Bölgemizde yurtiçi turlar zamlandı

TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü, Temmuz döneminde gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim oranlarını açıkladı.

Bölgemizde yurtiçi  turlar zamlandı
banner72

 

 

TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü, Temmuz döneminde gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim oranlarını açıkladı.

Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinden oluşan TR82 bölgesinde TÜFE’de Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,47, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,02, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,48 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 10,20 artış gerçekleşti.

BÖLGEMİZDE AYLIK EN YÜKSEK ARTIŞ “ULAŞTIRMA” GRUBUNDA OLDU

TÜİK’in verdiği bilgilere göre; Temmuz ayında endekste yer alan 8 ana harcama grubu artarken 3 grupta azalış gözlendi. İlk sırada yer alan “Ulaştırma” ana harcama grubunda aylık artış oranı yüzde 2,61 oldu. “Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri” grubunda ise önceki aya göre yüzde 2,52 oranında artış gözlendi. Aylık en fazla düşüşün yaşandığı harcama grubu yüzde 1,64 oran ile “Gıda ve Alkolsüz İçecekler” oldu.  

YILLIK ARTIŞIN EN DÜŞÜK OLDUĞU BÖLGEYİZ

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey ’de bulunan 26 bölge içinde TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) bölgesi, yüzde 9,48 artış ile yıllık bazda en az artışın gözlendiği bölge oldu. Yıllık artışın en yüksek olduğu bölge yüzde 13,52 ile TR22 (Balıkesir, Çanakkale) bölgesinde görüldü.

YURTİÇİ TURLAR ZAMLANDI, TAZE FASULYE DE FİYAT GERİLEDİ

Bölgemizde geçen aya göre fiyatı en fazla artan seçilmiş madde, fiyatı yüzde 61,9 oranında artan “Yurtiçi Bir Hafta ve Daha Fazla Süreli Turlar” olurken ikinci sırada yüzde 24,8’lik artış oranı ile “Kanepe” yer aldı. “Marul” fiyatı geçen aya göre yüzde 18,9, “Plastik Ev-Mutfak Eşyaları” fiyatı yüzde 18,1 ve “Kadın Ceket” fiyatı yüzde 18 oranında artış gösterdi.

Geçen aya göre en fazla düşüş gösteren seçilmiş madde, fiyatı yüzde 41,6 oranında azalan “Taze Fasulye” oldu. Fiyatı azalan diğer seçilmiş ürünlerden bazıları ise; yüzde 34,1 oranında fiyat azalışıyla “Kabak”, yüzde 26,8’lik azalış ile “Patlıcan” ve yüzde 25,3 azalış ile “Erik” oldu. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2020, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER