‘Bizim iktidarımızda pazarlık söz konusu olmayacak'

Chp İl Başkanlığı tarafından başlatılan asgari ücret imza kampanyasına destek veren Milletvekili Baltacı;

‘Bizim iktidarımızda pazarlık söz konusu olmayacak'

 

Chp İl Başkanlığı tarafından başlatılan asgari ücret imza kampanyasına destek veren Milletvekili Baltacı;

‘Bizim iktidarımızda pazarlık söz konusu olmayacak'

1 OCAK 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. CHP İl Başkanlığı, Nasrullah Meydanı’nda asgari ücretin 3 bin 100 TL’ye yükseltilmesi için stant kurarak imza kampanyası başlatmıştı. CHP Parti Meclis Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanlığı tarafından Nasrullah Meydanı’nda kurulan Asgari Ücret İmza Kampanyası Standını ziyaret ederek kampanyaya imzayla destek oldu. İmza kampanyası dün belirlenen asgari ücret tutarıyla sona erdi. 

“3 YILDA VATANDAŞLARIN 30 BİN LİRA FAKİRLEŞTİĞİ TÜRKİYE’DE VERİLEN RAKAM 2 BİN 825 TL”

Yeni belirlenen asgari ücret tutarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarını tamamladığını belirterek şöyle konuştu; “Bu ülkede bir işçinin, bir emekçinin eline iş ve aş yazarak intihar ettiği günde ‘bu ülkede yoksulluk yoktur’ diye açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı asgari ücreti açıkladı. Yaklaşık 7 milyondan fazla işçinin kayıt dışı işçileri de sayarsak bu ülkede asgari ücretle çalışan 10 milyondan fazla işçiyi ve ailesini ilgilendiren, asgari ücretle ilgili yaptığımız çalışmayı da bugün burada sonlandırıyoruz. Öncelikle işçinin ve emekçinin asgari ücretiyle ilgili imza kampanyası başlatan İl Başkanımıza, değerli il yöneticilerimize, Merkez İlçe Başkanımıza, merkez ilçe yöneticilerimize Gençlik Kolları Başkanımıza, Kadın Kolları Başkanımıza ve partililerimize can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Burada buraya kadar gelip asgari ücretin net vergiler hariç en az 3 bin 100 TL olması için imza veren tüm Kastamonululara, emeklilerimize, esnafımıza, işçimize, çiftçimize, hepsine teşekkür ediyorum. 2021 yılında bir asgari ücretli çalışan bir kişi, ailesi hariç 2 bin 825 lira ile geçimini sağlayacak denildi. Hem istihdamın düştüğünü söyleyen hem de işsizliğin azaldığını söyleyen TÜİK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önüne, bir takım rakamlar koymuştu. 2021 yılı için TÜİK, hafif işler için 2 bin 339 lira, orta işler için 2 bin 507 lira, ağır işler için 2 bin 792 lira asgari ücret önermişti. Ama yapmış olduğumuz çalışmaların da etkisiyle bugün 2 bin 825 lira olarak açıklandı. Yeter mi, yetmez. Çünkü bu rakamları Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önüne koyan TÜİK’in yaptığı açıklamalara göre enflasyon en az yüzde 14. Yine TÜİK’in rakamlarına bakarsak bu ülkede sadece bu yıl mercimeğe yüzde 59, ayçiçeğine yüzde 34, yumurtaya yüzde 76, elektrik faturalarına yüzde 30, doğalgaz faturalarına da yüzde 34 zam gelmiş. Başkanlık rejimine geçtiğimiz tek adam rejimine geçtiğimiz bu son 3 yıl içerisinde Türkiye’deki her yurttaş yaklaşık 3 bin 723 dolar yani 30 bin lira fakirleştiği bir ülkede TÜİK‘in, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ve bakanın açıkladığı rakam bu.”

“SARAYIN DÖRT DAKİKALIK HARCAMASI, ASGARİ ÜCRETLİNİN BİR YILLIK GELİRİNDEN DAHA FAZLA”

Açıklanan asgari ücret miktarının yetersiz olduğunu belirten Hasan Baltacı, sözlerine şöyle devam etti: “Biliyorsunuz bir tek adam rejimine geçtik, bir referandum yaptık ve bütün kararları tek adamın verdiği bir rejimin içerisinde elbette ki komisyonun yapmış olduğu ve bakanın açıklamasının ardından rakama kesinlik kazandıracak Cumhurbaşkanı olacak. Kim bu Cumhurbaşkanı? Sarayında 1 dakikada 7 bin 700 lira harcayan Cumhurbaşkanı. Bir dakikada 3 asgari ücretlinin maaşından çok daha fazlasını harcayan Cumhurbaşkanı, bu asgari ücrete son kararı verecektir. Sarayın dört dakikalık harcaması, bir asgari ücretlinin bir yıllık aldığı gelirden daha fazla. Biz diyoruz ki, asgari ücretten vergi alınmasın. Biz diyoruz ki, asgari ücretliler gelir vergisinden muaf tutulsun. Yapılan açıklamaya son şeklini verecek olan Cumhurbaşkanı kimdir? Kalyon İnşaat’tan 9.5 milyar liralık vergi borcunu silen Cumhurbaşkanı karar verecektir. Kim karar verecek? Cengiz Holding’in 422 milyon liralık vergi borcunu silen Cumhurbaşkanı karar verecek. Kim karar verecek? Milli Piyango’dan önümüzdeki 10 yıl boyunca KDV almayacak olan, yaklaşık 18 milyar tutarındaki KDV’yi almayacak olan Cumhurbaşkanı karar verecek. Kim karar verecek? Bu 18 yıl içerisinde en az 128 kez vergi muafiyeti getiren Cumhurbaşkanı karar verecek.”

“BİZİM İKTİDARIMIZDA ASGARİ ÜCRET PAZARLIK KONUSU OLMAYACAK”

Her bir işçi için belirlenen asgari ücretin en az 3 bin 100 lira olması gerektiğini vurgulayan Baltacı, sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı; “Oysa bizim taleplerimiz çok açık ve net. Günlerdir buradan arkadaşlarımız bu kampanyayla birlikte taleplerimizde defalarca kamuoyuna işletti. Genel başkanımızın da, genel merkez yöneticilerimizin de belirttiği gibi asgari ücret 2021 yılı için çalışan her bir işçi için ailelerini de dâhil etmiyorum, çalışan her bir işçi için en az 3 bin 100 lira olmalı ve asgari ücret tüm vergilerden muaf olmalıydı. Yine asgari ücret tespit komisyonu daha demokratik bir hâle getirilmeli, o masada işçileri, emekçileri temsil eden sendikacılar ve kitle örgütleri olmalıydı. Yine asgari ücret gelir vergisi matrah dilimleri belirlenmesi gerekiyordu ki asgari ücretle çalışan bir kişi tüm ailesinin geçimini sağlayabilsin. Bizim iktidarımızda asgari ücret saraylardan açıklanmayacak. Bizim iktidarımızda asgari ücret tespit komisyonumuzda işçiler, emekçiler ve onların temsilcileri oturacak. Bizim iktidarımızda asgari ücret bir kişinin geçimi üzerinden değil, bir ailenin geçimi üzerinden tespit edilecek ve asgari ücret pazarlık konusu olmayacak. O gün geldiğinde umarım asgari ücreti bu meydandan biz açıklayacağız ve en az enflasyon oranının üzerinde açıklayacağız.” (Zehra Beyza Güler)

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER