Belediye 'Botanik Park'ı istiyor

Kaderine terk edilen alan; belediye'nin elinde yeniden canlanabilir

Belediye 'Botanik Park'ı istiyor

 

Kaderine terk edilen alan; belediye'nin elinde yeniden canlanabilir

Belediye 'Botanik Park'ı istiyor

Kastamonu Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantısı, önceki akşam gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu yönetimindeki toplantının gündemini yazılı teklifler oluşturdu.

29 Ocak 2021 tarihinde gazetemizde 'Kastamonu'ya Örnek Olur mu?' başlıklı haberimizde Karabük Kent Ormanı'nın Karabük Belediyesi'nin elinde yeniden canlanacağını beyan etmiş ve Botanik Park'ı işaret etmiştiK. Müjdeli haber de; belediye meclisinden geldi. Kastamonu Belediye Başkanı Vidinlioğlu, ''Yaklaşık 66 bin metrekare olan bu parselin doğu kısmında botanik parkın çevre düzenlemesi ve ihtiyaçları, belediye başkanlığı tarafından karşılanarak, mesire alanı ve sosyal aktivitelerin düzenleneceği bir alan olarak ilimize kazandırılması için parselin tamamının Belediye Başkanlığına tahsisini istiyoruz'' dedi.

Toplantıda teleferikle ilgili açıklama yapan Başkan Vidinlioğlu; “Son yapılan hesaplamalara göre; teleferiğin bitmesi için gereken rakam 6 milyon TL civarındadır. Bende, yüklenici firmaya; ‘Kusura bakmayın ortada sözleşmeniz var. Bunu bitirmekle siz yükümlüsünüz’ dedim. Ortadaki açığı da Kastamonulu her kardeşimin hakkı olan paradır, kusura bakmasınlar. 5 kuruş fazla vermem, bu kadar net. Teleferikle ilgili ‘MHP tamamlayamazsa; AK Parti tamamlar’ ifadesi, beni üzdü. Biz zaten AK Parti’nin tamamlaması gereken bir projeyi devraldık. Zamanında tamamlamadığı için” ifadelerini kullandı.

Toplantıda ilk olarak dolmuşların zam talebi hakkında açıklama yapan Galip Vidinlioğlu, şunları söyledi; “Kartlı sistemle ilgili hemen hemen sona yaklaştık. Kartlı sistem için 3 firmayla, bizzat kendim görüşeceğim ve son şeklini vereceğiz. Kartlı sistemden sonra zam talebinin ne şekilde olacağı netleşmiş olacak.”

 

BOTANİK PARK İSTENİYOR

Mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait olan Toklu Tepe İl Orman’daki bulunan radyo ve telekomünikasyon istasyonlarının 25 yıl süreyle belediyenin kullanımın kararı meclise sunuldu. Ek olarak Başkan Vidinlioğlu, söz konusu alandaki Botanik Park’ın da belediyeye tahsisini teklife eklediklerini aktardı. Meclise sunulan tahsis kararları, oy birliğiyle kabul edildi.

“BOTANİK PARK’I İLİMİZE KAZANDIRACAĞIZ”

Belediye Başkanı Vidinlioğlu, konuyla ilgili; “Toklu Tepe’de verici istasyonları vardı. onları bir araya getirelim istemiştik. Bir de atıl vaziyette bulunan Botanik Park için İl Genel Meclisi (İGM) Başkanı Güray Parçal da ‘burayı isterse belediye değerlendirebilir’ demişti. Bizde oradaki vericilere ek olarak, Vali Avni Çakır ve Genel Sekreter İbrahim Çenet yapılan görüşmeler sonucunda, söz konusu parselin tamamının belediye başkanlığına tahsis konuları gündeme alındı. Yaklaşık 66 bin metrekare olan bu parselin doğu kısmında botanik parkın çevre düzenlemesi ve ihtiyaçları, belediye başkanlığı tarafından karşılanarak, mesire alanı ve sosyal aktivitelerin düzenleneceği bir alan olarak ilimize kazandırılması için parselin tamamının Belediye Başkanlığına tahsisini istiyoruz” diye konuştu.

 

Mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait olan Beyçelebi Mahallesi’ndeki çay evinin, çardakların, müştemilatın ve bisiklet yolunun, sosyal ve kültürel etkinliklerde daha aktif bir şekilde kullanılması için Belediye Başkanlığı’na tahsisi konusu meclise sunuldu. Meclis, söz konusu tahsis kararını oybirliğiyle kabul etti.

 “SPEKÜLASYON YAPMAK TİCARET BORSASI BAŞKANINA YAKIŞMAZ”

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış’ın Kastamonu pastırması hakkındaki açıklamalarına cevap veren Başkan Vidinlioğlu; “Pastırmayla ilgili akla zarar açıklamaları var. Kastamonu kuru et üretiyormuş, Kayseri pastırma üretiyormuş. Bizim pastırmamızı hiç tattı mı bilmiyorum ama Kayseri pastırmasını ben öğrenciliğimde de yemiştim. Bu beğenme ile ilgili bir şey. Çiğ et yemek isteyenler Kayseri pastırmasını yerler, kuru et yemek isteyenler de Kastamonu pastırması yer. Herkesin tercihine saygı duyarız. Bir il üzerinden spekülasyon yapmak ticaret borsası başkanına yakışmaz. Önce haddini bilmeye davet edelim. Burası Kastamonu. Burası, Sancak Beyliği, Kastamonu hakkında konuşurken herkes abdest alsın sonra konuşsun. Terbiye özürlü olmaya hiç gerek yok. Biz kimsenin malına kötü demiyoruz, biz kendi malımız iyi diyoruz. Kendi malın iyi diyorsan, benim malım sizinkinden iyi diyemezsin. Benim malım da iyi dersin. Ben hiçbir arkadaşımın Kayseri pastırmasını kötülediğini duymadım. Bu bir tercih meselesidir. Yok efendim, ‘bizim ürettiğimiz pastırmanın, siz yüzde 2’sini üretiyorsunuz.’ Bizim pastırmamızı da değerli kılan şey bu. Biz sizin gibi fabrikasyon üretmiyoruz. Sizinde şartlarınız, aynı şartlar. Erciyes’in dağı, aynı iklim, aynı esinti, aşağı yukarı benzer. Biz sizin gibi kurutmuyoruz kardeşim, doğal kurutuyoruz. Sizin kadar üretmiyoruz çünkü doğal üretiyoruz, el emeği göz nuru. Keşke sizde az üretseniz de daha güzel olsa, kıymetli olsa. Biz yetebildiğimiz kadar üretiyoruz. Allah’a çok şükür ki; dünya kadar da alıcımız var. Herkes de konuşuyor. Bu konu, tartışma konusu değildir. Malınızın reklamını yapabilirsiniz, iyi diyebilirsiniz ama bizim üzerimizden spekülasyon yapmayın” diye kaydetti.

“BİZ, AK PARTİ’NİN TAMAMLAMASI GEREKEN BİR PROJEYİ DEVRALDIK”

Teleferik projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, şu ifadeleri kullandı; “Teleferikle ilgili firma yetkilileriyle görüştüm. Lastik gibi uzamasından bende rahatsızım. Teleferik için söz konusu firmanın belediyeden alacağı rakam; 2 milyon TL civarındadır. Son yapılan hesaplamalara göre; teleferiğin bitmesi için gereken rakam 6 milyon TL civarındadır. Bende, ‘kusura bakmayın ortada sözleşmeniz var. Bunu bitirmekle siz yükümlüsünüz’ dedim. Ortadaki açığı da Kastamonulu her kardeşimin hakkı olan paradır, kusura bakmasınlar. 5 kuruş fazla vermem, bu kadar net. Teleferikle ilgili ‘MHP tamamlayamazsa; AK Parti tamamlar’ ifadesi beni üzdü. Biz zaten AK Parti’nin tamamlaması gereken bir projeyi devraldık. Zamanında tamamlamadığı için. MHP, söz verdiği her projeyi yapar, hiçbir projesini de yarım bırakmaz. Her siyasi parti seçimlerden başarılı olmak ister, kazanmak ister. Ama, Allah ömür verdiği müddetçe, seçmenler de oy verdiği müddetçe; ben buradayım.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2021, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER