‘Bu hafta iş yine ciddileşti'

KASTAMONU Belediye Meclisi, Aralık ayı ilk olağan toplantısını Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu yönetiminde önceki akşam gerçekleştirdi

‘Bu hafta iş yine ciddileşti'

 

BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTISINDA KONUŞAN BAŞKAN VİDİNLİOĞLU'DAN PANDEMİ YORUMU:

Bu hafta iş yine ciddileşti'

KASTAMONU Belediye Meclisi, Aralık ayı ilk olağan toplantısını Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu yönetiminde önceki akşam gerçekleştirdi. Toplantıda yaptığı konuşmada artan koronavirüs vakalarına dikkat çeken Başkan Vidinlioğlu; “Bu hafta iş yine ciddileşti. Çünkü sürekli şekil değiştiren mutasyona uğrayan bir virüs var. ‘Bana bir şey olmaz’ demeyelim. Belki sevdikleriniz zarar görür. Biz tedbirimizi alalım; gerisi tevekkül. Maske, mesafe ve hijyen konusunda lütfen dikkatli olalım” dedi.

Belediye Başkanı Vidinlioğlu, vaka sayılarının çok arttığını belirterek; “Yeni filyasyon ekipleri gündeme gelecek. Bizim grubumuzda da çok sayıda eksiğimiz var. Hepsi de kovid-19’dan dolayı. Kimisi temaslı, kimisi pozitif vaka. Eğitim Araştırma Hastanemizin Başhekimi Zafer hocamla görüştüm. Durum gerçekten çok ciddi. Ya hiçbir şey yapmıyorsak. Allah rızası için, sağlık çalışanları o kadar gayretin içindeyken, ben de bir sağlıkçı olarak hepimizin sağlığı için bu kadar çok uğraşıyorken biraz dikkat edelim. Yaşananlar gerçekten üzüyor. En azından dışarıda dolaşan insanlarımız, büyüklerimiz, küçüklerimiz, akranlarımız biraz daha hassasiyet göstersin. İstenen çok zor bir şey değil. Özellikle bundan bir ay önce biraz daha vakalar kolay atlatıyordu. Çok fazla belirti vermeden ayakta, ufak tefek belirtilerle gidiyordu. Bu hafta iş yine ciddileşti. Çünkü sürekli şekil değiştiren, mutasyona uğrayan bir virüs var. Bana bir şey olmaz demeyelim. Belki sevdikleriniz zarar görür. Biz tedbirimizi alalım; gerisi tevekkül. Maske, mesafe ve hijyen konusunda lütfen dikkatli olalım” ifadelerini kullandı.

‘OSMANLI SARAYI’ 1 YIL DAHA KÜTÜPHANE OLARAK HİZMET VERECEK

Konuşmanın ardından meclis gündemine geçildi. Toplantıda ilk olarak; Doğa Kültür Köyü Öğretmenevi için açık kır düğün alanı, sert zemin ve yeşil alan yapılması talebi meclise sunuldu ve oybirliğiyle kabul edildi.

Mecliste görüşülen 2’nci gündem maddesi ise Osmanlı Sarayı’nın durumu hakkındaki konu oldu. Osmanlı Sarayı, 2 yıllığına İl Halk Kütüphanesi olarak tahsis edilmişti. Yeni bir kütüphane binası yapılıncaya kadar kütüphane olarak tahsis edilmesi ve süresinin uzatılması hakkındaki talep görüşüldü. Başkan Vidinlioğlu, sarayın tahsisini 1 yıl olarak belirledi. Teklif, oybirliğiyle kabul edildi.

VİDİNLİOĞLU; “OSMANLI SARAYI MAKAMINDIR”

Konu hakkında söz alan Belediye Başkanı Vidinlioğlu, Osmanlı Sarayı’nın eski belediye başkanlığı makamı olduğunu vurgulayarak; “2 yıl boyunca İl Halk Kütüphanesine tahsis edilmişti. Tabi orada da bir takım düzenleme ve tadilatlar yapıldı. İl Halk Kütüphanesi inşaatına tasarruf tedbirleri nedeniyle başlanılmadı. İl Kültür ve Turizm Müdürümüzle konuyu görüştüm. Osmanlı Sarayı, İl Halk Kütüphanesinden ziyade eski başkanlık makamımız. Temsiliyet noktasında sarayın başkanlık makamı olarak kullanılması benim arzum ve iradem de bu yönde. Tabi kütüphane yapılıncaya kadar tahsis ederiz. Ben de iyi niyeti görüyüm, uzun süre tahsisat vermem, meclise de bunu sunarım. Benim kanaatim 1 yıllığına uzatma yönünde. Kütüphane inşası başlar ise para problemi de olmazsa kısa sürede bitebilir” dedi.

DİREKSİYON SINAVI PARKURUNA 10 YILLIK TAHSİS

Toplantının devamında ise mülkiyeti Belediyeye ait olan TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu yanındaki direksiyon sınavı parkur alanının 10 yıllığına sürücü kurslarına tahsisi hakkındaki öneri meclise sunuldu. Meclis mevcut direksiyon sınav alanının 10 yıllığına tekrar tahsisini oy birliğiyle kabul etti.

Aktekke Mahallesinde bulunan belediyeye ait otopark için ücret tarifesi; binek otomobillerde 1 saat için 5 TL, 1 saat sonrasında her saat için 4 TL veya 0-3 saat arası 9 TL, 0-3 saat arası her saat için 3 TL olarak fiyat düzenlemesi talebi görüşüldü. Otopark ücret düzenlemesi; Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi.

Belediye bünyesindeki bir kısım müdürlüklerin ödeneklerinin yılsonuna kadar yeterli olmayacağı aktarıldı ve bütçesi yeterli bulunmayan müdürlüklerin, belediye bünyesinde bulunan diğer müdürlüklerin bütçesinden ödenek aktarılması talebi görüşüldü. Ödenek aktarma konusu; Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edildi. 

Mecliste son olarak İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile ortak hizmet projesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi konusu görüşüldü. Meclis, konu hakkında Başkan Vidinlioğlu’na yetki verilmesini oybirliğiyle kabul etti. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER