Boykot çağrısı!

Çin’in Doğu Türkistan zulmü, Kastamonu Milli İrade Platformu Üyeleri tarafından Nasrullah Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirilerek protesto edildi

 


DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜNE KASTAMONU MİLLİ İRADE PLATFORMU’NDAN TEPKİ;

Boykot çağrısı!

Çin’in Doğu Türkistan zulmü, Kastamonu Milli İrade Platformu Üyeleri tarafından Nasrullah Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirilerek protesto edildi. AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, Eğitim Bir-Sen Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, İHH Başkanı Mücahit Dağdelenoğlu’nun da bulunduğu, katılımın yoğun olduğu protestoda platform adına açıklama yapan Eğitim Birsen Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, tüm dünya halklarını; Çin, bu zulmü sonlandırıncaya kadar Çin mallarını boykot etmeye çağırdı.

SANCAKTAROĞLU: “DOĞU TÜRKİSTAN NESLİ YOK OLUYOR”

Doğu Türkistan’ın nesli yok edilen milletlerden biri olma yolunda olduğunu savunan Eğitim Birsen Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu; evlerinden, çocuk ve eşlerinden, anne-babalarından, akraba ve arkadaşlarından, işlerinden, okullarından hâsılı en sevdiklerinden kopartılan, dünyanın en ağır işkence ve mahrumiyetlerini yaşayan 3-8 milyon Doğu Türkistanlının soykırıma uğradığını söyledi. Sancaktaroğlu, en basit ihtiyaçların bile karşılanmasına müsaade edilmediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir çadıra ya da pusulaya sahip olmak, mutfağında birden fazla bıçağı olmak, pasaportu olmak, başörtüsü takmak, camiye gitmek, oruç tutmak, okulda ve resmi dairelerde ana dili kullanmak bile bir kişinin toplama kamplarına alınması için yeterli sebep olarak görülüyor. İnsanlar yoğun beyin yıkama faaliyetlerine ve işkencelere maruz kalıyorlar. Toplama kamplarında keyfî güç kullanımı, özgürlüğün sistematik olarak kaldırılması, kültür ve inançların tahkiri, ideolojik baskılama, insanlıktan çıkarma, taciz, tecavüz, fiziki ve psikolojik işkence, cinayet ve soykırım suçları işleniyor. Çin, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde ilan edilen tüm hakları gasp ediyor. Bu insanlarla aynı gökyüzünün paylaşmak ve onların acı ve ıstıraplarına, yürek yangınlarına, kalp kırıklıklarına uzaktan da olsa şahitlik etmek, bizleri yaşadığımız çağın adaletten uzak düzeninde insanlığımızdan utandırıyor. Dünyanın insanlık adına Doğu Türkistan için söyleyecek bir sözü olmalı. Doğu Türkistan’daki toplama kampları kayıtsız şartsız bir an evvel kapatılmalı, bölgede uygulanan tüm hak ihlallerine derhal son verilmelidir. BM, Çin’in insan haklarını ayaklar altına alan toplama kampları vahşetini derhâl durduracak sahici adımlar atmalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı ya İslam ülkelerini bu zulme karşı mobilize etmeli ya da kendini lağvetmelidir. Türkiye bu zulmün bitirilmesi için öncü olmalıdır.” (Alperen Erkuş)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER