BU PROJE TÜRKİYE’DE SES GETİRECEK

İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantıları dünkü oturumla devam etti. Toplantının gündeminde komisyon raporu yer alırken, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan toplantıya katılarak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

BU PROJE TÜRKİYE’DE SES GETİRECEK

 

 

İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantıları dünkü oturumla devam etti. Toplantının gündeminde komisyon raporu yer alırken, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan toplantıya katılarak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplantıda ilk olarak Kastamonu Belediyesi’ne ait Kuzeykent Mahallesi’ndeki arazi ile İl Özel İdaresi’ne ait Hisarardı Mahallesi’ndeki okul binasının takası hakkında hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyonu raporu görüşüldü. Rapor doğrultusunda takas teklifi oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda MHP Bozkurt İGM Üyesi İsmail Göksel tarafından 6 Temmuz 2020 tarihinde verilen önergeye cevaben söz alan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan; “Sözlü önergemiz bir greyderin lastiği ile ilgili, biz durumu araştırdık. Bozkurt’ta 2 adet greyderimiz var. Bunların lastikleri değiştirilmiş ve herhangi bir problem yok” dedi.

Kastamonu’nun çok büyük bir coğrafyaya sahip olduğuna vurgu yapan Karahasan; “Sorumluluk alanı geniş olan bir Özel İdaresiyiz. Bir ilçenin makine ihtiyacı olduğunda acil ve elzem ise, oraya biz ağırlığımızı veriyoruz. Bu noktada birbirimize karşı hoşgörülü olmak durumundayız. Ben bir makineyi yolladığım yerden, zamanında alamıyorum. Bizim programladığımız işler var, birde makine oraya geldiğinde çıkartılan ekstra işler var. Siz kendi pencerenizden haklısınız. Ama orada tuttuğunuz her süre ve her maliyet aslında başka ilçeden alınan zaman ve maliyettir. Çünkü 19 ilçe var, 10 tane ekskavatörümüz var. 10 ekskavatör ile biz 19 ilçeyi çevirmeye çalışıyoruz. Fakat proje dışında başka işler yaptırıldığında sıkıntıya giriyoruz. Yol ağı açısında 9 bin 358 kilometre ile 51 Özel İdare arasında 1’inci sıradayız. Bu yolumuzun yüzde 33’ü asfalttır. Bu 10 yıl önce yüzde 14 idi. 10 yılda çok önemli dev bir adım atıldı. Özel İdare son 3 yılda özellikle BSK konusunda bir konsept değişikliğine giderek önemli bir adım attı. Bizim hazırladığımız bir mastır planımız var. Buna göre 305 kilometre BSK yolumuz var. Buna bu sene 105 kilometre daha ekleyeceğiz. Bizim hesaplarımıza göre 650 kilometreli BSK yola ulaştığımızda, yani 2023 yılına ulaştığımızda bizim ana grup köy yollarımızın tamamı BSK olmuş olacak. Ondan sonra bağlantıları tamamlamalıyız. O güne kadar böyle bir stratejik plan hazırladık. Her sene 100 kilometre yaparak bu hedefimize ulaşacağız. Yolumuzun yüzde 43’ünü 2023 kadar asfalt yapacağız. Bu coğrafya için asfalt yol anlamında yeterlidir. Bunun haricindeki yolların asfalt yapılmasının bir anlamı yoktur. Hem bütçeye yüktür, hem Özel İdare’ye bakım ve onarım açısından yüktür. Diğer yollarında kaliteli stabilize yapılması gerekmektedir. Kalıcı stabilize yollar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

IPARD kapsamında yapılan proje çalışması hakkında da bilgi veren Karahasan; “8 milyon TL’lik Sulama Tesisi için protokol imzaladık ve Sayın Valimizde onayladı. İhalesine çıkacağız. Bu sene içerisinde şimdilik merkez, Tosya ve Taşköprü’de Sulama Tesisi işleri yapıp, tamamlayacağız. Dezavantajlı Kırsal Alanların Sulama Projesi çok önemli. Bu sene böyle bir yatırım yapacağız. Diğer taraftan paydaş kuruluşların yatırımlarını yapıyoruz. Vilayetin yapmakla olduğu işleri de Özel İdare yapıyor. Özel İdare olarak Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda çalışıyoruz. Bizim planlama dışında bir çalışma yapabilmemiz için ya bir protokol yapılması gerekiyor, ya da Vali beyin talimatı gerekiyor, ya da doğal afet gibi olayların olması gerekiyor. Kanunda Özel İdaresi’nin bir şehrin kalkınması için sporundan, turizmine kadar birçok çalışmayı yapabileceği belirtilmiştir” şeklinde konuştu.

Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı projesine değinerek sözlerine devam eden Karahasan; “Malum her ilin bir kimliği var. Bizim birçok özelliğimiz var. O kadar çok işlenmesi gereken potansiyelimiz var. Bunları da tetikleyecek olan da Özel İdare. Bugüne kadar meclis üyeleri önemli başarılara imza attık. 3 meclis ile çalıştım. Birinci meclis ile havalimanını yaptık. Türkiye’de havalimanı yapan tek İl Özel İdaresi biziz. Özel İdare olmasaydı bugün Kastamonu havalimanı olmazdı. Bu kadar net söylüyorum. İkinci meclis ile Yurdun Tepe Kayak Tesislerini yaptık. Birçok olumsuzluklara rağmen projeyi tamamladık. Ortaya çok güzel bir tesis çıkardık. Üçüncü meclis ile de kalıcı bir eser bırakmak istiyoruz. Kalıcı proje ki şu anda tüm alt yapısı ve masa üstü çalışmaları devam etmekte olan ve kendi mülkiyetimiz olan Kastamonu Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı’nı kazandırmak istiyoruz. Bu hepimizin boynunun borcudur. Çünkü Kastamonu’da turizm tetiklenecekse bu park çok önemlidir. Özel İdare bu projeyi yapacak güçtedir. Ben bu meclisin önemli bir kalıcı eseri kazandıracağına inanıyorum. Bu park yapılmalıdır. Bu proje Türkiye’de ses getirecektir. Kalıcı eserlere her kesimin de sıcak bakması gerektiğine düşünüyorum. Pınarbaşı ilçemiz bayram süresi boyunca 10 binden fazla misafir ağırladı. Horma Kanyonu, Ilıca Şelalesi’ne yapılan tesisler için insanlar orayı tercih etti. Bunları yapmazsanız insanları oraya getiremezsiniz. Köy yolları tabi ki de önemli ama bunları yapmak zorundayız. Ya yapacağız ya da vazgeçeceğiz. Proje için ilgili Bakanlıklardan kaynak bulmaya çalışacağız” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal ise ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından kaynak alınabildiği zaman projenin yapımında bir sakınca olmadığını kaydederek; “Kaynak olmaz ise Özel İdaresi olarak belediye sınırları içerisinde bir proje yapmak yerine asıl işlerimizi yapmak gerekir diye düşünüyorum. Sahaya indiğimiz zaman seçilmiş insanlar olarak tepki alıyoruz. Vatandaşlar madem para var neden yollar yapılmıyor diye serzenişte bulunuyor. Proje için meclisin bir direnişi yok lakin öncelikli işlerimizi yapmalıyız” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER