'Bu zihniyetten, ne hayır gelir?'

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, düzenlediği basın toplantısında 11 Ağustos'ta yaşanan sel felaketinin ardından gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında konuştu ve CHP'ye 'afet alanında siyaset yaptıkları' gerekçesiyle eleştirilerde bulundu

'Bu zihniyetten, ne hayır gelir?'

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, düzenlediği basın toplantısında  11 Ağustos'ta yaşanan sel felaketinin ardından gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında konuştu ve CHP'ye 'afet alanında siyaset yaptıkları' gerekçesiyle eleştirilerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, afetin hemen ardından kendilerini aradığını bildiren İl Başkanı Ünlü, Bozkurt'taki felaketin belki de son 500 yılın en güçlü sel felaketi olabileceğini söyleyerek şu ifadelere yer verdi; ''Ama biz diğer ülkelerden ayıran, bizi diğer ülkelerden farklı kılan tek şey var. Biz bu tür afetlerde öncelikli olarak birlik ve beraberliğimizi koruyarak güçlü bir siyasi iradeyle, güçlü bir devlet anlayışıyla olaya müdahale edişimiz bizi Bozkurt’ta birçok yaraların sarılmasında çok büyük fayda sağladı. Bunda da biz vatandaşlarımızdan da aldığımız tepkilerde de şunu görüyoruz, Herkes güçlü bir devletin olmasından, devletin milletinin yanında olmasından dolayı son derece mutlu, huzurlu ve bir Türk vatandaşı olmaktan dolayı da gururlu'' şeklinde konuştu.

''3 CENAZEYİ 3 HELİKOPTERLE GÖNDERDİK''

Millete önem verdiklerine dikkat çeken Ünlü; “3 tane cenazemizi aynı köye 3 tane helikopterle gönderdik. Bu devletimizin milletine ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Türkiye’de ilk defa, belki de dünya tarihinde eşi benzeri yoktur, ilk defa bir köye helikopterle jeneratör gönderdik. Ulaşılmayan köylere ve yerlere de ayni yardımlar konusunda ulaştık. En kısa zamanda elektrikle ilgili sorunlarımız, altyapıyla ilgili sorunlarımız, kapanan köy yollarıyla ilgili, hatta ilçeler arası kapanan yollar ve yıkılan köprülerle ilgili hızlı ve hummalı bir çalışmanın sonucunda bölgeyi normal hayata döndürme noktasında çalışmalarımızı tamamladık. Bu afet bize gösterdi, ülkemiz afetlerle mücadele de büyük yol kat etmiş durumda” ifadelerini kullandı.

''ÇAY YATAĞI GENİŞLEYECEK''

Bölgedeki çay yatağının daha geniş hale getirileceğini söyleyen Doğan Ünlü; “Yatağın genişleme noktasına gelen binaların yıkımlarının sonuna geldik. Selde hasar gören binalarında tespitleri yapıldı ve onlarında yıkımları bitmek üzere. Bu binalarla ilgili 7 tane bölge tespit edildi. 7 bölgede TOKİ tarafından yapılacak binalar için 2 bölgedekilerin ihaleleri yapıldı. Diğerlerin çalışması devam ediyor. Bu afetten dolayı yıkılan evlerin yerine yeni, site içerisinde, daha modern konutlar hızlı bir şekilde üretilecek'' diye konuştu.

''TARIM HASARI TESPİTLERİ YAPILDI''

Tarım hasarlarına da değinen Ünlü; “İl genelinde 39 milyon TL civarında tarım hasarı oluştu. Tarım hasarıyla ilgili tespitler yapıldı. Tarım hasarlarının ödemelerine de yakın zamanda başlayacak. Ayrıca birçok araçlar hasar gördü. Araçlarla ilgili hasar tespitleri yapılarak, ödemeleri yapıldı. Bu araçların birçoğu kaskosuzdu. Fakat devletimiz hiç kimseyi mağdur etmedi. Herkesin hasarlarının bedeli ödendi” ifadelerini kullandı.

''MUHALEFETİ BİR TANE CENAZEDE GÖREMEDİK''

Afet bölgesinde siyaset yapmaya çalışanlar olduğunu söyleyen Ünlü; “Bölgeye gelip boş konuşanlar oldu. Buradan siyasi olarak ne çıkartabiliriz diye düşündüler. Sayın Cumhurbaşkanımıza ne zarar verilebilir diye düşündüler. AK Parti’ye, hükümete, devlete ne zarar verebiliriz anlayışı ile sahada olanlar oldu. Sadece bunu düşünerek oraya gelen muhalefetin yansımalarını gördük. Yüce Rabbim doğru olanın, vatandaşın yanında olanın yanında. Biz milletimizin derdiyle dertleniyoruz. Milletimizin acılarını yürekten paylaşıyoruz. Muhalefeti bir tane cenazede göremedik. Mevlit programında göremedik'' dedi.

''ÖLÜ SAYISININ FAZLALIĞINDAN NE UMUYORLAR?''

Muhalefetin amacının devleti kötülemek olduğunu iddia eden Ünlü, ''‘HES patladı’ yalanını attılar. Başka şeyler aramaya çalıştılar. Fakat sahada devletimiz hiçbir boşluk bırakamadan, gece gündüz demeden, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bütün kurumlarıyla beraber çok güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan bir kez daha gurur duyduk. Muhalefet buradan ne çıkartabiliriz diye düşündü. Bir de ‘bin tane ölü var’ yalanı atılmıştı. Ölüler saklanıyormuş. Bin tane ölü olması onlar için ne ifade ediyor. Ölü sayısının çok olmasından ne umuyorlar? Ölü sayısının çok olduğunu söyleyerek, insanların acılarının katlanmasını mı bekliyorlar? Ölü sayısının çok olmasından siyasi bir rant mı bekliyorlar? Bundan siyasi bir rant beklemek siyaset değil. Bu yaşanan afet siyasetin dışında bir şey. Siyasetin bu konularda öne alınmaması, birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken bir süreçte, vefat sayılarının çok olmasını isteyerek ya da bunun öyle olduğunu öngörerek ne amaçlıyorlar bunu anlamak mümkün değil. Kastamonu’da 71 hayatını kaybeden, 9 tane de bulunamayan vatandaşımız var. Toplam 80 tane Kastamonu’da. 81 diyen ispat etsin. 5 bin 400 nüfuslu bir yerde herkes herkesin tanıdığı bir yerde, nasıl saklayabilirsin?” diye konuştu.

''DOĞALGAZ, BOZKURT'A KATKI SAĞLAYACAK''

Bozkurt’un yenileneceğini söyleyen Ünlü; “Okullarımız hızlı bir şekilde yenilenecek. Spor tesislerimiz yeniden yapılacak. Kültür Merkezimiz hızlı bir şekilde bitiyor. Bozkurt’a doğalgaz gelecek. Doğalgazın gelişi ile insanlar bölgede daha kalıcı olacak. Doğalgazın Bozkurt’un gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Devrekani, Çatalzeytin ve Bozkurt arasındaki yolun iyileştirmesiyle ilgili süreç başlamak üzere. Çatalzeytin ilçesine beton ocağımız, taş kırma tesisimiz yapılacak. Azdavay’da taş kırma tesisi için ödenek sağlandı. Bozkurt’ta çok güzel bir meydan oluşturulacak. Esnaflarımızla ilgili sıfır faizli krediler sunuldu. Esnafımızın borç ertelemeleri yapıldı. İşsiz kalanlar içinde Kısa Çalışma Ödeneği benzeri bir çalışma yapıyoruz. Onları da yalnız bırakmayacağız. Biz milletimiz ile beraber bu süreci aşacağız” dedi.

''BİR KERE DE VATANDAŞIN DERDİNE DERMAN OLUN''

Doğan Ünlü, son olarak; “Biz, bu yardımları afet bölgelerinde dağıttık, birileri gibi kendi partimizin depolarına koymadık. Yalan yanlış ithamlarla ilçe başkanımızı zan altında bırakmaya çalışanlar kendi yaptıkları ayıbı örtme peşindeler. Kendi il başkanlığı binalarında vatandaşlarımız için gelen yardımları tutarken yüzleri  kızarmadı. Bizler, bütün gelen yardımları afet bölgesindeki vatandaşlarımıza dağıttık. Onlar gibi Cide, Daday gibi afet görmeyen bölgelerdeki yerlere dağıtmadık. Kimin nereye ne dağıttığını bizler çok iyi biliyoruz. Kimin hangi samimiyetle nerede olduğunu çok iyi biliyoruz. Bizler, kimsenin siyasi anlayışına bakmaksızın, sorgulamaksızın herkesi aynı ve eşit bir şekilde AK Parti olarak gerek belediyelerimiz, gerek diğer teşkilatlarımız yardımlarını gerçekleştirdi. Kimse kendileri ile bizleri karıştırmaya kalkmasın. Onlar kendi işlerine baksınlar, kendi ayıplarını başka yerlerde örtmeye kalkmasınlar. Bizler sahadayız, bizlerin uğraşacak işleri var, dertlenecek dertlerimiz var. Vatandaşlarımızın acılarını azaltmak için zamanımızı harcıyoruz. Onların yaptığı gibi iki fotoğraf çek, bir video çek, sahadan çekilip git, ortalığı karıştır, kaosa dök her zaman yaptıkları gibi. Bir kere de bir vatandaşımızın derdine derman olun. Bir kerede birlik ve beraberlik ruhu içerisinde çalışın. Böyle bir anlayış beklemek mümkün değil. Yangında da aynılar, selde aynılar, depremde de aynılar. Kendi ürettikleri hiçbir şey olmadığı haldi, dikili bir ağaçları olmadığı halde ileri geri konuşuyorlar, boş boş konuşuyorlar. Devletini, milletini, ülkesini kötülemekten başka bildikleri başka iş yok. Dün daha Yunanistan’ı haklı gören zihniyetten bu memlekete ne hayır gelir. Milletimiz her şeyi biliyor, milletimiz ferasetlidir, milletimiz neyin ne olduğunu herkesten çok daha iyi biliyor. Onun için bir daha ülkemize, milletimize, ilimize bu tür afetleri yaşatmamasını temenni ediyorum. Bu tür afetlerde artık bizler, siyaseti bir kenara bırakın birlik ve beraberlik içerisinde bu afetleri yönetebilmeyi oluşturmamız gerekiyor. Bizler oluşturuyoruz, oluşturmayanlara da bunu söylüyoruz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER