BİR AYLIK MÜCADELE

11 Ağustos'ta Bozkurt başta olmak üzere kuzey ilçelerimizde meydana gelen sel afetinin ardından bir ay geçti

BİR AYLIK MÜCADELE

11 Ağustos'ta Bozkurt başta olmak üzere kuzey ilçelerimizde meydana gelen sel afetinin ardından bir ay geçti. Bu süre zarfında bir çok ilçede normalleşme çalışmalarında sona gelinse de, selin en fazla vurduğu Bozkurt'ta çalışmalar aralıksız sürüyor.

11 Ağustos sabahı itibariyle başlayan sağanak yağışın ardından, bir çok ilçede büyük hasarlar oluşmuştu. Yoğun yağış sonrasında Ezine Çayı'nın da taşmasıyla Bozkurt'u ele geçiren sel, son açıklanan verilere göre  71 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. 9 vatandaşımızın da halen kayıp olduğu bilgisine ulaşılsa da; aradan geçen bir ayın ardından umutlar tükeniyor.

Sel afeti  sonrasında; 6.552 personel, 561 araç, 37 ambulans, 37 UMKE, 3 helikopter, 1 JİKU, 3 drone, 1 İHA, 3 AFAD mobil koordinasyon TIR’ı, 2 mobil mutfak tırı, 1 mobil harekat merkezi, 1 mobil laboratuvar, 664 iş makinesi, 12 vidanjör, 1 mobil enerji aracı, 34 bobcat, 16 itfaiye aracı, 11 cenaze aracı, 30 bot ve 72 motopomp, 3 dalgıç pompa, 17 jeneratör, 4 kepçe, 15 arama köpeği, 5 bin kişi kapasiteli sahra mutfak, 1 haberleşme aracı, 3 sahil güvenlik botu, 1 mobil komuta aracı, 1 unimog, 1 hastane donanımı görev almıştı. 

Toplamda 1480 vatandaşın tahliye edildiği sel afeti sonrasında; 914 hanede 3.730 kişiye psikososyal destek verilere, selin manevi hasarının azaltılması amaçlanıyor.

Afet sonrasında tüm Türkiye'den yüzlerce tır yardım gelirken;  devlet de bütün imkanlarıyla bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da, bölgede ciddi mesai harcadı.

Aradan geçen bir ayın ardından İnebolu, Abana, Küre, Şenpazar ve Devrekani ilçelerimizde; kısa sürede etkili çalışmalar yapılarak kapanan yollar açıldı, yıkılan bölgelerde çalışmalar sürüyor. Fakat, afetin en şiddetli şekilde yaşandığı Bozkurt'ta, hayat; kısmen normale dönse de;  önümüzdeki aylarda da çalışmalar devam edecek. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER