'Benim çiftçim kendir eker'

ZİRAAT ODASI BAŞKANI BUTUR, KASTAMONU'DAKİ KENDİR GİRİŞİMİNDEN MEMNUN...

'Benim çiftçim kendir eker'

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) öncülüğünde yıllar sonra tekrar ekimine başlanacak olan kendir hakkında değerlendirmelerde bulundu. 'Benim çiftçim kendir eker' ifadeleriyle çiftçinin bu arzı karşılayacağını söyleyen Butur, önceden bir muhatap olmadığı için kendir ekiminin problem olduğunu fakat artık bu sorunun da ortadan kalktığını kaydetti. İleriki aşamalarda 10 bin dönüme kadar kendir ekiminin gerçekleşeceğini sözlerine ekleyen Başkan Butur, ilk etapta Devrekani, Taşköprü ve Merkez'de ekim yapılacağını belirtti.

Son yıllarda Kastamonu'da kendirin gündemde olduğunu hatırlatan Butur, geçmişte söylediği 'Kastamonu çiftçisi kendiri üretir, ama muhatap olması lazım' ifadelerini hatırlatarak; “Aslen Kayserili olan bir iş adamımız İstanbul'dan geldi. Bununla ilgili bir fabrika kuracaklar. Hatta makinelerin bir kısmını da aldıklarını söylediler. Aşağı-yukarı, tam kapasite çalıştıklarında kendir ekimi 10 bin dönüme kadar çıkacak” dedi.

“HASADI DA YATIRIMCI YAPACAK”

Çiftçiyle yatırımcılar arasında sözleşme yapılacağına da dikkat çeken Mehmet Butur; “Çiftçinin ektiği birçok ürün artık sözleşmeli, tohumu da yatırımcı verecek, hasadı da onlar yapacak. Çiftçi ise sadece ilaçlamasını yapacak. Kendir artık, çiftçi için avantajlı bir ürün olacak” diye konuştu.

''DEVREKANİ, MERKEZ VE TAŞKÖPRÜ'DE EKİLECEK''

Çiftçilerin kendir ekeceğine dair inancı olduğunu ifade eden Ziraat Odası Başkanı Butur, kendisine de bu konuda çok talep geldiğini kaydederek; “Ben çiftçiye ‘ek’ diyeceğim, fakat ektiklerinde kendiri alacak kimse olmayınca bana gelip, ‘nereye satacağız?’ diyeceklerdi. Ama şuanda artık bu işin bir muhatabı var, sözleşme yapacaklar. Benim çiftçim kendiri eker. Para kazandığı her şeyi eker. Bu iyi bir gelişme, inşallah iyi olur. Bir toplantı yaptık. Bu fabrikayı kuracak kişilerle, yetkililer buluştuk. Şuan Devrekani, Merkez ve Taşköprü'de ekilecek. Genişletilebilir ama taban arazi olması lazım. Diğer ilçelerde de olabilir. Bunlar alternatif ürünler, çiftçiye mutlaka katkı sağlayacaktır” dedi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER