Bu sese kulak verin!

Kuzeykent Mahallesi'nde öğrencilerin gelmesiyle birlikte kiralık evlere talepler artarken, öğrenciler ise pandemi öncesine göre kira fiyatlarında ciddi artışlar meydana geldiğini söylüyor

Bu sese kulak verin!
banner72

Kuzeykent Mahallesi'nde öğrencilerin gelmesiyle birlikte kiralık evlere talepler artarken, öğrenciler ise pandemi öncesine göre kira fiyatlarında ciddi artışlar meydana geldiğini söylüyor. Kimileri 'fırsatçılık', kimileri ise ‘acımasızlık’ ifadeleriyle durumu özetlerken, kısıtlı imkanlarla eğitim alan öğrenciler, maddi sıkıntılarla da baş başa kalmak zorunda kalıyor. Ayrıca birçok ev sahibi, evinde kalacak öğrencilerin sayısına sınır koyarken, aynı sınırı kiraları belirlerken düşünmüyor.

“EV SAHİPLERİ VE ESNAF ANLAYIŞLI OLMALI”

Ev sahiplerinin fırsatçılık yaptığını iddia eden Yunus Emre Zumre; “500 liraya kiralanan ev bir anda 1000 liraya çıkmamalıydı. Kendi oturduğum eve bakacak olursak, piyasaya göre ortalama bir fiyatta, ama değmez. Yine de değerinin çok üzerinde bir kira veriyoruz. Ev kiraları çok yüksek olduğu için mecburen bu evi kiralamak zorunda kaldık. Şu an yaşadığım ev eskiden 1000 liraydı ama şimdi, yaklaşık 1500 lira gibi bir kira veriyoruz. Ev sahipleri fırsatçılıktan kaçınmalı, çünkü herkesin durumu belli. Çocuklarını okumaya gönderen aileler, ev kiralarını öderken çok güçlük çekiyor. Esnaflardan da biraz daha anlayışlı olmalarını istiyorum” dedi.

Zumre’nin ev arkadaşı olan Ömer Çelebi ise, esnaflardan sağduyulu olmalarını isteyerek; “Esnaf, öğrenciyi para olarak görmemeli, biraz daha anlayışlı olmalı” ifadelerini kullandı.

“1+1 DAİRELER 1200 LİRADAN BAŞLIYOR”

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde okuyan İlkin Mammadov da,  kiraların yüksek olduğunu kaydederek; “Bundan 2 sene önce 1+1 daireleri 800 lira gibi bir fiyata bulabiliyorduk. Şu an aynı daireler 1200 liradan başlıyor. Asgari ücretin fiyatına baktığımız zaman bu miktarların yüksek olduğunu görmek zor değil. Biz bu durumu bir şekilde hallediyoruz ama halledemeyen insanlar da var. Emlakçı komisyonları da çok yüksek, kiralardan hiç memnun değiliz. Bu konuya acilen el atılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“BU DURUM BANA ÇOK ACIMASIZ GELİYOR”

Canlı müzik yaparak kazandığı parayla ev masraflarını karşılayan Musa Yıldırır ise, fiyatlardan memnuniyetsizliğini dile getirerek; “Biz öğrenciyiz, fazla bir gelirimiz yok ve bu durum bana çok acımasız geliyor. Eskiden 500 lira olan ev 800, 800 lira olan ev ise şimdi 1200 lira. Ev sahiplerinden,  öğrencilere empati duygusuyla yaklaşmalarını istiyorum” diye konuştu.

“EV SAHİPLERİNİN ÖĞRENCİNİN HALİNDEN ANLAMASI LAZIM”

Dört yıldır Kastamonu’da öğrenci olan Yiğit Öner ise, ev kiraları maddi durumu olmayanlar için çok büyük bir sıkıntı diyerek; “Ben 1’nci sınıftayken ev fiyatları 600-750 arası değişkenlik gösteriyordu. Bu seneye baktığımız zaman ev fiyatları 1200-1600 lira arası değişiyor. Bu fiyatlar maddi durumu olmayanlar için çok büyük bir sıkıntı. Ev sahipleri evlere 3 öğrenci sınırı koyuyor. Hiç olmazsa öğrenci sınırını kaldırsınlar ki maddi olarak biraz olsun rahatlamamıza yardımcı olsunlar. Ev sahiplerinin öğrencinin halinden anlaması lazım” dedi. (Soner Demir / Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER