banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

BİLGİLER DOĞRU DEĞİL

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen aday tanıtım toplantısının ardından Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

30 Mayıs 2018 Çarşamba 13:56
BİLGİLER DOĞRU DEĞİL


 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen aday tanıtım toplantısının ardından Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. 
Vali Yaşar Karadeniz,  Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu tarafından karşılanan Bakan Özlü, yapılan çalışmalar hakkında Başkan Fındıkoğlu’ndan bilgi aldı. Devletlerin değil illerin birbiri ile yarıştığını ifade eden Bakan Özlü, gelişmenin yerelden başladığını ifade etti. Özlü, “Dolayısıyla kalkınmanın yerelden başladığı, iller arasında bir yarış olduğu, inancıyla, bilinciyle hep beraber çalışacağız. Ben güzel işler yapacağımıza eminim. Oda başkanı ve yönetimini Kastamonu’yu kucakladıkları için teşekkür ediyorum” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, yerli ve milli otomobil ile ilgili Kastamonu Sanayi ve Ticaret Odası ziyareti sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Faruk Özlü, yerli otomobil fabrikasının kurulacağı bölge olarak Filyos şeklinde basına yansıyan bilgilerin doğru olmadığını söyledi.

“22 İLDEN TALEP VAR”

Filyos’ta ciddi bir liman yatırımının olduğunu dile getiren Faruk Özlü şunları söyledi;
“Filyos’ta ciddi bir liman yatırımı var. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın 25 milyon ton bir liman yatırımı var. İnşaat devam ediyor. Bu liman devletin 600 milyon TL yatırım yaptığı bir limandır. Onun arkasında bir endüstri bölgesi var. Bunun bir arkasında serbest bölge var. Orası daha önce planlanmış, komple entegre bir yatırım bölgesidir.Batı Karadeniz Bölgesi’nin en büyük limanının Filyos olması şansı arttırıyor mu şeklindeki soruya Bakan Özlü: “Geçen hafta Filyos’ta yanlış bir değerlendirme oldu. Yerli marka otomobil ile ilgili 22 ilimizden talep var. Kastamonu’da 22 ilin içerisinde bulunuyor. Milletvekillerimiz en önce geldiler. En önce talepte bulundular. Şu anda tasarım aşamasındayız ve bu aşama devam ediyor. Tasarım ve şirketleşme aşamasındayız. Bu yer seçimi konusu 2019 yılının konusudur. Bugünün konusu değildir. Her tarafa bakacağız. Her bölgeyi değerlendireceğiz. Dolayısıyla benim açıklamam karar verildi şeklinde lanse edildi. Böyle bir şey yok. Burada ortak girişim gurubumuz var özel şirketlerden oluşan. Onların ciddi yatırım katkıları olacak. Bu değerlendirme hep beraber yapılacak. Şu anda bizim gündemimizde yer seçimi ile ilgili bir konu yok. Filyos’tan öyle bir talep var. İller ile ilgili açıklama yapınca konu farklı anlaşılıyor. Biz devletiz. Bir ilimizi başka bir ilimize tercih edemeyiz. Bu önümüzdeki 2019’un konusu. Projenin geldiği noktada yer seçimi ile ilgili bir konu yok. Ama talepler var. Talepler gelecek sene değerlendirilecek. Ben açıklama yaparken Filyos’un geldiği konum itibariyle önemli bir noktaya geldiğini, önemli bir bölge olduğunu ifade etmek istedim. Sadece orada motorlu kara taşıtları değil, elektrikli ev aletleri noktasında yatırım yapacak alanlar var. Ben o alanları anlatmaya çalıştım. Yoksa yerli otomobil fabrikası ile ilgili birim değerlendirme yapıldığı, Filyos’un seçildiği haberleri gerçeği yansıtamamaktadır. Ben her gittiğim yerde değerlendirme aşamasında olduğunu söylüyorum. Fakat bazı basındaki arkadaşlar benim 6 farklı ilde söz verdiğimi söylüyor.”
Yerli ve Milli Otomobil Fabrikası’ında kurulacak şirket ile ilgili atanması beklenen CEO ile ilgili de konuşan Bakan Özlü: “CEO ile ilgili gelişmeler var. CEO belirlendi. İsmi benim değil Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması daha doğru olur. Sayın Cumhurbaşkanımız ismi açıklayacak. Perşembe akşamı Sayın Cumhurbaşkanımız bir televizyon kanlında vereceği röportajda bu konuları cevaplayacaklar” diyerek sözlerini noktaladı.
Serkan Horuz
Anahtar Kelimeler: BİLGİLER DOĞRU DEĞİL

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV