Bu vatan kolay kurtulmadı

Vali Avni Çakır, dün ilimize gelen Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’ni gezdi. Gezi sonrası açıklamalarda bulunan Vali Çakır, “Bu vatan kolay kurtulmadı. Yakın tarihte 15 Temmuz’da gereken cevabı verdik. Aziz Türk milleti, her türlü tehlikeyi bertaraf edecek azim ve kuvvettedir” dedi. Mobil müze bugün akşam ilimizden ayrılacak.

Bu vatan kolay kurtulmadı

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1’inci Dünya Savaşı Çanakkale Savaşı’nda söylediği “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” sözünden yol çıkarak Çanakkale’de yaşananları sergileyen “Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi”, dün  Kastamonu’ya geldi. Müzeyi gezen  Vali Avni Çakır, “Bu vatan kolay kurtulmadı. Yakın tarihte 15 Temmuz’da gereken cevabı verdik. Aziz Türk milleti, her türlü tehlikeyi bertaraf edecek azim ve kuvvettedir” dedi.

81 ilde 208 ayrı noktada Çanakkale ruhunu yansıtan “Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi”, Çanakkale Savaşıyla ilgili görseller, videolar, çeşitli materyalleri sergiliyor. Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara kapılarını açan Mobil Müze’yi Vali Avni Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, İl Emniyet Müdürü İl Emniyet Müdürü Necati Denizci ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan gezdi.

ÇAKIR: ÇANAKKALE RUHUNU GÖSTEREN
TIR’IN İLİMİZE UĞRAMASI ÖNEMLİ

Mobil Müzeyi gezmesinin ardından açıklama yapan Vali Avni Çakır,  “Çanakkale Türk kurtuluş tarihinde en önemli noktalardan bir tanesi. Çanakkale tarihi ile onların organize edildiği araç, şu anda 81 ilimizde. İnşallah bugün ilimizde tüm öğrencilerimiz başta olmak üzere, Kastamonuların hizmetinde olacak. Bu vatanın nasıl kurtarıldığını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimize ne kadar minnet duymamız gerektiğini ve gazilerimize ne kadar hürmet duymamız gerektiğini anlatan sahneleri gördük. Bu vatan kolay kurtulmadı. Şehitlerin, gazilerin torunları, günümüzde yaşayan evlatları ve hepimiz Atalarımızın, şehitlerimizin bize bıraktığı noktada ülkemizin, vatanımızın, birliği ve dirliği noktasında topyekûn bir ve beraber olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Yakın tarihte de 15 Temmuz’da gereken cevabı verdik. Bundan sonra da inşallah Allah tekrar yaşatmaz. Gereken zamanda aziz Türk milleti bir ve beraber olarak her türlü tehlikeye sonuna kadar bertaraf edecek azim ve kuvvettedir. Öte yandan bu TIR’ın Kastamonu’da olmasının bir anlamında şu;  Kurtuluş Savaşı’nın en önemli noktasından birisi İnebolu. Şehitler Diyarı ise Kastamonu. Kurtuluş Savaşında en çok şehit veren topraklardan birisi Kastamonu. Bu anlamda Çanakkale ruhunu gösteren bu TIR’ın ilimize uğraması önemli. İnşallah buradan da İnebolu’ya gidecekler. İnebolu, mücadeleye büyük katkı vermiş ve şehitler vermiş bir yer. Bu şekilde organizasyonu düzenleyen yetkililer tek tek tebrik ediyorum. Tüm Kastamonu halkını bugün bu TIR’ı, yaklaşık 20 dakikalık bir sunum şeklinde Çanakkale Cephesinde neler yaşandığını tekrar canlanması noktasında gezmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Tuğçe YerdelenGüncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER