BUGÜN AYASOFYA’YI YENİDEN AYAĞA KALDIRMA GÜNÜDÜR

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, Nasrullah Meydanı’nda yaptığı açıklama ile Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

BUGÜN AYASOFYA’YI YENİDEN AYAĞA KALDIRMA GÜNÜDÜR

 

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, Nasrullah Meydanı’nda yaptığı açıklama ile Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, yaptığı açıklamada: “Nasrullah Meydanı, tarih boyunca nice önemli hadiseye ev sahipliği yapmış, nice önemli mitinglerin, açıklamaların merkezi olmuştur. Bugün ise Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ve özelde AK Parti tarihinin en önemli kararlarından birinin izdüşümü olarak bu meydandayız. Bu meydanda biraraya gelebilmemizi Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı ve dik duruşuna borçluyuz. Kastamonulu Hüma Hatun'un evladı Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul'u fethettiğinde Ayasofya'ya yönelir. Bizans halkı korku ile Ayasofya çevresinde kendilerini hazin sona hazırlarken Sultan Fatih gelir ve Bizans halkı için yaşam teminatı verir. Ayasofya'ya giren Fatih, şükür secdesi yaptıktan sonra iki rekat namaz kılarak Ayasofya'nın artık cami olduğunu gösterir. İlk cuma namazına cami haline getirilen Ayasofya'da ilk hutbeyi de bizzat Sultan Mehmet Han okumuştur. Ayasofya devletin veya herhangi bir kamu kurumunun değil, bizzat Fatih'in vakfının üzerine tapuludur. Tek parti döneminde camilerin birbirine 500 metre mesafeli olması kuralı getirilerek ibadete kapatılan Ayasofya, o günden bu yana müze olarak kalmıştır.

“MÜSLÜMAN VE TÜRK DÜNYASI KENDİNİ YENİ BİR DİRİLİŞİN İÇİNDE BULACAK”

Bugün Ayasofya'yı yeniden ayağa kaldırma günüdür. Bugün Ayasofya'nın Diriliş günüdür. Bugün Ayasofya'yı yeniden ihya etme günüdür. 24 Temmuz günü Ayasofya'nın kapıları açıldığında kaybedilen, unutulan tüm manalar yeniden sinemizde yer bulacak. Ayasofya'nın kapıları açıldığında, ayağımızdaki demir prangalar atılacak. Ayasofya'nın kapısı açıldığında Endülüs'ten Buhara'ya, Kırım'dan Tunus'a, Saraybosna'dan Horasan'a kadar Müslüman ve Türk Dünyası, kendini yeni bir dirilişin içinde bulacak. 1 asır süren bir mücadelenin neticesi: 24 Temmuz Cuma... Bu mücadelede milyonlarca insan Ayasofya sevdasını haykırdı. Kimi siyasetinde, kimi sanatında, kimi şiirinde kimi bir sabah namazı vakti duasında Ayasofya'nın özgürlüğüne olan hasretini dillendirdi. 1 asırdır Ayasofya hüznüyle uykuları kaçan, Ayasofya için mitingler düzenleyen, bu kutlu mabedi hep aslıyla yâd eden ve şu günlere erişemeyen milyonlarca mücadeleci fikir insanlarına rahmet olsun, selam olsun. Ve bugün! Milletin bağrından çıkan bir dava adamı, Ümmetin Umudu, Mazlumların Gür Sesi, Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 1 asırdır süren mücadeleyi neticeye ulaştırıyor” dedi.

“ALLAH HEPİMİZE AYASOFYA’DA NAMAZ KILMAYI NASİP ETSİN”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, konuşmasını şöyle tamamladı: “Fethin kutlu sembolü Ayasofya, Sayın Cumhurbaşkanımızın ibadete açılması yönündeki duruşuyla birlikte özgürlüğüne kavuşuyor. Heyecanlıyız, sevinçliyiz, gururluyuz. Müslüman Türk'ün İstanbul'daki ilk emaresi olan Ayasofya'yı mahzunluktan kurtaran Sayın Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderin yolundan gittiğimiz için gururluyuz. Tüm dünyaya "Biz Varız, Buradayız" mesajını en güçlü şekilde haykıracak güçte olduğumuz için gururluyuz. İstanbul surlarında şehadet şerbetini yudumlayan nice askerimizin aziz hatırası olan Ayasofya'ya kavuştuğumuz için mutluyuz. Ve bu tarihi günlerde bizler de Nasrullah Meydanı'ndan tarihe not düşmek istiyoruz: Ayasofya'yı ve ecdadımızdan bize kalan mirasları yeni neslin Fatihlerine sağ salim taşıyacağız. Adeta İstanbul un kinci fethini gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımıza evliyalar şehri şehitler diyarı Kastamonumuzdan dualarımızı sevgilerimizi sonsuz teşekkürlerimizi gönderiyoruz. Allah hepimize Ayasofya’da namaz kılmayı nasip etsin. Bütün İslam alemine hayırlı uğurlu olsun.” (Haber Merkezi)Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER