Bingöl'de Taşköprü Sarımsağı hasadı...

Dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağımız, artık Bingöl'de de yetiştirilmeye başlandı

Bingöl'de Taşköprü Sarımsağı hasadı...

Dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağımız, artık Bingöl'de de yetiştirilmeye başlandı. Daha Kastamonu'da hasadı yeni başlanan sarımsağın hasadı Bingöl'de çoktan başladı.   Ayrıca Kastamonu'da bile hala Çin Sarımsağı eken çiftçiler bulunurken, Bingöl'de; Taşköprü'den götürülen sarımsak tohumları ekilmesi dikkat çekti.

İçerisindeki mineraller açısından dünyanın en kaliteli sarımsağı olarak bilinen Taşköprü Sarımsağı, Bingöl'de ilk defa 12 dönümlük araziye iki kardeş tarafından ekilirken,  Deneme amaçlı ilk kez ekilen sarımsaktan verim alan çiftçi kardeşler, ürünün hasadına Kastamonu'dan önce başladı.

''SADECE TAŞKÖPRÜ'DE YETİŞMEDİĞİNİ GÖSTERDİK'

Bingöl'de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden çiftçi Onur Ertuğrul, 12 dönümlük bir alana ekim yaptıklarını hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı; ''Tohumu, Kastamonu'nun Taşköprü İlçesinden getirdik. Taşköprü sarımsağının bizim topraklarımızda verimli olduğunu gördük. Eğer Tarım ve Orman Bakanlığı bize destek verirse, 300 dönümlük arazime sarımsak ekip, ihracatını yapmayı hedefliyoruz. Bingöl'de bir ilki başardık. Taşköprü sarımsağının sadece Kastamonun ilçesi olan Taşköprü de yetişmediğini, Bingöl'de de yetiştiğini kanıtladık" dedi.

Çiftçilerden Umut Ertuğrul ise, "Bizim topraklarımızda ne yetişir diye araştırma yaptık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, Kastamonu'nun Taşköprü sarımsağını ekmeye karar verdik. Ektiğimiz sarımsaktan iyi verim aldık. Bingöl'ün topraklarında da Taşköprü sarımsağının yetiştiğini kanıtladık" şeklinde konuştu. (Sabah)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER