''Bu şehrin en büyük sorunu göç''

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisi kurul kurulmaz ayağının tozuyla Kastamonu'ya geldi

''Bu şehrin en büyük sorunu göç''

 

KASTAMONU'YA GELEN TDP GENEL BAŞKANI SARIGÜL:

''Bu şehrin en büyük sorunu göç''

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisi kurul kurulmaz ayağının tozuyla Kastamonu'ya geldi. İlk olarak Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi'nde dua eden Sarıgül, ardından açıklamalarda bulundu. Sarıgül'e Türkiye Değişim Partisi İl Başkanı Ender Karahasan da ve heyeti eşlik etti. Kastamonu'nun  815 öğretmen açığı olduğunu söyleyen ve şehirdeki en temel sorunun eğitim olduğuna vurgu yapan Sarıgül, Kastamonu tarımı, turizmi, sanayisi hakkında eleştirilerde bulundu.

 

''KASTAMONU'NUN EN BÜYÜK SORUNU GÖÇ''

Kastamonu'da fabrikaların özelleştirilmesinden dolayı tarımda sıkıntılar yaşandığını iddia eden Genel Başkan Sarıgül, ''2018-2019 eğitim öğretim döneminde 815 öğretmen açığı bulunmaktadır. Bu açık, şehirde eğitim sorununun en temel sorunudur. Kastamonu en çok çiftçisi azalan ilk 15 ilin arasında. Çiftçiler artık ekemiyor, biçemiyor.
 İstanbul’da yaşayan Kastamonu sayısı, Kastamonu nüfusundan daha fazla. Bu şehrin en büyük sorunlarından birisi göç. Türkiye Değişim Partisi iktidarında şehirde vizyon projelerle işsizlik son bulacak, göç bu sayede engellenebilecektir. Kastamonu’nun sahip olduğu turizm potansiyelinden daha fazla yararlanılarak, bu şehirde turizm 12 aya çıkarılacaktır. Türkiye Değişim Partisi iktidarında Kastamonu’da alternatif turizm imkanlarını daha etkin kullanarak şehirde turizmi ekonomik bir değer haline getirmek için çalışmalar yapılacaktır. Kastamonu’nun sahip olduğu orman ürünleri potansiyelinden katma değeri yüksek ürünler üretecek şekilde faydalanabilmesi bu alanda yatırımlar desteklenecektir'' dedi.

''KASTAMONU HAYVANCILIĞI, EN KÖTÜ SÜRECİNİ YAŞIYOR''

Taşköprü sarımsağında gerekli markalaşmanın gerçekleşmediğini söyleyen Sarıgül, '' Türkiye Değişim Partisi iktidarında Kastamonu’nun bünyesinde barındırdığı sarımsak, pirinç gibi ürünlerin markalaşma çalışmaları hızla başlatılıp bu ürünler dünya pazarına tanıtılıp, sunulacaktır. Kastamonu’da yerel basına gerekli destek sağlanacaktır ve bu şehrin tanıtımını yapılması için yerel basından destek alınacaktır. Kastamonu’da hayvancılık son dönemlerde tarihinin en kötü sürecini yaşamaktadır. Türkiye Değişim Partisi iktidarında katma değeri daha yüksek ürünler üretecek şekilde hayvancılık sektörüne sahip çıkılacak, Türkiye Değişim Partisi hayvancılık sektöründe ürettiği projelerle bu sektör canlanacaktır. Türkiye Değişim Partisi iktidarında ilin ekonomik gelişimini hızlandıracak karayolu iyileştirme çalışmalarının tamamlanarak, demiryolu çalışması yapılacaktır.  Tosya ilçesi, Türkiye pazarında duyulan tela ihtiyacının  yüzde 50’sini tek başına karşılayabilmektedir. Türkiye Değişim Partisi iktidarında Tosya ilçesinde üretilen Tela üretimi markalaştırılıp, desteklenerek Kastamonu ekonomisi canlandırılacaktır'' dedi.

''ÜRYANİ ERİĞİ HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR''

Yeraltı rezervleri bakımında şehrin büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Sarıgül, ''
İl sınırları dahilindeki mermer, bor, kömür ve bakır yatakları bu zenginliğin bir göstergesi niteliğindedir ama bu şehrin insanı buranın zenginliğinden faydalanamamaktadır. Türkiye Değişim Partisi iktidarında bu şehrin zenginliklerinden hem bu topraklar, hem bu toplarda yaşayan insanlar yararlanacaktır. Kastamonu’da faaliyet gösteren tersaneler, ahşap gemi ve yat imalatında önemli bir potansiyele sahiptir. Türkiye Değişim Partisi iktidarında Kastamonu’daki tersanelerinde üretilen bu yat ve gemiler, yerli ve yabancı yatırımcılarla buluşması için gerekli reklam çalışması devlet eliyle yapılacaktır. Uzun yaşam sırrı olarak belirtilen, üryani eriği sadece ama sadece Kastamonu’da yetişmektedir. Bu ürün bu şehrin kalkınmasına yetecek bir ürün olmasına rağmen gerekli reklamı yapılmaması nedeniyle hak ettiğini değeri görememektedir. Türkiye Değişim Partisi iktidarında bu bereketli şehrin toprakları canlandırılacak, üretecek ve gerekli destek sağlanacaktır. Tarıma dayalı sanayi Kastamonu’da maalesef yeteri kadar gelişmemiştir. Türkiye Değişim Partisi iktidarında bu şehirde fabrikalar kurulacak, OSB(Organize Sanayi Bölgeleri) sayısı arttırılacak, şehirde gerekli istihdam sağlanacaktır'' diye konuştu.  (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER