'Bu zamlar sofraya yansır'

ZİRAAT ODASI BAŞKANI MEHMET BUTUR'DAN ENDİŞE VERİCİ AÇIKLAMA:

'Bu zamlar sofraya yansır'

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, düzenlediği basın toplantısında artan tarım girdilerindeki artışa tepki gösterdi. Özellikle gübrede son dönemde ciddi artışlar yaşandığını hatırlatan Butur; “Bu zamlar sofraya yansır” ifadeleriyle endişesini dile getirdi.

“GÜBRE KULLANILMAZSA VERİME YANSIR”

Artan girdi maliyetleri konusunda acil tedbirler alınması gerektiğine dikkat çeken Oda Başkanı Butur; “Son bir yılda; DAP gübresinde yüzde 146 ve üre gübresinde yüzde 200 olurken, amonyum sülfat gübresinde yüzde 157’lik, amonyum nitrat gübresinde yüzde 135’lik ve 20.20.0 gübresinde yüzde 117’lik bir artış yaşandı. Yeni üretim sezonuna hazırlanan ve kuraklık endişesi taşıyan üreticilerimiz önünü göremiyor. Bu artışların devam etmesi halinde çiftçimiz nasıl üretim yapacağını kestiremiyor. Kuraklıktan dolayı rekolte kayıpları yaşayan, geliri azalan çiftçi bu fiyatlarla gübre alamaz ve gübre kullanamazsa verimde ve kalitede kayıplar meydana gelecek, bitkisel üretim düşecektir. Ülkemizde ve dünyada yaşanan pandemi sürecinin etkisi ile diğer sektörlerin hammadde girdisinin fiyat artışı doğrultusunda dünyada da tarımsal girdi fiyatlarında da artışlar görülmektedir” dedi.

“TOHUM SATIŞLARI YÜZDE 50 AZALDI”

Sertifikalı tohumluk buğday ve arpa satışlarının geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 azaldığını söyleyen Mehmet Butur, 2022 yılında tarımsal üretimin büyük oranda düşeceğini kaydederek; “Gıda sıkıntısı çekileceği, tarımsal ürünlerin büyük bir kısmının ithal edilmek zorunda kalınacağı tahmin edilmektedir. Gübrede verilen destekler yetersizdir. 1997-2000 yılları arasında olduğu gibi fiyatın yarısı oranında gübre desteklenmelidir. Devletimiz geçmişte olduğu gibi bir aracı kurum vasıtasıyla ucuz gübre tedarik edip üreticiye doğrudan satmalı veya ‘Türkiye Zirai Donatım Kurumu’ benzeri gibi kâr amacı gütmeyen bir ‘piyasa düzenleyici kurum’ oluşturularak piyasayı regüle etmelidir” ifadesini kullandı.

“KÖYLÜ, DAMIZLIK HAYVANLARINI KESİME GÖNDERİYOR”

Soğuk zincir süt fiyatlarında yüzde 10 artış olmasına rağmen kırsalda süt fiyatlarının artmadığını hatırlatan Butur, şunları söyledi; “Buna karşılık yem fiyatları önceki yıla göre yüzde 85-90 oranında artmıştır. 1 kilo yemin fiyatı 3,3 TL olmasına rağmen kırsaldaki üreticimizin büyük bir kısmı sütünü 2 TL'den satmaktadır. Beklentilerin tam aksine 1,5 kilo süt ile 1 kilo yem alabilmektedir. Bu nedenle sütten para kazanamayan üreticimiz dişi damızlık hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalmaktadır. Bu ise önümüzdeki dönemlerde hayvan varlığında önemli azalmalara neden olacaktır.”

“ÜRETİCİLER ZARAR EDER DURUMA GELMİŞ”

Karkas et fiyatlarının uzun süredir 45 TL bandında seyrettiğini ve geçtiğimiz hafta 49 TL'ye yükseldiğini hatırlatan Mehmet Butur; “Geçen yıla göre yüzde 40 oranında artış gerçekleşmiştir. Yem fiyatlarındaki artışın yüzde 90 düzeyinde olduğu düşünüldüğünde üreticiler zarar eder duruma gelmişlerdir. Bu hafta meclisimizin aldığı karar ile devlet desteklemelerinden yapılan yüzde 4 oranındaki stopaj vergisi kesintisi kaldırılmış, 5 yıl geriye dönük olarak yapılan kesintiler çiftçilerimize iade edileceği açıklanmış olup bu karar çiftçilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır” diye kaydetti. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER