‘Böyle giderse, hastane kapasitesi yetmeyecek’

VALİ Avni Çakır, filyasyon ekibine teşekkür etmek ve durumun ciddiye gittiğine dikkat çekmek için Toplum Sağlığı Merkezi’ni (TSM) ziyaret etti

‘Böyle giderse, hastane kapasitesi yetmeyecek’

 

TSM’DE FİLYASYON EKİBİNİ ZİYARET EDEN VALİ ÇAKIR’DAN KORKUTAN AÇIKLAMA:

‘Böyle giderse, hastane kapasitesi yetmeyecek

VALİ Avni Çakır, filyasyon ekibine teşekkür etmek ve durumun ciddiye gittiğine dikkat çekmek için Toplum Sağlığı Merkezi’ni (TSM) ziyaret etti. Vali Çakır, geçen hafta ile başlayan ciddi vaka artışını vurgulayarak ileriki günlerde hastane kapasitesi noktasında zor bir durumda kalınabileceğini, kriz yaşanabileceğini vurguladı. Kastamonu’daki vatandaşların alınan tedbir kararlarına ve yasaklara azami seviye dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Vali Çakır, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde uyarıda bulundu.

“BÖYLE DEVAM EDERSE İÇİNDEN ÇIKAMAYACAĞIZ”

Tüm illerde olduğu gibi Kastamonu’da da koronavirüsle yoğun bir mücadele içerisinde olduklarını belirten Avni Çakır; “Tüm illerde olduğu gibi koronavirüsle yoğun bir mücadele içerisindeyiz. Kahramanlarımız sayesinde ilimizdeki kovid-19 ile alakalı mücadelemiz en üst seviyede kesintisiz şekilde devam ediyor. İlimiz kovid-19 ile mücadele kapsamında geçen haftadan itibaren çok zorlu bir aşamaya geldi. Bunun yansıması sonucunda da Cumhurbaşkanımızın da açıklamış olduğu son tedbirler devreye alındı. Artık pandemiyle mücadelede vatandaşımızın kurallara uyma noktasındaki bazen bilinçli bazen bilinçsiz noksanlıklarla bir takım kısıtlamalarla maalesef gidermek durumunda kaldık, bunu yapmaya mecburuz. Çünkü bulaş hızındaki artış böyle devam ederse belli bir süre sonra içinden çıkılmaz bir hale gelecek” dedi.

“İLERİKİ GÜNLERDE KRİZ HALİ SÖZ KONUSU OLABİLİR”

Hastanede tedavi görmesi gereken kimseyi hastane dışında bırakmadıkları söyleyen Vali Çakır, vaka artışlarının devam etmesi durumunda hastane kapasitesinin yeterli gelmeyeceğini belirterek şöyle devam etti; “Bugün itibariyle kapasitemiz dolma durumuna geldi. Eğer bu artış devam ederse ileriki günlerde ileriki günlerde kriz hali bizim açımızdan da söz konusu olabilir. Şu an yönetiyoruz ama zorlanarak yönetiyoruz. Tüm vatandaşlarıma bir kez daha sesleniyorum; Bu mücadele sadece sağlık ordusunun kolluk personelimizin diğer kamu kurum ve kuruluşlarından bu yüke omuz veren öğretmenlerimizin, din görevlilerimizin, muhtarlarımızın bu sürece katkı veren arkadaşlarımızın çabasıyla olacak bir şey değil. Böyle olmadığını da gördük. Sabah saat 09.00’da başladılar, vardiya değiştirecekler, gece saat 12.00’ye kadar tüm ışıklar sönene kadar filyasyondaki vatandaşlarımızı takip edecekler” dedi.

“KENDİ OHAL’İMİZİ İLAN EDELİM”

Vatandaşların işleri zorlaştırdığına dikkat çeken Vali Avni Çakır, şunları kaydetti; “Temaslı olan kişileri eksik bildirdikleri için vaka sayısında kontrol sağlayamıyoruz. Potansiyel vakalara erken ulaşamıyoruz. Dolayısıyla iş işten geçtikten bu vakaların ulaştıkları üst seviyeden, rahatlama aşamasına indirmekte zorlanıyoruz. Arkadaşlarımızın sahada daha başarılı olmaları için vatandaşlarımızın da samimi ve içten bir şekilde kendilerine bu birim ulaştığında temaslılarını bizlere bildirmelerini istiyoruz. Lütfen artık yasaklar da geldi, kimse zorunlu olmadıkça dışarı çıkmasın. Tüm yakın takibimize rağmen vaka sayıları artış gösteriyor. Çünkü insanlarımız mesai sonrasında akraba ve komşu ziyaretlerine hala büyük bir umarsızlıkla devam ediyor. Her pazartesi günü oturup vakaları analiz ediyoruz. Vakalarımızın yüzde 38’i kırsal nüfustan kaynaklanıyor. Bakıyoruz ki 70-80 yaşındaki amca, teyze, dışarı ile hiçbir alakası yok, pazara gitmemiş, ilçeye inmemiş. Peki, bu vatandaş virüsü nasıl aldı? Yeğeni, oğlu, gelini, komşusu her neyse ziyaretine gelmiş. Bir de insanlarımız maskeyi sadece dışarıda takılacak bir alet olarak algılıyor. Maalesef insanlarımız kamuoyunun önünden ayrıldıkları anda maske konusunda büyük bir gevşeklik gösteriyor. Akraba ziyaretlerinde maskeyi gereksiz görüyor. Bütün bunlar da birleşince maalesef tüm Türkiye’de olduğu gibi artıyor. Onun için belirlenen kararlara tüm vatandaşların azami riayetini bekliyoruz. Aksi takdirde bu insanların, bu sayılara yetişebilmesi mümkün değil. Türkiye’nin en yaşlı ikinci iliyiz. Gençlerin birçoğu bunu ufak semptomlarla geçiriyorlar ama yaşlılara bulaştığında yansıması çok ağır oluyor. Ölüm vakalarımızda ciddi artış yaşanıyor.  O yüzden lütfen başta ilan ettiğimiz yasaklar olmak üzere kendi OHAL’imizi ilan edelim. Salgın yeniden normal seviyelere ininceye kadar lütfen artık sokağa çıkmayalım. Kendi kendimizi izole edelim. Bu anlamda alınan kararlara uyalım. Tüm vatandaşlarımızdan dışarıdan gelen insanlarımızdan bu süreçte el ele olalım samimi olalım beraber çalışalım ve bu konuda görev yapan başta sağlık personelimiz olmak üzere tüm kolluk kuvvetlerimize ve izolasyon takip ekiplerimize yardımcı olalım Bu süreci de en az vakalarla atlatmaya çalışalım.”

“ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN”

Vali Çakır, Toplum Sağlığı Merkezi’nde çalışan filyasyon ekibine dönerek; “Ben de bir doktor babasıyım. Kızım da kovid-19 tedavisi bitmek üzere, Pazartesi tekrardan kaldığı yerden görevine devam edecek. Bu insanlar bu tehlikeyle sürekli yüz yüze. Bu işi bende yakinen yaşıyorum. İnşallah sizlerin çabasıyla bu işlerin üstesinden beraber geleceğiz, Allah sizlerden razı olsun. Emekleriniz için teşekkür ederiz. Her konuda emrinizdeyiz, yanınızdayız. Hem şahsım hem Kastamonu halkı adına sizlere fedakârlığınız mesleğinize olan bağlılığınız, insanlık sevginiz için teşekkür ediyorum. Allah yardımcınız olsun. En ufak sorunda sizlerin yanınızdayız” dedi. (Nurcihan Kadıoğlu)

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER