BU UNVAN KASTAMONU’YA YAKIŞIYOR

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu'da sene boyunca yapılacak ulusal ve uluslararası etkinliklerin tanıtımı dün Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımı ile gerçekleştirildi.

BU UNVAN KASTAMONU’YA YAKIŞIYOR

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu'da sene boyunca yapılacak ulusal ve uluslararası etkinliklerin tanıtımı dün Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımı ile gerçekleştirildi.

Kastamonu Belediyesi Kuzeykent Grandmoni Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen tanıtıma Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Seyit Aydın ile bakanlık yetkilileri, TÜRKSOY üyesi ülkelerin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda Kastamonulu katıldı.

Kastamonu ve TÜRKSOY'un tanıtım filmlerinin gösterimiyle başlayan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Ankara Korosu'nun mini konseriyle devam eden tanıtım etkinliği Kastamonu Belediyesi halk oyunları ekibinin yanı sıra Kastamonu Üniversitesi Türk Dünyası öğrencilerinin gösterileriyle renk kazandı.

YAPILACAK KALICI ESERLER

2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kastamonu'ya kazandırılacak olan kalıcı eserlerde dün açıklandı. Kastamonu Kültür Merkezi, İnebolu İstiklal Yolu Müzesi, Pompeipolis Ören Yeri Restorasyon Merkezi, Azdavay Çatak Kanyonu ve Cam Teras Turizm Yolu, Açık Hava Müzesi, Minia Türk Otağı Müzesi, Maden Müzesi ve Tosya Kent Tarihi Müzesi'nin 2018 yılında yapımı gerçekleştirilecek kalıcı eserler olacağı açıklandı. Aynı çerçevede Vedat Tek Kültür Merkezi ile Daday eski Hükümet Konağı'nın restarosyon projelerinin de bu kapsamda yapılacağına dikkat çekildi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir, Vali Yaşar Karadeniz ile Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un konuşmalarıyla süren tanıtım töreni Bakan Kurtulmuş ve diğer konuklara hediye takdimiyle son buldu.

KURTULMUŞ: TÜRKSOY UNESCO GİBİ BİR KURULUŞTUR

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş şunları söyledi; “TÜRKSOY’un kuruluş amacı Türk Dünyası arasındaki kültürel işbirliği arttırmak, Türk kültürünün yaygınlaştırılmasını sağlamak, kültür alanında karşılıklı görüş alışverişini temin etmek, ülkelerin birbirine yakınlaşmasını sağlamak amacıyla kurulmuş uluslararası bir kuruluş. Bu özelliği ile diyebiliriz ki, kuruluş Türk Dünyası’nın UNESCO’su gibi bir kuruluştur. Umarım daha da güçlenerek, Türk Dünyası’nın bir kültürel kuruluşu olarak ülkenin haklarını, gençlerini, dillerini, gönüllerini birbirine bağlamaya devam eden önemli bir kuruluş olmaya devam edecektir. Bunu sağlayabilmek için ülkelerde bir kenti kültürel başkent ilan ederek, en az bir yıl sürecek etkinlikler kapsamında ülkeleri Kültürel Başkent üzerinden yaklaştırma fikri TÜRKSOY’a hareket kazandırmış ve TÜRKSOY uygulaması ile şimdiye kadar 6 şehir bu unvanı taşımıştır. En sonda Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti olmaya hak kazanmıştır. Kastamonu’nun tanınmasına vesile olmuştur.

“BAKANLIK OLARAK DESTEK VERECEĞİZ”

Bu süreç içerisinde çeşitli etkinlikler olacak. 50’ye yakın faaliyet planlandı. Bunların sayısı daha da artabilir. Bir taraftan buradaki yerel faaliyetler düzenlenecek. Bir taraftan Bakanlık olarak biz destek vereceğiz ve faaliyetler düzenlenecek. Uluslararası alanda Kastamonu’nun ve Türk kültürünün tanınabilmesi için çeşitli faaliyetler yapılacak. Kastamonu Kültür Başkenti olmayı çoktan hak etmiş bir kentimizdir. Kastamonu’ya bu unvan son derece yakışıyor. Kastamonu’nun Asya’nın derinlikleri ile de bağı vardır. Hz. Peygamber’den sonra başlayan, İslam’ın 2’nci büyük çıkışı Horasan erenlerinin marifetleri ile Anadolu’ya gelmiş, Hoca Ahmed Yesevi’nin öğretileri bu topraklara kadar Şeyh Şaban-ı Veli ile gelmiş, buradan Avrupa’nın içlerine ulaşmıştır. Şaban-ı Veli’nin düşünceleri Horasan erenlerine kadar gider. Kastamonu bu bağı sürdürebilen önemli şehirlerimizden birisidir. Bu Anadolu topraklarının ebedi topraklarımız olması sadece kılıçlarla değil, gök gönüllü insanların öğretileri ile olmuştur. Bu gök gönüllü insanların öğretileri ile buralar yoğrulmuştur. Şaban-ı Veli Anadolu topraklarının gök gönüllü erenlerinden birisidir. Kastamonu bu ruhun billurlaştığı şehirlerimizden birisidir.

“ŞEYH ŞABAN-I VELİ ANMA ETKİNLİKLERİNİ BAKANLIK HİMAYESİNE ALACAĞIZ”

Hala bugün son derece canlı bir şekilde bunu taşıyan şehirlerimizden birisidir. Şeyh Şaban-ı Veli Anma etkinlilerini bundan sonra bu yıldan itibaren Kültür Bakanlığı himayesine alıyoruz ve bundan sonra Konya’daki Şeb-i Aruz gibi Dünya çapında bir tören haline getiriyoruz. Kastamonu yaklaşık 7 bin yıllık bir yerleşim yeri. 900 yıldır da Müslümanların elinde. Kastamonu hiç işgale uğramayan bir bölgemiz. Kastamonu özgürlüğüne düşkün olan bir bölge. Bunu da Kurtuluş Savaşı’nda gösteren bir ilimiz. Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul’dan gelen cephaneyi İstiklal Yolu ile Anadolu’ya taşıyan bir ilimiz. İstiklal Yolu’nu açan atalarımızı da rahmetle anıyoruz. İstiklal Yolu’nun gazisi olan Kastamonu, Kültür Başkenti olmayı gerçekten hak eden bir ilimiz. Kastamonu ayrıca diğer bir özelliği birbirinden farklı kültürü, yapıyı bir arada barındırıyor olmasıdır. Hepimiz Kastamonu’nun en iyi şekilde tanıtılabilmesi için gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında faaliyetlerde bulunacağız. Kastamonu’nun Türkiye’nin bir markası olarak tanınmasını sağlayacağız.

“24 BÜYÜK MEDENİYET BU TOPRAKLARDA YAŞAMIŞTIR”

24 büyük medeniyet bu topraklarda yaşamıştır. Bu medeniyetlerden çok güzel kültürel eserler kalmıştır. Bu kültürel zenginliği daha iyi muhafaza edecek ve yeniden üreteceğiz. Bu şekilde özgüvenle hareket ettiğimiz sürece güçlü bir millet olarak yolumuza devam edeceğiz. Kültürel bağımsızlığı olmayan milletlerin, ekonomik ve siyasi bağımsızlığının da olması mümkün değildir. Bizim gibi medeniyetler ev sahipliği yapmış ülkelerin mutlaka kültürel alanda da çok güçlü olması lazım. Bunun içinde önce ne kadar büyük bir zenginliğe sahip olduğumuzu bilelim. Büyük bir özgüvenle hareket edelim. Bizim kimseye ihtiyacımız yok. Bizim kendimizi başka kültürlere benzetmeye ihtiyacımız yok. Bu çerçeve de 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmak hem Türkiye, hem de Kastamonu için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeyi ümit ediyoruz. Bunun için şehrin tamamının bu etkinliğe sahip çıkmasını istiyoruz. Eğer sahip çıkarsanız, sene sonunda bundan çok iyi faydalandığımızı göreceğiz. Bundan sonrada Kastamonu’nun tanıtımı içinde çalışmaya devam edeceğiz.”

KASEİOV: KASTAMONU UNESCO LİSTESİNE ADAY OLMALIDIR

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından Kastamonu’nun Kültür Başkenti ilan edilmesiyle Kastamonu’nun adının altın harflerle yazılacağını ifade eden TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, “Her adımda Türk Dünyası Kültür Başkentinde olduğumuzu hissettik. Bakanımız Türk Dünyası Başkentliği toplantılarının başından itibaren titizlikle bizle beraber oldu. Bugünde  ev sahipliği yaparak bizleri onurlandırdı. Yıl boyu Kastamonu’da birbirinden değerli faaliyetlere imza atacağız. Türk Dünyası Başkenti Kastamonu yıl boyunca dünyanın dört bir yanından sanatçıları ve basın mensuplarını konuk edecektir. Yapılan tüm faaliyetler Türk Dünyasına katkı sağladığı gibi, Kastamonu’nun tanıtımına da faydalı olacaktır. Sanatsal ve bilimsel olarak  kültürümüzü daha da zenginleştireceğiz. Türk halkları arasındaki kardeşlik bağı daha da genişleyecektir. Manevi ve kültür açıdan zengin bir mirası barındıran Kastamonu geçmişte olduğu gibi günümüze de tarihe altın harfler ile yazılacak ve işlere imza atacaktır. Türk Dünyasının Kültür Başkentlerine kurumsal bir kimlik kazandırmanın merkezlerinden biri Kastamonu’dur. Farklı Türk Cumhuriyetlerinden 7 şehir bu unvanı taşımaktadır. Şehirlerimiz ciddi bir tecrübeye sahipler. Başkentlerimiz daha sonra UNESCO listelerinde olmuşlardır. Kastamonu’da Türk Dünyası başkentliğinden sonra adı UNESCO listesine aday olmalıdır” dedi.

BABAŞ: LAYIKIYLA ÇALIŞACAĞIZ

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ta Kastamonu’nun tarihteki öneminden söz etti. Başkan Babaş, şöyle konuştu: “Anadolu'nun dört direğinden biri şeyhimiz, pirimiz Şeyh Şaban-ı Veli'de burada yatmaktadır. Bu da bizim en büyük manevi ışığımızdır. Bu çerçevede Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası'nın artık Kültür Bakanlığı  programı dahilinde gerçekleştirilecek olması Kastamonu için büyük bir gelişmedir. Buradan Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'a teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanımız layık olduğu için Türkiye'nin Türk Dünyası Kültür Başkenti adayının Kastamonu olmasına  karar vermişlerdir. Biz tüm dinamikleri ve halkıyla Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını layıkıyla taşıyacağız ve bunun içinde ciddi faaliyetler sürdüreceğiz. Yine bu faaliyetlerimizin yanında kalıcı eserlerde yapmış olacağız. Zaten Kastamonu Belediyesi olarak biz, Türk Dünyasına yabancı değiliz. Yaklaşık 20 yıldır Kastamonu olarak Türk Dünyası Günleri yaptık. Çok ciddi faaliyetler gerçekleştirdik. Bu yılda böyle güzel bir unvanla bunu pekiştirmiş olduk. Kastamonu Üniversitemizde Türk Dünyası'ndan 2 bine yakın öğrenci bulunmasıda bizim için önemlidir ve büyük bir avantajdır.”

DEMİR: TANITIM FİLMİNDE ÇOK BÜYÜK EKSİKLİKLER VAR

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir ise yaptığı konuşmada, program öncesi yapılan tanıtım filmi hakkında konuştu. Demir, “10 dakikalık bir tanıtım filmi izledik. Bu filmde çok büyük eksikler var. Kastamonu coğrafyasını bir bütün olarak düşündüğümüzde Kastamonu'nun her ilçesinin bu filmde kısada olsa tanıtılmasını arzu ediyorum. Sarıyazma'dan, Gideros'tan, Kestane Balı’ndan, Ginolu’dan, Çatak ve Horma Kanyonu'ndan, Ilıca Şelalesi'nden de bahsederek bu filmi revize edersek çok güzel olacağı inancındayım. Kastamonu deniz kenarından 1.5 saat sonra kayak merkezine ulaşabildiğiniz mükemmel bir coğrafyaya sahip. Bu coğrafyayı ozaman tam anlamıyla anlatmış oluruz diye düşünüyorum. İnşallah 2018 yılını dolu dolu geçirmek, Kastamonu’yu topyekün tanıtmak için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi belirtmek istiyorum” diye konuştu.

ÇELİK: TÜRKİYE’Yİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETME GAYRETİNDEYİZ

Tanıtım filmin kısa bir örnek olduğunu ifade eden AK Parti Milletvekili Metin Çelik ise “Kastamonu’yu gerçekten 10 dakikalık bir filmle tanıtmak mümkün değil. Bu tanıtım filmindekiler sadece birer kısa örnektir. Kastamonu 4 mevsim turizm yapılabilecek, çok değerli yöresel ürünleri olan, kültürel değerleri ve tarihi birikimi olan Türkiye'nin nadide şehirlerindendir. Bu şehirden olmak bizim için gurur vesilesidir. Türk Dünyası'na 2018 yılında başkentlik yapacak olmanın gururunu tüm Kastamonu olarak yaşıyor ve hissediyoruz. Şehir olarak bu işi sahiplendik. Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmenin gayreti içinde olacağız” şeklinde konuştu.

KÖYLÜ: ÇİN’E KADAR SESİMİZİ DUYURACAĞIZ

AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü ise şunları belirtti: “Türkiye'de ve Kastamonu’muzda bizleri mutlu eden günlerimiz oluyor. Bu günleri kutlamak istiyoruz ama ne yazıkki acı olaylarla karşılaşıyor ve eğlenemiyoruz. Biz şeytan taşlamaktan tavaf etmeye vakit bulamıyoruz. Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu. Biz Türkler Orta Asya'da kalıp yurt tutarken bir kısmımız ise Avrupa içlerine kadar ilerledik. Buraları yurt tutabilmek için çok şehit verdik, çok kan akıttık, çok kan döktük. Bu yüz yıllardır böyle devam ediyor. Biz her kan verişimizde vatanımıza daha çok sarılıyoruz. Bugünlerde yine aynı şekilde canımız acıyor ama bu vatana bağlılığımız daha da artıyor. Dünya da 300 milyon Türk var. Kültürümüzü yeniden hatırlamak, bir araya gelmek herşeyden önemli görüyorum. Bir eksiğimiz var. Biz neden halen Türk Dünyası ülkeleri olarak bir birimizle anlaşamıyoruz? Neden halen bir birimizin dilini anlayamıyoruz? İnşallah bir gün gelecek ve biz burada Türkçe konuşmaya başladığımızda bu Çin'e kadar sesimizi duyuracağız. Bir birimizin dilini anlayabilecek bir zaman dilimine muhakkak ulaşacağız, buna yürekten inanıyorum.”

KARADENİZ: KASTAMONU KADİM BİR ŞEHİR

Kastamonu’nun kadim bir şehir olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Vali Yaşar Karadeniz, “Yıllar içinde tarih süzgecinden geçerken üst düzeye çıkarmış bir ilimiz. Kastamonu, Osmanlının önemli yönetim merkezlerinden birisidir. İstanbul’a kadar uzayan geniş bir coğrafya sahiptir. Karayolu ulaşımından nasibini alan iller ciddi gelişmeler göstermiş fakat Kastamonu bu konuda yeterince nasibini alamamış ve bundan dolayı ekonomik ve sosyal anlamanda diğer illerin gerisinde kalmıştır. Son yıllardaki yatırımlarla ulaşılamaz ya da son nokta olarak gözüken Kastamonu, kolay ulaşılabilir hale gelmiştir. Ilgaz Tüneli’nin açılması ve hava alanıyla her gün uçak seferlerin olması, Kastamonu’yu turizme hazır bir il haline dönüştürmüştür. Taşköprü, Kastamonu ve Araç hattının iyileştirilmesiyle  Kastamonu’nun bir başka hedefi daha vardır. Karadeniz’i İstanbul’a bağlayan en kestirme güzergah yolun kullanılır hale gelmesidir. Karayollarımız 2018 yılında güzergahı yatırım programına teklif etti. Kastamonu için bir fırsat daha var. Doğu Karadeniz aşırı yoğunluktan dolayı fiyatların yükselmesi ve vatandaşın yeterince gücünün yetmemesi, Güneydoğu’daki sıkıntılar ile yeni bir destinasyon alanına ihtiyaç vardır. Kastamonu sahip olduğu potansiyel ile bu ihtiyaca ilk cevap verecek illerden birisidir. Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olması hedefe ulaşmada daha kestirme yoldan gitmesini sağlayacaktır.

“2018 YILINI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ”

Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’un desteğini tam olarak yanımızda hissettik. Bu konuda kesin kararlılığını başından beri sergiledi. Kastamonu’nun Kültür Dünyası Başkenti olması bakanımızın kararlılığı ile oluşmuştur. Kendisine şükranlarımı sunuyorum. Kültür Başkenti olmakla iş bitmiyor, herkese büyük görevler düşüyor. Özellikle 2018 yılını çok iyi değerlendirmemiz ve Kastamonu’nun en büyük eksiği olan tanıtım eksikliğini gidermeye çalışmaya yönelmeliyiz. Tanıtım için buradaki faaliyetlerimizi iyi planlamamız ve bu faaliyetlerin hem Türkiye’ye hem Türk Dünyasına hem de dünyaya iyi bir şekilde yapmalıyız. Bu yıl ki etkinliklerde kültürel ve sanatsal etkinliklerimiz var. Yayınlarımız olacak. Kalıcı eserlerimiz olacak. Kalıcı eserler denince sadece fiziki yapıları değil, yayınları ve yapıları da kültürel kalıcı eser olarak Kastamonu’ya kazandırmamız gerekiyor. Sempozyumlar, seminerler, spor etkinlikleri ve fuarlara katılım bu yıl yapacağımız etkinlikler arasındadır. Kültür ve Turizm Bakanımızla yaptığımız görüşmede Berlin Fuarı’nda Kastamonu mutfağıyla da  tanıtılacak. Ayrıca yurt dışı fuarlarında Kültür ve Turizm Bakanlığının kendi stantlarında Kastamonu’ya ayrı bir bölüm ayrılması bizim için avantajdır. Kalıcı eserlerle ilgili şimdiden faydalarını görmeye başladık. Küre Dağları Milli Parkı eko ve doğa turizm açısından önemlidir. Buraya ulaşım için yol sorunumuz vardı. Merkezde ise kültür merkezi eksiğimiz mutlaka giderilmelidir. Kent Tarihi Müzesi elden geçmesi ve Şeyh Şa’ban-ı Veli etkinliklerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı programına alınmasıyla ilgili bakanımız talimatları vermiştir. Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Serkan Horuz-Tuğçe YerdelenGüncelleme Tarihi: 25 Ocak 2018, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER