Müzik indir

28 Eylül 2020 Pazartesi

Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Galip Vidinlioğlu GİZLİ SAKLI BİR ŞEYİMİZ YOK

Kastamonu Belediye Meclisi Şubat ayı 2’nci toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddesi imar konuları oldu.

12 Şubat 2020 Çarşamba 11:44
 Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Galip Vidinlioğlu GİZLİ SAKLI BİR ŞEYİMİZ YOK
 

Kastamonu Belediye Meclisi Şubat ayı 2’nci toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddesi imar konuları oldu.

Mecliste, Saraçlar Mahallesi’nde bulunan 46 bin 400 metrekarelik parselin üzerinde bulunan ticaret ve konut alanının Ayrık Nizam 5 olan imar hakkının 10 kata çıkarılması yönündeki teklifi görüşüldü.

Konu ile ilgili İmar Komisyonu kararında, 46 bin 400 metrekare büyüklüğünde ki parselin 19 bin 750 metrekaresinde ticari ve konut (yüzde 42,56) diğer 26 bin 650 metrekaresinde ise yollar dahil olmak üzere özel sektör yatırımı da olsa kamusal hizmete yönelik kullanımlar (yüzde 57,44) olarak düzenlendiğinin tespit edildiği ifade edildi.

Ayrıca komisyon imar plan değişikliğinde yer alan özel sağlık tesisi alanının, sağlık tesisi alanı olarak düzenlenmesi, teknik alt yapı olarak ayrılan yol, trafo, park, sağlık tesisi alanı, cami ve ortaokul alanı kullanımlarının bedelsiz olarak kamuya terkinin sağlanması, konut ve ticaret alanında daha sonra ada bazı yüzde 10 emsal artışı talep edilmemesi karşılığında imar planı değişikliğinin oy birliği ile kabulüne karar verildiği açıklandı.

Komisyon raporu, CHP Belediye Meclis Üyesi Özgür Ergülenoğlu’nun ret oyuna rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

“SOSYAL MEDYAYA TAŞINMASI DOĞRU DEĞİL”

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, isim vermeden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Hikmet Erbilgin’i eleştirdi. Konunun meclise gelmeden sosyal medyaya taşındığını ifade eden Galip Vidinlioğlu, “Daha komisyon toplanmadan, komisyon karar vermeden, komisyonun kararı bilinmeden bu sosyal medya paylaşımını ben nezaket kuralları ile çok fazla bağdaştıramadım. Her kim yaparsa, hangi gerekçe ile yaparsa yapsın. Sonuçta hepimiz seçilmiş insanlarız herkes demokratik haklarını sonuna kadar kullanabilir. Ben belediye başkanı olarak kendi grubumuzda bile her arkadaşımızın fikrini alıyorum. Onun neticesinde bir karara varıyoruz. Ama henüz daha bizim bile görüşmediğimiz, bizim bile gündemimizde olmayan bir konunun sosyal medyaya bu şekilde taşınması doğru değil.

“GİZLİ-SAKLI BİR ŞEYİMİZ YOK”

Ben konunun muhatabı ile görüştüğümde. ‘Bu işin o boyutunu bilmiyordum’ dedi. Keşke o boyutunu bilip de paylaşılsaydı. Çokta şık olurdu. Bende kendilerini bilgilendirirdim. Sonuçta meclisimizi bile canlı yayınlıyoruz. Gizli-saklı bir şeyimiz yok. Meclisimizin kararıdır. Yanında olan yanında durur, karşısında olan karşısında durur. Fakat bundan sonrası için herhalde bu tarz şeyler olmaz diye düşünüyorum” dedi.

“KAMU YARARI VAR”

İmar plan değişikliğinde kamu yararı olduğunu ifade eden Vidinlioğlu, “Kaldı ki burada kamu yararı söz konusu. Kanunen yüzde 40 olmasına rağmen, kamuya terk edilen alan yüzde 60’larda. Özel sağlık tesisi, resmi sağlık tesisi durumuna dönmüş durumda. Seçim döneminde bizimde hassasiyetimizde yüksek katlar. Zaten yüksek katlardaki bu hassasiyetlerimizi her platformda dile getiriyoruz. Hatta bu taleplerle ilgili ben öncesinde görüşme yapıyorum. İlerde gündeme gelecektir. 15 kat için elinde ruhsatı olmasına rağmen, 15 kata izin vermem dediği için katını çekenleri biliyorum. Mevzu bahis olan yerin etrafında 15 katlı yerleşimler var. Biz ona rağmen, bir de kot farkından dolayı aşağıda kalıyor. 10 kat bile, 10 kat gibi görünmeyecek. ‘Orada 5 kat izini vardı, 5 kattan sonrasını konuşuyoruz’ gibi şeyler doğru değil. Bazı durumlarda kamu yararı göz önüne alınarak inisiyatif alınabilir. Bunların hepsi mevzuatlar ve kurarlar çerçevesinde görüşülür, meclis karar verir. Biz hiçbir şeyi gizli saklı yapmadan, canlı yayında olan biteni Kastamonu ile paylaşıyoruz. İnşallah bundan sonrası için bu tarz paylaşımlardan önce bilgi alınır. Bilgi alındıktan sonra da karşısında olabilirsiniz. En azından asgari nezaket kuralları çerçevesinde hiç değilse komisyon toplanmadan, konu meclise gelmeden, böyle bir konu sosyal medya üzerinden paylaşılmaz” ifadelerini kullandı.

ERBİLGİN: UMARIM KASTAMONU'YU SAVUNURLAR

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, imar plan değişikliği ile ilgili olarak sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamayı yapmıştı; “Kastamonu Belediye Meclisi toplanıyor. Umuyorum ki; 31 Mart öncesi ‘şehrin imarını bitirdiler’ diyenler bugün Saraçlar Mahallesi'nde mevcutta Ayrık Nizam 5 kat olan imar hakkını 10 kata çıkarmazlar. Umarım kişiye özel karar almazlar. Umarım Kastamonu'yu savunurlar.”

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV