Beyaz ette, kara günler!

Beyaz et fiyatları, yem ile elektriğe gelen zammın ardından cep yakıyor. Vatandaşlar artan fiyatlara tepkisini ‘Artık ne kırmızı et tüketebiliyoruz, ne de tavuk’ diyerek gösteriyor.

Beyaz ette, kara günler!
banner72

Kıldıroğlu Piliç Market sahibi Hüseyin Kebecioğlu, son dönemlerde artan tavuk fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Fiyatların geçen seneden bu zamana yüzde 50 üzerinde zamlandığını söyleyen Kebecioğlu, tavuk fiyatlarının her geçen gün arttığını, şu aralar fiyatlarda bir durgunluk olduğunu, ancak yaza doğru yeniden yükseleceğini belirtti. Artan fiyatlar nedeniyle vatandaşların doğrudan kendilerini suçladığını söyleyen Hüseyin Kebecioğlu, söz konusu artışın, artan maliyetler nedeniyle olduğunu kaydetti.

“TAVUK FİYATLARI GEÇEN SENEYE GÖRE YAKLAŞIK YÜZDE 50 ZAMLANDI”

Esnaf Hüseyin Kebecioğlu, artan tavuk fiyatlarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Geçen seneye oranla tavuk fiyatlarında aşağı-yukarı yüzde 50’lerde bir zam yaşandı. Geçen sene bütün tavuk 15 TL’yken bu sene 25 TL. Tavuk ızgara fiyatları kışın düşer, yazın yükselir. Hatta yazın 50 liraya kadar çıktı. Bütün tavuk 25 TL, derili göğüs fileto 35,95 TL. Derisiz göğüs 39,95 TL, geçen yıl bunun fiyatı 22,50 civarındaydı. Yüzde 50-60 zam geldi. Baget fiyatı şuanda 25,95 TL, geçen sene de yaklaşık 15-16 TL civarındaydı. Müşteriler, zammı bizim yaptığımızı söylüyorlar, hâlbuki üreten biz değiliz. Günlük zam geliyor yüzde 1-2… Bir anda yüzde 40 yapılıp durulmuyor. Sürekli bir artış devam ediyor. Şuanda durakladı, ama bu yaza doğru mangallıklarda 70 liraya kadar gelir.”

“MALİYET ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ LAZIM”

Fiyat artışlarının nedenini maliyetlerin artmasına bağlayan esnaf Kebecioğlu; “Bizim maliyelerimiz var. Maliyetlerin yüksek olmasıyla beraber sıkıntılar fiyatlara yansıyor. Doğalgaza yüzde 60, elektriğe yüzde 100, sigorta primlerine zam gelmiş, bunlar bizim maliyetlerimiz. İşçilere zam gelmiş, biz bunu nereden çıkaracağız? Zaten kiramızı zor ödüyoruz. Elektrik param geçen gün 750-800 lira geldi. Geçen yıl 450-500 lira gelen doğalgaz, dün 850 lira geldi. Bunu bizim bir yerden çıkartmamız lazım, ayakta kalabilmemiz için. Bu aslında bir mecburiyet. Bir de şu var devlet küçük esnaftan topluyor vergiyi. Vergilerde yüzde 30 artış var. Bize acımıyor. Biz elinin altındayız. Girdimiz belli, ödediğimiz faturayı çıkmak zorundayız. Ama süper marketlerde bu böyle değil. Adam toptan satıyor, depodan çıkartıyor, ‘mali değeri yoktur’ diyor fatura, fiş vermiyor. Küçük esnaf bu sebeple daha büyük sıkıntı çekiyor. Bundan sonraki süreç içerisinde tavuk fiyatlarının düşeceğini öngörmüyorum. Çünkü bunun dolarla bir bağlantısı yok. Benim maliyetlerim arttı, bunlar da ürünlere yansıyor. Maliyetlerin artışının önüne geçilmesi lazım.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER