'Bu karardan vazgeçin’

KUZEYKENT'TEKİ 17 BİN METREKARELİK ARSANIN SATIŞ KARARINA TEPKİ GÖSTEREN ERBİLGİN: 'Bu karardan vazgeçin’

'Bu karardan vazgeçin’

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, yaptığı açıklamada Belediye Meclis toplantısında Kuzeykent Mahallesi'ndeki bir arsanın satılması için yetki verilmesine tepki gösterdi. Yaklaşık 17 bin metrekarelik alanı değerlendirmek için öneriler sunan CHP İl Başkanı; “Bir parsel satışa çıkarıldığında oranın bir rant alanına dönüştürülmesi için elden gelen yapılıyor” diyerek satış kararından acilen vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.

CHP'li Belediye Meclis üyesi Sibel Karakaş'ın da satış yetkilendirmesi için onay verdiği kararın ardından tepkisini dile getiren Erbilgin; “Belediye meclisiyle ilgili kararlar oldu-bittiye getirilemez. Kuzeykent'te 937 ada 371 parselin satışıyla ilgili karar alındı. Kat karşılığında satış için bir yetki verildi. Bizim belediye meclis üyemiz sayın Sibel Karakaş da orada olumlu oy kullandı. Ancak meclis üyemiz, belediyenin mevcut ekonomik durumunu bildiği için, belediyenin işleyişinden mevcut Kastamonu halkı bir zarar görmesin diye buraya olumlu oy kullandı ancak biz buranın satışına karşı olduğumuzu satışını doğru bulmadığımızın bilinmesini isterim. Orası, sanayinin üs tarafında kültürel tesis alanı olarak geçer ve emsal 2,40 olarak geçiyor. Yaklaşık olarak 16 bin 804 metrekare…”

“KOYALIM KUZEYKENT PAZARINA SANDIĞI…!

“Geçmişte olan bütün arsa satış öykülerinde Kastamonu hiç bir şey kazanmadı” ifadeleriyle önceki dönemlere atıfta bulunan Erbilgin; ''Bir parsel satışa çıkarıldığında oranın bir rant alanına dönüştürülmesi için elden gelen yapılıyor. İmar planları değiştiriliyor, proje değişiyor en sonunda da yapılmış ne yapalım buraya da iskan verelim deniliyor. Kent konseyini burada göreve davet ediyorum. Kent konseyinin kurulduğunu gördük bir daha ne duyduk ne bildik. Kent konseyi bir araya gelmeli ve burayla ilgili yaklaşımını kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Sayın Vidinlioğlu'nun beceremediği çok iş var. Teleferik için referandum demişti, başta Kuzeykent Mahallesi olmak üzere böylesi kıymetli ve önemli bir parselin satışını Kastamonululara danışalım. Koyalım pazar yerine sandığımızı, parselin satılmasını ister misiniz diye soralım” dedi.

“BÜTÜN KURUMLARA GÖREV DÜŞÜYOR”

Kastamonu'da kültür alanıyla ilgili hiç bir yerin olmadığını söyleyen Erbilgin, ''Çok katlı yapılar dikiliyor, biz bunu bir meziyet zannediyoruz. Bir taraftan üniversite şehri olma özlemimiz var,  üniversite mahallemiz de Kuzeykent.  Tek başına öğrenciler gelsin, burada para harcasınlar bakış açısıyla bu olmaz. Üniversite şehri olmak, onun gerekliliklerini doğru bir biçimde inşa etmekle olur. Burada bütün kurumların üzerine düşen görev var. Kastamonu Üniversitesi, tek başına rektörlüğün gayretleriyle büyüyecek bir alan değil. Madem burası kültürel tesis alanı ve yaklaşık da 17 bin metrekarelik büyük bir alan, bu şehrin tiyatrosu yok. Kültür başkentliği yapmış bir şehirde hala çok iyi bir kültür merkezi ve tiyatro salonu eksikliğini yaşıyoruz. Hazır yurt meselesi tartışılıyorken, mimarlarımız doğru bir alanı planlasın, bir de başarılı ve ihtiyaç sahibi kız çocuklarımız için bina yapalım'' ifadelerine yer verdi.

Erbilgin, şöyle devam etti; “Bizler, elimizde gelen ranta yönelik her şeyi ilk fırsatta satmayı düşünüyoruz. Bir yandaşın cebine bir şey mi koymak istiyoruz hadi burayı satalım. Buranın satılma gerekçesi ne olursa olsun bu satış yanlıştır. Belediye meclisi ve belediye başkanı bir an önce bu karardan vazgeçmelidir. Satılırsa, belediye meclisi toplanır, hemen imar değişikliği yapılır, araya amca, dayı girer. Oranının imarını arttırmaya yönelik adımlar atılır. Tuhaf açıklamalarla yine bize kıymetli arsanın arkasından bakmak düşer. Biz eleştiririz, Galip bey de mahkemenin yolu orada der. Olan yine bu şehre ve insanlarına olur.'' (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER