banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
23 Mayıs 2019 Perşembe

Bilim Şenliği’nde konuşan Vali Yaşar Karadeniz BAŞIMIZA İCAT ÇIKARAN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMELİYİZ

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4007 “Tüketimden Üretime Hayallerden Bilime Koşalım Haydi Kastamonu-2” konulu Bilim Şenliği, dün Kuzeykent Kapalı Pazar Yeri’nde yapıldı. İlki 9-10 Mayıs 2018’de gerçekleşen Bilim Şenliği bu sene 2 gün sürecek.

11 Ekim 2018 Perşembe 13:02
Bilim Şenliği’nde konuşan Vali Yaşar Karadeniz BAŞIMIZA İCAT ÇIKARAN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMELİYİZ
 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4007 “Tüketimden Üretime Hayallerden Bilime Koşalım Haydi Kastamonu-2”  konulu Bilim Şenliği, dün Kuzeykent Kapalı Pazar Yeri’nde yapıldı. İlki 9-10 Mayıs 2018’de gerçekleşen Bilim Şenliği bu sene 2 gün sürecek.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, kurum temsilcileri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı Bilim Şenliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

BAHÇACIOĞLU: AMACIMIZ BİLMİ SEVDİRMEK

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu, Kastamonu Üniversitesi ve Kastamonu Belediyesi iş birliğiyle yapılan Bilim Şenliği hakkında bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, “Hedef kitlemizde, Merkez ve ilçelerimizde başta dezavantajlı öğrencilerimiz olmak üzere okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim görmekte olan öğrencilerimizle birlikte 7’den 70’e tüm Kastamonu halkımızdır. Projemizin gerçekleştirilme amacı, ilimizde bilimsel bilgiyi eğlenceli, pratik, katılımcı ve deneysel olarak öğrencilerimize, halkımıza ulaştırmak ve bilimi sevdirmektir. Şenlikte gerçekleştirilecek olan bilimsel deney ve etkinlikler, robotik kodlama atölyeleri, bilimsel şov ve gösteriler, gökyüzü gözlemleri, sanatsal etkinlikler, bilim otobüsü bu amaca hizmet edecektir” dedi.

“BİLİM ŞOVLARI YAPILACAK”

Etkinlikler de toplum ile bilim arasında bağ kurulacağını açıklayan Bahçacıoğlu, “Yaparak-yaşayarak öğrenme sağlanması, disiplinler arası ilişki kurulması, bilimsel ve teknolojik bir bakış açısı geliştirilmesi, bunları yaparken de farklı düşünme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, katılımcıların hayal gücü ve el becerilerinin gelişmesine katkı sağlama, başkalarına saygı, yardımlaşma, paylaşımda bulunma gibi temel değerleri de kazanmaları hedeflenmektedir. Endüstri 4 nokta sıfır denilen çağımızda kendi robotunu kodlayabilen, 3 boyutlu yazıcılara kendi materyallerini kendi yapabilen bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Şenliğimizde robotik kodlama, atık malzemelerden yeni malzemeler üretme, bilme ilgi uyandıracak görsel deneyler mevcuttur. İlimizde 2’incisi gerçekleştirilecek olan etkinliğimiz bölgede bilime olan ilgiyi de artıracaktır. Şenliğimiz kapsamında okul öncesi öğrencilerimiz için uzay çadırı, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz için etkinlik atölyeleri ve halkımıza yönelik olarak da bilim şovları yapılacaktır” diye konuştu.

BABAŞ: GENÇLERİMİZE ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERECEĞİZ

Tüm insanların teknolojik ürünlere ilgi gösterdiğini ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Teknolojik ürünlerle ilgilenmek ve onları kullanabilmek insanlarımızın işidir. Temel öge insandır. Bilim şenliğini çok önemsiyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimiz ilme ve fene önem vermeleri, ilgi göstermelerini istiyoruz. Onları destekliyoruz. Bilim Şenliğindeki stantları hep birlikte görme imkanına sahibiz. Turan Topçuoğlu Şehir Parkı’nda Hologram Merkezimiz var. Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yerlerini 3 boyutlu olarak gösteren bir merkezdir. Önümüzdeki günden itibaren valimizin ve müdürümüzün katkılarıyla öğrencilerimizi ücretsiz olarak, ağırlayacağız ve gezdireceğiz” şeklinde konuştu.

VALİ: TEKONOJİ ÜRETİLMELİDİR

Vali Yaşar Karadeniz, Bilim Şenliğinin teknoloji koktuğunu belirterek, “Herkesin ortak derdi kendimize ve çocuklarımıza daha rahat ve güzel bir yaşam sunmaktır. Ama bunu yapmanın yolu da üretimden geçiyor. Çok üretmekte bir anlam ifade etmiyor. Kamyon kamyon büyük gemilerle malı gönderirken bir başkası sadece cep telefonu ile öne geçiriyor. Üretilen malın ağırlığı diğer ülkelerin ürettiği malın ağırlığından çok daha fazla olsa da gelire baktığınızda durum farklı oluyor. Hem bilime dayalı teknoloji üretmeliyiz, hem de rekabetçi dünya da daha ucuza üretmeyi aramalıyız. Teknolojik ürünü daha ucuza mal etmek için de teknoloji üretilmelidir.”

“ÜRÜNLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN KAFA YORMALIYIZ”

Kendisinin liseyi Teknik Lise’de okuduğunu söyleyen Vali Karadeniz, “Her yıl bizim sergilerimiz olurdu ve büyük bir şevk ile azim ile çalışırdık. Endüstrileşmemiş ürünleri sergilemeye çalışırdık. O yıllarda sensörlü musluklar yoktu. Meslek Liselerin sergilerinde yer aldı. Bilim şenliğinde üretilen ürünlerde bundan 10 yıl ya da 20 yıl sonra insanların kullanımına sunulacak ürünlerdir. Ürünleri geliştirmek için kafa yormamız ve gençlerimizi o doğrultu da yetiştirmeliyiz. Bu da devamlı düşünen, problem çözen nesillerle mümkündür. Öğrencilerimizi mutlaka sorgulayan, başımıza icat çıkaran çocuklar olarak yetiştirmeliyiz. Gençlerin ürettiği örnekler, geleceğimiz açısından da ümit vadetmektedir.  Kastamonu’daki öğrencilerimizin geliştirdiği robotik bir elle başka ilimizdeki öğrencinin elindeki engel ortadan kaldırıldı. Bu robotik elin oluşmasında öğretmenlerimizin büyük bir emeği ve fedakarlığı var. Ama öğretmenler öğrencilere moral, azim vermek için öğrencileri öne geçirmişler. Öğretmenler öğretip, öğrenciler özgüven kazandıkça yeni yeni yazılımlar geliştirilecek. Az hacimli ama milli hasılamıza daha fazla katma değer sunan ürünler üretilmelidir” açıklamasında bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği gezilerek, sergilenen teknolojik ürünler tek tek incelendi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV