Bu sefer de siyaha doğru

Koronavirüs haritasında kırmızı olmamak için uğraşırken, diğer taraftan da yayımlanan hava kirliliği raporunda siyah olduk

Bu sefer de siyaha doğru

Koronavirüs haritasında kırmızı olmamak için uğraşırken, diğer taraftan da  yayımlanan hava kirliliği raporunda siyah olduk. Kastamonu, hava kirliliğinde Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü'nün limitlerini aşmış durumda. TMMOB'nin açıkladığı verilere göre, yıllık 25 PM olan Avrupa Birliği limitini aşan Kastamonu 29 PM'yle havası en kirli iller arasında yer aldı. Türkiye'nin en fazla ormanlık alanına sahip olan illeri arasında yer alan Kastamonu'da hava kirliliğinin bu denli artış görmesi endişe verdi. Diğer taraftan çevre illerimiz Bartın'da 26, Karabük'te 22 PM ölçümü yapıldı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Dünya Çevre Günü için online basın toplantısı düzenleyerek ülkede artan hava kirliliğine dikkat çekti. ÇMO Genel Başkanı Ahmet Dursun Kahraman, hazırladıkları raporun sunumunu yaparak daha büyük çevre felaketlerinin kapıda olduğu uyarısında bulundu.

Hava kirliliği ölçümü yapan 357 istasyon olduğuna dikkat çeken Kahraman, bu istasyonların yarısından fazlasında ölçüm yapılmadığına dikkat çekti. Ölçüm yapılmayan gün sayısına bakıldığında hava kalitesinin raporların sunduğundan daha kötü olabileceği endişesi dile getiren Kahraman, “Özellikle termik santralların bulunduğu alanlardaki ölçüm yapılmayan gün sayısı çok yüksek. Bu illerdeki istasyon verilerine bakıldığında, çoğu istasyonda veri alımının olmadığı gözlemlendi. Hem minimum veri alımının sağlandığı hem de eksi değer ölçülmemiş istasyonlarda da genel olarak limit değerlerin aşıldığı görüldü. Termik santralların bulunduğu illerde güvenli veri sağlanmamış olmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), AB ve Ulusal Limit Değerleri aşılmış.”

Öte yandan Temiz Hava Hakkı Platformu’nun 2020 yılı Kara Raporu’nda yer alan verilere atıf yapan Kahraman, şöyle konuştu: “Türkiye’deki hava kirliliği DSÖ limit değerlerine indirilseydi, 2018’de 45 bin 398 kişinin ve 2019’da ise 31 bin 476 kişinin ölümü önlenebilirdi. 2020 yılı Mart-Aralık ayları arası Covid-19 kaynaklı vefat sayısı 20 bin 881. DSÖ limitlerinden daha kirli havaya sahip olmamız nedeniyle vefat eden kişi sayısı, Covid-19 salgını nedeniyle vefat eden kişi sayısından fazladır.”

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun 2020 yılı Kara Rapor’una göre 2019’da Türkiye’de 60 ilde en tehlikeli ve kanserojen olan ince partikül (PM 2,5) seviyesi için yeterli veri yok. 2019 yılında sadece 21 ilde ve 48 istasyonda yüzde 90 ve üzeri gün boyunca PM 2,5 ölçümü yapıldı. 2019’da 52 ilde yaşayan yurttaşların yıl boyunca maruz kaldığı ve kanserojen olan bir kirletici seviyesi hakkında yorum yapılamıyor. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER