‘Bu bağnaz düzenden kurtulmalıyız’

CHP İL EĞİTİM SEKRETERİ CUMHUR GENÇ:

‘Bu bağnaz düzenden kurtulmalıyız’

CHP Kastamonu İl Eğitim Sekreteri Cumhur Genç, Engelli Kamu Personeli Sınavı (EKPSS) üzerinden iktidara yüklendi. Milli Eğitim Bakanının değiştiğini, verilen sözlerin ise unutulduğunu savunan Genç, atanamayan engelli öğretmenlerin mağduriyetinin devam ettiğini öne sürdü. EKPSS'nin üç kez ertelendiğini söyleyen Cumhur Genç, 15 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen sınavın ardından 2 bin 511 engelli öğretmen ataması hala yapılmadığını ifade etti. 

"PANDEMİ GEREKÇESİYLE EKPSS DEFALARCA ERTELENDİ"

2 bin 511 engelli öğretmenin, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den atama sözünün tutulmasını beklediğini öne süren CHP İl Eğitim Sekreteri Cumhur Genç, "Eski bakan Ziya Selçuk, Mayıs 2021’de yaptığı açıklamada “Engelli öğretmenlerin atanmaları konusunda çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor” ifadelerini kullanmıştı. Ancak Bakanın değişmesiyle birlikte atanamayan engelli öğretmenlere verilen sözler de unutuldu. Milyonlarca öğrencinin girdiği sınavlar yapılırken, engellilerin sınavı pandemi gerekçesiyle sürekli erteleniyor. İki yılda bir yapılan ve bu yıl 26 Nisan’da yapılması gereken EKPSS, bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten dolayı 20 Eylül’e ertelendi. Bu süre zarfında YKS, KPSS ve DGS gibi milyonlarca öğrencinin girdiği sınavlar yapılırken, 85 bin engellinin gireceği sınav 11 Ekim 2020’ye ertelendi. Ancak 11 Ekim tarihi gelmeden bu sefer de sınavın belirsiz bir tarihe ertelenmesi ‘bu kadarına da pes’ dedirtti. Pandemi gerekçesiyle EKPSS defalarca ertelenerek mağdur edilen atanamayan engelli öğretmenler, şimdi de kendilerine verilen sözlerin tutulmamasından muzdarip. Önceki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk döneminde atama sözü verilen 2 bin 511 atanamayan engelli öğretmenler, yeni Bakan Mahmut Özer’den atama sözünün yerine getirilmesini istiyor. EKPSS’nin ertelenmesiyle umutları sürekli ertelenen atanamayan engelli öğretmenlerin sesi olmaya ve süreci takip etmeye devam edeceğiz" dedi.

"ENGELLİ ÖĞRETMENLER ATAMA TAKVİMİNİN AÇIKLANMASINI BEKLİYOR"

Önceki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mayıs 2021’de yaptığı açıklamada, 'Engelli öğretmenlerin atanmaları konusunda çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor' ifadelerini kullandığını söyleyen Genç, "Ancak bu açıklamadan kısa bir süre sonra Sayın Selçuk görevden ayrılırken yerine ise Mahmut Özer atandı. Yaklaşık iki aydır atanmasına rağmen yeni bakan Özer, engelli öğretmenlerle ilgili hiçbir adım atmazken, engelli öğretmenler ise bir an önce atama takviminin açıklanmasını bekliyor.  Engelli bireylerin özel günlerde hatırlandığı, öğretmenlerin itibarlarının kaymakamın iki dudağının arasına sığdığı bu kokuşmuş ve bağnaz düzenden ivedi bir şekilde kurtulmamız gerekmektedir. ikinci yüzyıla doğru parti kadrolarımız emin adımlarla yürümektedir. Bu enkaz ve tahribatı, aydınlık ve çağdaş günlere çıkartacak pusulamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fikir ve düşünceleri olacaktır. Yüzyıldır hatalı ya da paralel yollara girmeyip kandırılamayışımızın sebebi de budur. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında öğretmenlerimiz ve engelli bireylerimizin son yirmi yılda kaybettikleri her şeyi telafi etmeye geliyoruz ve birlikte başaracağız" diye konuştu. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER