‘Birçok kapıdan eli boş döndük ama başardık’

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü ve aynı zamanda da Kastamonu Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Teknokent'in kurulum sürecine dair açıklamalarda bulundu.

‘Birçok kapıdan eli boş döndük ama başardık’
banner72

Bu süreçte ciddi zorluklarla mücadele ettiklerini hatırlatan Rektör Topal, kendilerinin hibe değil ortaklık istemesine rağmen birçok kapıdan boş döndüklerini hatırlatarak; “Teknokent’in önemi herkes tarafından idrak ediliyordu, ama maalesef o dönem çok güçlük yaşadık. Son güne kadar yaşadık. Ama çok şükür, buradaki paydaşlarımızın canı gönülden vermiş olduğu katkı ve fiili gayretle 19 Aralık'ta olsa son gün itibariyle bu şirketi kurduk” dedi.

Kastamonu Teknokent’in 2022 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla Teknokent İdare ve Kuluçka Merkezi’nin yeni binasında gerçekleştirildi.

Kastamonu Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal başkanlığında yapılan toplantıya Vali Avni Çakır ile birlikte Yönetim Kurulu Başkan Vekili Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Teknokent Genel Müdürü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün, yönetim kurulu üyeleri, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ile genel kurul üyeleri Kastamonu Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sedat İşeri, KÖY-KOOP Başkanı Erol Akar, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bayram Pehlivan, Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KESOB) adına Burak Livan, Ticaret Bakanlığı temsilcisi olarak İl Ticaret Müdür Vekili Sefa Özata ve Kübra Yumrudaş katıldı.

YENİGÜN: “VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞTIK”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kastamonu Teknokent Genel Müdürü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün; “İnşallah, ilk toplantımızdaki heyecanımızı sürdürerek arttırma azminde olacağız. 2019 yılının Aralık ayının son günlerinde; yaklaşık 14 ay önce burada heyecanlı ve keyifli bir temel atıldı. Ve o temelden sonra var gücümüzle, bu binayı bir an önce şekillendirmeye ve buradaki hizmetlerimizi taçlandırmaya gayret ettik. Bu binanın bittiği söylendiği andan itibaren de; arkadaşlarımızın ofislerini taşıdık. Çünkü tam zamanlı olarak burada hizmet vermeye başlamamız gerekiyordu. Rektörlük binası içerisinde ofislerimiz, faaliyetlerine başlamıştı. Akabinde firmalarımız da hemen yan taraftaki; Kastamonu Belediyemizin taahhüdü olan prefabrik bina içerisinde 21'e ulaşan şirket sayısıyla, oraya almaya başladık. Bir kısım firmalarımız da burayı bekliyordu. Şimdi onlar başvurularını yapmaya başladılar. Toplantımızdan sonra,  binayı hızlıca bir dolaşacağız. Firmalarımızın bir kısmı da burada, onlar da yerleşiyor” dedi.

ÇAKIR: “YARATICI BEYİNLERİN BÖYLE GÜZEL BİR MEKANA İHTİYACI VARDI”

Valimiz Avni Çakır konuşmalarında; “Teknokent'imizin bundan sonraki süreçte ayaklarının sağlam bir şekilde yere basması, yaratıcı beyinlere en iyi fiziki şartları tesis etmesi için böyle bir mekana ihtiyacı vardı. Hızlı bir şekilde genişleyeceğinin işaretlerini de vermişti. İnşallah bu süreçte; bu konudaki çalışmalarımızda da farklılık oluşmaya başladı” dedi.

İnşaatımızın bitiminde emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Avni Çakır; “İlimiz memleketimiz; gelişmemiz ve kalkınmamız adına güzel fikirlere ev sahipliği yapar” ifadelerini kullandı.

TOPAL: “TEKNOKENTLER ÖNEM KAZANIYOR”

Kastamonu Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ise, programda yaptığı konuşmada; “İnsanoğlu, mekaniğin icadından sanayi devrimine giden her yolda, her gün yeniliklerin peşinde koştu. Bu çerçevede İnsanoğlu'nun günümüz ziraat, sağlık, savunma, telekomünikasyon ve diğer pek çok alanda yenilikler yapmakta ve yapmaya devam etmekte. Elbette bu yenilikleri gerçekleştirirken kullandığı bilgi, başvurmuş olduğu araç ve yöntemler de sürekli ilerlemekte ve gelişmekte. Bu sürecin daha etkin ve sistematik bir şekilde sürdürülebilmesi için Teknokent benzeri kurum ve kuruluşlar oluşturulmuş vaziyette. Bu bağlamda, özellikle son yıllarda Teknopark veya Teknokent, bu kurumlar arasında giderek öne çıkan hal almakta. Elbette, Teknokent'in, üniversitelerin, araştırma kurumlarının ve sanayi kuruluşlarının bir araya gelerek aynı çatı altında çalıştıkları, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulundukları ve inovasyon çalışmaları gerçekleştirdikleri bir iş merkezidir. Yapmış oldukları bu ortak çalışmalar dahilinde bir yandan yeni teknolojiler ortaya çıkarken, aynı zamanda da ortaya çıkan bu yenilik ve bilgiler; üniversite, araştırma kuruluşları ve sanayi kuruluşları arasında paylaşılmakta ve bunun neticesinde de hepimizin arzu etmiş olduğu katma değerli ürünler geliştirilmektedir” dedi.

“ÇOK GÜÇLÜKLER YAŞADIK”

Rektör Topal, şöyle devam etti; “Teknokentler ve Teknoparklar, bir yandan üniversiteler ve ilgili kuruluşlar arasındaki teknoloji ve bilgi alışverişini teşvik edip kontrol etmekteyken, aynı zamanda da şirketler, müteşebbisler ve uzmanlar arasındaki iletişimi de sağlamakta. Diğer yandan da yaratıcılık, kalite, inovasyon kültürünü geliştiren bir ortam tesis etmekte. Ama bence en önemlisi; kuluçka dönemi ve yan ürün mekanizmaları yoluyla yeni işletmelerin oluşturulmasını kolaylaştırarak; küçük ve orta ölçekli şirketlerin hem oluşmasını hem de büyümelerini temin etmekte. Bu yönüyle, ilimiz için de son derece ehemmiyet arz eden Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, malumunuz bakanlar kurulunun 4 Haziran 2018 tarihli kararıyla ilan edildi ve ilgili bölgeyi yönetecek olan Kastamonu Teknokent A.Ş. de, 19 Aralık 2019 tarihinde tescil edilerek faaliyete başladı. Tabi burada, bir kaç hususa değinmem icap eder. Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiriyle ben göreve atandığımda; tarih 24 Mayıs 2019'du. Teknokent'in, bakanlar kurulunca alınan kararla ilan edilen tarihten yaklaşık bir yıl sonrasına tekabül etmekte. Teknokent'in o tarih itibariyle bir yıl içerisinde kurulup faaliyete geçmesi icap etmekteydi. Ama biz o tarihi neredeyse tamamlamıştık ve hiç bir çalışma yapılmamıştı. 6 aylık temlik süresi içerisindeydik. Ağustos ayında Kasım hocayla beraber bu çalışmaya başladık. Çok zorlu bir süreç oldu. Teknokent'in kıymetini, ehemmiyetini idrak eden paydaşlarımız buradalar ama bu kıymeti idrak etmeleri için anlattığımız çoğu kapıdan boş döndük. Maalesef ne kadar gayret sarf ettiysek de, bu hususta pek bir mesafe kat edemedik. Halbuki isteğimiz hibe değil, ortaklıktı. Bir şirket kuruyoruz, Teknokent. Önemi herkes tarafından idrak edilen ama maalesef o dönem çok güçlük yaşadık. Son güne kadar yaşadık. Ama çok şükür, buradaki paydaşlarımızın canı gönülden vermiş olduğu katkı ve fiili gayretle 19 Aralık'ta olsa son gün itibariyle bu şirketi kurduk. Antrenman gerektiren süreç de sonrasında başladı. Artık kağıt üzerinde olmanın ötesinde bunu işler hale getirmemiş icap etmekte. Ortaklık kapsamında, Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu İl Özel İdaresi, Kastamonu Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği, Köy Kalkınma ve diğer tarımsal amaçlı kooperatifler birliği, Zintaş Kastamonu Zincir Sanayi Ticaret A.Ş., A1 Enerji İnşaat Sanayi Ltd Şti., Kastamonu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Canovate, Ak İnşaat ortaklığı çerçevesinde kuruldu.”

Bakanlık kararı doğrultusunda binanın 10 bin metrekarelik bir alana kurulduğunu kaydeden Topal; “Belediyemiz, ortaklık payı kapsamında yan tarafta, binayı bize ayni sermaye olarak vermişti. Orayı merkez alarak hızlıca faaliyetlere başladık. Bir taraftan şirket alım sürecini başlattık. Bir taraftan da içinde bulunduğumuz bu binanın yapılabilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ile görüşerek, iski Başbakanımız Binali Beyin de ciddi gayretleri oldu. Bakan Mustafa Varank’ın onayıyla birlikte hibe mahiyetinde o günün parasıyla yaklaşık 20 milyon, bugünkü inşaat maliyetleriyle takriben 45-50 milyon liralık bir hibeyle bu binanın inşası için süreç başladı. Bu bina daha önceden Çorum Hitit Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi kapsamında yapılan binanın tip projesi, o projeyi de yerinde inceleyerek; o binanın olumsuz yönlerini tespit ederek, oralardan imtina etme suretiyle bu binayı tamamladık. 1 yılda bu hale gelmiş oldu. Bu süreç sadece inşaat süreci olmadı. Aynı zamanda Teknokent'in kurumsal yapılanması, bu çerçevede Teknokent'ten beklenen faydanın temini saadetinde faaliyet gösterilmesi. Bu ikisini beraber yürüttük ve çok şükür, aradan geçen çok az bir süre olmasına rağmen, bugün Türkiye'deki teknokentler içerisinde en hızlı büyüme kat eden Teknokentlerden biri olarak öne çıktık. Bunun en büyük desteği sizlersiniz” diye konuştu.

“FİRMALARIMIZIN BİR BÖLÜMÜ, TAŞINMA İŞLEMİNİ TAMAMLADI”

Teknokent bünyesinde; Teknoloji Transfer Ofisi de kurduklarını hatırlatan Ahmet Hamdi Topal; “Bu da yine bir şirket ama tamamen üniversiteye ait ve bu çerçevede Kastamonu Teknokent A.Ş. çatısı altında Kastamonu TTO da yerini aldı. Bünyesindeki beş modülle, Teknokent yapılanmasına destek olmaya devam ediyoruz. Şuan içerisinde içinde bulunduğumuz binanın inşaatına 2 Aralık 2020 tarihinde temel atma merasimiyle başlamıştık. Mart ayının başlangıcı itibariyle de geçici kabulünü gerçekleştirerek, binanın inşaatını nihayete erdirmiş olduk. Şuan itibariyle idari firmalarımız ve firmaların bir bölümü, taşınma sürecini tamamladı” dedi.

“BUGÜN İTİBARİYLE 21 FİRMA VAR”

Rektör Topal, şöyle devam etti; “Öbür taraftan, 10 bin metre kare olarak bakanlık kararıyla ilan edilmiş olan Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi alanını Cumhurbaşkanlığımızın kararıyla 10 misli arttırdık. Bu çerçevede 10 bin metrekareden Resmi Gazetede yayınlanan kararla birlikte 110 bin 87 metrekareye genişledik. Bu çerçevede, bu alanı tematik alanlara taksim etmek suretiyle bir planlama yaptık. Buranın içerisinde Ahşap Ar-Ge Merkezi, Tarım Ar-Ge Merkezi, Tıbbi Aromatik Ar-Ge Merkezi gibi farklı tematik başlıklar altında yapılmış bir planlama söz konusu. Tabi bu, özel tematik Ar-Ge alanlarını  oluşturarak imar planı çalışmamız devam eden süreç içerisinde. Bu genişleme alanında yatırım yapmak isteyen üç firmayla da görüşmelerimiz halen devam etmekte.  Sayılarla baktığımızda; Kastamonu Teknokent'te yer alan firma sayısı 21. Teknokent'te kurulan firma sayısı 6. Bizim için son derece önemli olan kuluçka firma sayısı 3. Bunların her biri, Teknokent'in izleme ve değerlendirme bağlamında dikkate alınan önemli veriler. Biz, başlangıç Teknokent'i olmamıza rağmen, bu rakamlarda kendimiz için oldukça iyi bir yerdeyiz. Ama buralar bizim için inşallah,  kalıcı olmayan rakamlar.”

KASTAMONU DIŞINDAN DA FİRMALAR GELİYOR”

Şuan itibariyle 21 firmamız var. Bu firmaların sektörel dağılımına baktığımızda bir çeşitlilik arz ettiğini, geniş bir yelpazeye ayrıldığını görüyoruz. Bu kapsamında yazılımdan ulaştırma ve lojistiğe, sağlıktan orman ürünlerine, elektronikten gıda sanayisine dek farklı firma çeşitleri karşımıza çıkmakta. Bu binada toplam kiralanabilen ofis sayımız 26 tane. Kiralanan ofis sayısı yüzde 65'e tekabül ediyor. Binamız içerisinde yapmış olduğumuz bir tadilatla; kiralanabilir ek ofis alanları oluşturduk. Bunlar da 5 tane. Yaklaşık 5 bin metrekare olan bu binanın içerisinde olan alan, yaklaşık yüzde 50'nin üzerinde.  Başvuru süreci devam eden, değerlendirme aşamasında olan firmalarımız da var. İnşallah, en kısa zamanda tüm ofisleri kiralamış olacağız. Önemli bir husus, bu firmaların Kastamonu dışından Kastamonu'ya geliyor olması. Bu bizim için son derece önemli. Bu çerçevede Teknokent bünyesinde telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren bir firmamız, Türkiye'de sektörde önemli firmalara ciddi anlamda iş üretmekte ve aynı zamanda da yapmış olduğu işin bir kısmını da ihraç etmekte. Bu da Kastamonu için bir ilk. Ayrıca, bünyesinde de ciddi anlamda bir istihdam oluşturmakta.”

Toplantıda alınan kararlara göre, 2022 hedefleri kapsamında ihtisas alanları başta olmak üzere birçok alanda önemli Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülebileceği 10 dönümlük yerleşkesini, 110 dönüme çıkaran Kastamonu Teknokent’in genişleme alanı imar planının yapılması için yönetim kurulunun yetkilendirilmesine katılanların oybirliği ile karar verildi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER