Bölgemizde işsizlik arttı

Kalkınma Bakanlığı 2017 İşgücü Piyasasındaki Gelişmelerin Makro Analizi’ni yayınladı. Buna göre 2016 yılında işsizlik oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 18,7 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Bölgemizde işsizlik arttı

      Kalkınma Bakanlığı 2017 İşgücü Piyasasındaki Gelişmelerin Makro Analizi’ni yayınladı. Buna göre 2016 yılında işsizlik oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 18,7 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. 
Diğer taraftan analizde Kastamonu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı, Çorum, Sinop, Amasya, Samsun ve Tokat’tan oluşan Batı Karadeniz Bölgesi ile Doğu Marmara Bölgesi’nin geçen yıla göre işsizlik oranında ortalamanın üzerinde artış olduğu ifade edildi.
Ayrıca analize göre işsizlik oranının en düşük olduğu bölgenin Doğu Karadeniz Bölgesi olduğu bu bölgeyi de Ege Bölgesi’nin takip ettiği açıklandı.
 
İKO’DA 4’ÜNCÜYÜZ

Ülke ekonomisi potansiyeli ve işgücü piyasası açısından önemli bir gösterge olan işgücüne katılım oranı (İKO) ülke genelinde 2016 yılında bir önceki yıla göre 0,7 puan artarak yüzde 52,0 olarak gerçekleşti. 
İşsizlik oranında olduğu gibi bölgeler arasında yüzde 43,7 ile 56,3 arasında değişen İKO’da da büyük farklar var. İşgücü arzı açısından Türkiye genelinin oldukça üzerinde bir artış sergileyen ve en yüksek katılım oranına sahip bölge yüzde 56,3 ile İstanbul oldu. İkinci en yüksek işgücüne katılma oranına sahip bölge yüzde 54,4 ile Doğu Karadeniz Bölgesi’dir.  Buna göre aralarında Kastamonu’nun da bulunduğu Batı Karadeniz Bölgesi’nde işgücüne katılım oranı 52,9 ile İstanbul Bölgesi, Doğu Karadeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi’nin ardından 4’üncü sırada yer aldı. 
Doğu Karadeniz bölgesinin yüksek işgücüne katılma oranının yanında en düşük işsizlik oranına sahip olması istihdam sağlama potansiyeli açısından önemli bir bölge olduğunu göstermektedir. Bölgeler arasında en düşük işgücüne katılma oranına sahip bölge ise geçen yıla göre 1,5 puanlık artışa rağmen katılım oranı yüzde 43,7 olarak gerçekleşen Güneydoğu Anadolu bölgesi oldu. 

İSTİHDAMDA 4’ÜNCÜYÜZ

Yüzde 52,0 ile Doğu Karadeniz bölgesi istihdam oranının en yüksek olduğu bölge. En yüksek istihdam oranına sahip ikinci bölge yüzde 49,4 ile Batı Marmara Bölgesi oldu. Diğer taraftan bölgemiz yüzde 48,9’luk istihdam ile dördüncü sırada yer aldı. Bölgemizde erkeklerin işgücüne katılımı yüzde 69,5 ile gerçekleşirken, erkeklerde işsizlik yüze 6,7, istihdam ise 64,8 olarak açıklandı. Diğer taraftan bölgemizde kadımlar da işgücüne katılım oranı yüzde37,2, işsizlik yüzde 9,3, istihdam ise 33,8 olarak belirtildi. 
Serkan Horuz
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER