Bizim çocuklar boş dönmedi

Kastamonu Üniversitesi'nin Şerife Bacı'nın Torunları takımı, Atabeygazi ismini verdikleri araçlarıyla 17. Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda yedinci oldu

Bizim çocuklar boş dönmedi

Kastamonu Üniversitesi'nin Şerife Bacı'nın Torunları takımı, Atabeygazi ismini verdikleri araçlarıyla 17. Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda yedinci oldu.  Ayrıca lise kategorisinde bu yıl, yarışmaya ilk defa katılan Endüstri Meslek Lisesi'ne ait İstiklal Takımı da, yarışmadan iki ödülle ayrıldı.

Kastamonu Üniversitesi Şerife Bacı'nın Torunları takımı, Atabeygazi elektrikli aracıyla 31 Ağustos – 05 Eylül 2021 tarihleri arasında İzmit Körfez Pistinde düzenlenen 17. Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına 3. kez katılım gösterdi. İlk 2 yılında 4 ödülle büyük başarılar kazanan mühendislik takımı ve aracı, 2021 yılı yarışlarında da başarılar elde etti. Bu yıl ki yarışlarda 227 takım yarışmaya başvuru yaptı. Bu takımlardan 54 takım teknik tasarım raporu başarılı kabul edilerek yarışmaya davet edildi. Yarışmaya davet edilen 54 takımın 24’ü teknik kontrolleri başarıyla tamamlayarak yarışmada yer almaya hak kazandı. Bu 24 takım arasında yer alan Atabeygazi, 04 Eylül 2021 ve 05 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlenen final yarışları sonucunda yedinci olmayı başardı. Takım, ayrıca tanıtım ve yaygınlaştırmaya yaptığı katkılar nedeniyle teşvik ödülüne de layık görüldü.

BAKAN VARANK'TAN ZİYARET
Yarışlar esnasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kastamonu'yu temsil eden ekibi ziyaret etti.  Öğrencilerimizin Bakan Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a ikramlarda bulunduğu ve samimi sohbet havasında geçen ziyarette; Bakan  Varank, öğrenci ve akademisyenlerimizi tebrik ederek, başarı dileklerinde bulundu.  

İKİ ARAÇ TEK TAKIM
17. TÜBİTAK Efficiency Challenge Yarışları bu yıl ilk kez lise kategorisinde de düzenlendi. Söz konusu kategoride bu yıl ilk kez yarışarak iki ödül kazanan Endüstri Meslek Lisesi "İstiklal" takımı, Kastamonu Üniversitesi Şerife Bacı'nın Torunları tarafından tebrik edildi.

ÜNİVERSİTEDEN TEŞEKKÜR

Üniversiteden yapılan açıklamada ise; ''Yarışmaya ilk kez katıldığımız 2019 yılından bugüne dek takımıza inanıp güvenerek destek olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürü bir borç biliriz. Özellikle bu yılki yarışlar için sponsor olarak desteklerini esirgemeyen Kastamonu Belediyesi, Finest Led (Elit Elektronik), Bilge Adam Teknoloji, KASİAD, KUZKA, Kronospan, MST Tuğra İş Makinaları, Nesil Vana ve Ekipmanları, Eko Tekstil, Beker PCB, Prizma Metal, Dimici Oto Cam, Figment 3D ve Kent Reklam’a teşekkürlerimizi sunar, çalışmalarında kolaylıklar dileriz'' ifadelerine yer verdi.   (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER