banner38

banner39

banner46

banner47

28 Şubat 2020 Cuma

BU SEZON ATLI KIZAK VE GELENEKSEK KIZAKTA 15 ETKİNLİK YAPILACAK

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç, bu sezon atlı kızak ve geleneksek kızak dallarında 15 etkinlik yapmayı planladıklarını söyledi.

23 Ocak 2020 Perşembe 10:09
 BU SEZON ATLI KIZAK VE  GELENEKSEK KIZAKTA  15 ETKİNLİK YAPILACAK
 

 

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç, bu sezon atlı kızak ve geleneksek kızak dallarında 15 etkinlik yapmayı planladıklarını söyledi.

Genç, yaptığı açıklamada, bu yıl geleneksel kızak yarışlarında sezonu Kayseri Erciyes'te 1-2 Şubat'ta yapılacak müsabakalarla açacaklarını belirtti. 

Ardından peş peşe yarışlar düzenleneceğine dikkati çeken Genç, "Ilgaz Dağı'nda bu sene beşincisini gerçekleştireceğimiz Ilgaz Dağı Geleneksel Kızak Yarışları yapılacak. Kars Sarıkamış'ta geleneksel kızak yarışlarımız olacak. Kahramanmaraş'ta Geleneksel Kızak Türkiye Şampiyonasını gerçekleştireceğiz. Akabinde 15 Şubat'ta Çıldır Gölü üzerinde atlı kızak müsabakaları yapılacak. Bitlis, Ankara Elmadağ, Çankırı Yıldıztepe başta olmak üzere bu sezon atlı kızak ve geleneksek kızak dallarında 15 etkinlik yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Bu tür etkinliklerde belediyelere önemli görevler düştüğünü vurgulayan Genç, "Bu kültürün yaşatılmasında belediyelerin vereceği destek çok önemli. Federasyonumuz belirli imkanlar dahilinde bu organizasyonları yapıyor. Belediyelerin vereceği desteklerle etkinlikler, çok daha verimli hale dönüşebilir" ifadesini kullandı.

Genç, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu olarak 9 ayrı dalda müsabakalar düzenlediklerini dile getirerek, şöyle devam etti: “Orta Asya'dan getirdiğimiz birçok geleneksel sporumuz yıllar içinde kaybolmuş, unutulmuş. Bu sporları ne yazık ki kaybetmişiz. Federasyon olarak bu sporları külleri arasından çıkarıp yaşatmaya çalışıyoruz. Bu sporları gençlerimize tekrar hatırlatıp gelecek nesillere taşımak için mücadele ediyoruz. Gençlerimizi internet köşelerinden, kahvelerden alıp 600-700 yıllık kızak yarışlarıyla, 1500 yıllık atlı kızak yarışlarıyla tanıştırıyoruz. Gelecek neslin atalarının yaptığı bu sporlarla tanışıp sahip çıkması çok önemli.”

Genç, 2020 yılının geleneksel kızak ve atlı kızak yarışları başta olmak üzere Geleneksel Spor Dalları Federasyonu açısından dolu dolu geçeceğini kaydetti.

Özgür Alantor(aa)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV