banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Ocak 2019 Perşembe

Bilimsel eczacılık 179 yaşında

14 Mayıs Eczacılar Günü nedeniyle, 26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanlığı Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıt’ında çelenk töreni düzenledi.

15 Mayıs 2018 Salı 10:10
Bilimsel eczacılık 179 yaşında
 

14 Mayıs Eczacılar Günü nedeniyle, 26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanlığı Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıt’ında çelenk töreni düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, çelenk sunulmasıyla sürdü. Törene Kastamonu eski Milletvekili ve milletvekili aday adayı eczacı Mustafa Gökhan Gülşen ile eczacılar katıldı.

Türkiye’de 50 yıldır kutlanan Eczacılar Günü’nde bilimsel eczacılığın temellerinin 179 yıl önce atıldığını ifade eden 26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı İhsan Orkun Yılmaz, “Kökleri yüzyıllar öncesine dayanan bir mesleğin mensuplarıyız. Her yıl coşkuyla ve tüm meslektaşların katılımıyla kutlanan Eczacılık Günü, ilk kez 1968 yılında kutlanmıştır. Türk Eczacıları Birliği’nin o dönem Cağaloğlu’nda bulunan binasında Eczacılar Günü’nün içeriği ve tarihi üzerine uzun çalışmalar ve toplantılar yapılmış ve ilk Eczacılık Günü kutlamaları Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti üyeleri, eczacılık fakültesi öğrencileri, öğretim üyeleri, eczacılar ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin katılımlarıyla İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Büyük Amfi’de düzenlenen törenle başlamıştır. Mesleğimizin köklü tarihinden aldığımız güçle ve özgüvenle çalışıyoruz” dedi.

“ANTALYA, DİYARBAKIR VE VAN’DA 3 OKUL HİZMETE AÇILDI”

Türk Eczacıları Birliği olarak imza atılan çalışmalardan söz eden Yılmaz, “Yardımlaşma Sandığı aracılığıyla 620 meslektaşımıza vefat yardımı; 231 meslektaşımıza muhtaçlık yardımında bulunuldu. 33 bin üye eczacımıza 625 Milyon TL kredi verildi. Bölge Eczacı Odalarımız, Eczacılık Fakültelerimiz ve Eczacılık Fakültesi öğrencilerimize 2 buçuk milyon TL maddi destek sağlandı. Terör, doğal afet ve toplumsal olaylar nedeniyle mağdur olan 109 üye eczacımıza karşılıksız 872 bin TL yardım verildi. Gerek ülkemizin yaşadığı gerekse komşu ülkelerin yaşadığı tüm afet ve felaketlerde sorumluluk aldık. Başta Van olmak üzere Pakistan, Irak, Soma, Suriye ve Halep’te toplam 1 milyon TL insani yardımda bulunduk.  Van depreminde Tır Eczanemizle halkımızın yanında yer aldık. Bir ülkenin kalkınmasının ancak ve ancak eğitimle olacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda ‘Eczacıdan Bir Tuğla TEB’den Bir Okul’ kampanyamızla Antalya, Diyarbakır ve Van illerinde 3 okulu hizmete açtık.

“MESLEKTAŞLARIMIZIN HAKLARINI KORUMAK İÇİN ADIM ATIYORUZ”

Ülkemizi uluslararası düzeyde temsil etmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Birliğimiz Dünya Eczacılık Federasyonu ile EuroPharm Forum’un üyesi ve Avrupa Birliği Eczacılık Grubu gözlemci üyesidir. 2017 yılında 54 Bölge Eczacı Odamız aracılığıyla 14 milyon 697 bin 787 hastaya, 12 milyon 777 bin 750 reçeteyle 18 bin 182 çeşit ilaç ulaştırdık. Türkiye’de ruhsatı bulunmayan ve piyasada olmayan ilaçları Türk Eczacıları Birliği olarak yurtdışından getirerek hastalarımıza teminini sağlıyoruz. İthal İlaç Birimimiz günlük ortalama 550 reçete hazırlıyor, aylık yaklaşık 11 bin 700 ilacı hastaya ulaştırıyor. 179 yıllık geleneğimize sahip çıkmak adına çalışmalarda bulunuyoruz. 1902’de Adana’da Eczacı Mustafa Rıfat Bey tarafından açılan bölgenin ilk Türk eczanesini, 2003 yılında müze haline getirip, 2005 yılında Rıfat Gülek Müze Eczane Kütüphanesi’ni hizmete açtık. Yine Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilaçlarını almış olduğu ve ‘Atatürk’ün Eczanesi’ olarak bilinen eczanenin malzemelerini Türk Eczacıları Birliği envanterine kazandırdık.  Odağımızda insan ve toplum sağlığı var. Dün olduğu gibi bugün de mesleğimizin ve ülkemizin geleceği için çalışıyor, meslektaşlarımızın haklarını korumak ve seslerini duyurmak adına adımlar atıyoruz” diye konuştu.

Tuğçe Yerdelen


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV