer alan ve bir dönem uğrak mekanlar arasında olan Kasaplar Hâli, bugünlerde eski ihtişamlı günlerinden uzak kalmış durumda. Önceki Belediye Başkanı Tahsin Babaş döneminde yıkılması planlanan ve bu doğrultuda projesi hazırlanan Kasaplar Hâli, dükkan sahiplerinin karşı çıkmasından dolayı yapılamamıştı. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, konuyla ilgili harekete geçerek, zemin düzenleme çalışmalarını başlatmıştı. Zemin düzenlemesinin yapıldığı Kasaplar Hali esnafı, dükkanların dış cephesinin tıpkı Bakırcılar Çarşısında olduğu gibi tek tip biçiminde yapılmasını istiyor.

BURASI VİRANE GİBİ

20 yıldır çarşıda kasaplık yapan Uğur Sarı, Kasaplar Hâli’ni belediye-esnaf birlikteliğinde yapılacağını kaydetti. Sarı, Bakırcılar Çarşısı örnek göstererek; “Bakırcılar Çarşısını esnafla beraber yapmadılar. Burası virane gibi. Geçen yaz, yerli bir turist aile gelmişti; adam sağa baktı, sola baktı: ‘burası ne böyle, Beyoğlu’nun arka sokakları gibi’ dedi. İçeri girmediler, öyle bir ortam var. Geçen zemin, parke işleri yapıldı. Buranın, gecekondu gibi bir görünüşü var. Tüm işyerlerinin komple standart olarak yapılması lazım. Yöresel bir çarşı gibi yapılması gerekiyor. Biz burada kiracıyız. Kasaplar, pastırmacılar bu civarda olsa daha güzel olur. İç taraftaki dükkan sahipleri; ‘tamamen yıkılsa, bana ne verirlerse versinler’ kafasındalar. Tahsin Babaş’ın projesini dışta dükkanları bulunanlar kabul etmediler. Bana göre buranın yıkılıp tekrar yapılması gerekiyor, ailenin girebileceği bir mekan olursa çok güzel olur” dedi.

“PARKE DÜZENLEMESİ BİZİM ZORUMUZLA YAPILDI”

Uzun zamandır Kasaplar Hâli’nde esnaflık yaptığını aktaran Ali Rıza Köprücü ise hâlin yıkılıp, tekrar yapılmasını istediklerini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı; “Ama dışarıda bulunan dükkan sahipleri bunu kabul etmedi. Sadece burasının parkesi düzenlendi. O da bizim zorumuzla yapıldı. Dış cephede tıpkı Bakırcılar Çarşısı gibi cam çerçeve değişeceği söyleniyor. Ama doğru mu, değil mi bilmiyoruz. Biz yerimizden memnun değiliz. Çoğu müşteri burayı bilmiyor, girmiyor. Burada ilk açıldığında 30’a aşkın kasap vardı. Şimdi bu ortam yok, 2-3 tane kasap kaldı. Artık buranın yıkılmayacağı da söylendi. Sadece dış cephesi değişecekse değişecek, başka da bir şey yapmıyorlar. Tahsin Babaş, zamanında çok uğraştı. Burayı komple yıkıp, tekrar yapacaktı. Ben proje için imzamı attım, ama gerçekleşmedi. 3-4 sene önce böyle bir proje yapılacak dendi ama olmadı.”

“BURASI ÇOK GÖZ ARDI KALDI”

25 yıldır Kasaplar Hâli’nde esnaflık yapan Necati Topçuoğlu da, dış cephe çalışmalarına başlanması gerektiğini kaydetti. Kasaplar Hâli’nin de tıpkı Bakırcılar Çarşısı gibi bir görünümüne sahip olması gerektiğini dile getiren Topçuoğlu; “Ben buraya geleli 25 yıl oldu. Burayı yapacaklar, yıkacaklar, hep sözde... Sadece bu dönem zemin yapıldı, o da laçka olduğu için yani. Buraya gelindi madem, dış cephesinin de tamamen yapılması lazım. Kasaplar Çarşısı projesi, sadece seçim vaatlerinde oluyor, bitiyor. Zaten burasının yıkılma gibi bir durumu olmaz. Dükkandakilerin çoğu kiracı zaten. Burası çok göz ardı kaldı. Halbuki burası tam Nasrullah Meydanı’nın içerisinde. Biz iki lokanta olmayalım, buraya giren bile olmaz” ifadelerini kullandı.

“KORKUDAN KİMSE GEÇEMİYORDU”

Kasaplar Hâli’ne, nasıl bir düzenleme yapılacağının kimsenin bilmediğini savunan 22 yıllık kasap Yaşar Kilercioğlu ise, esnafın tek tip dış cephe istediğini anımsatarak; “Ama yaparlar mı, bilmiyorum. Burada esnaf maddi destek vermeyi de düşünüyor, yani diğer yapılan yerler gibi de değil. Burasının ışıklandırması yoktu. Akşam 17.30’dan sonra kimse buraya girmezdi. Işıklandırmayı yaptılar, Belediye Caddesi’nden gelen adam, Nasrullah Meydanı’na rahatlıkla geçebiliyor. Öncesinde böyle bir şey yoktu, korkudan kimse geçemiyordu. Burada tarihi dönerciler var mesela, şimdi adam dışarıdan geliyor. Ziyaretçi gelince, mahcup oluyoruz. Esnaf çalışmanın devamını bekliyor” diye konuştu. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER