Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, 18 ayını değerlendirdiği toplantıda - EMSAL ARTIŞI İÇİN BANA GELMEYİN

Kastamonu Belediye Başkanı R.Galip Vidinlioğlu, 18 aylık faaliyet dönemini düzenlediği basın toplantısı ile masaya yatırdı. Özellikle pandemi döneminde vatandaşların mağdur olmaması için gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade eden Galip Vidinlioğlu, bu süreçte 12 bin kişiye yardım yaptıklarını söyledi. Vidinlioğlu, “Normal şartlarda ilimizde bu kadar mağdur insanımız yoktu. Pandemi sürecinde birçok insanımız ekonomik sıkıntıya düşerek, mağdur oldu” dedi. Vidinlioğlu ayrıca iş için çok sayıda müracaat olduğunu ifade ederek, “Kastamonu Belediyesi, İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun yan şubesi değil” ifadelerini kullandı.

 Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, 18 ayını değerlendirdiği toplantıda  - EMSAL ARTIŞI İÇİN BANA GELMEYİN

 

Kastamonu Belediye Başkanı R.Galip Vidinlioğlu, 18 aylık faaliyet dönemini düzenlediği basın toplantısı ile masaya yatırdı. Özellikle pandemi döneminde vatandaşların mağdur olmaması için gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade eden Galip Vidinlioğlu, bu süreçte 12 bin kişiye yardım yaptıklarını söyledi. Vidinlioğlu, “Normal şartlarda ilimizde bu kadar mağdur insanımız yoktu. Pandemi sürecinde birçok insanımız ekonomik sıkıntıya düşerek, mağdur oldu” dedi. Vidinlioğlu ayrıca iş için çok sayıda müracaat olduğunu ifade ederek, “Kastamonu Belediyesi, İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun yan şubesi değil” ifadelerini kullandı.

Projesi tamamlanan Acem Hanı Gastronomi Merkezi’nin Kastamonu’ya değer katacağını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, ‘Ahşap Birimini de belediye bünyesinde tekrar kuruyoruz’ dedi.

“GÜMÜŞLÜCE’YE KADAR OLAN BÖLGEYİ 
TRAFİĞE KAPATMAYI PLANLIYORUZ”

Kastamonu Kalesi’nin bakım ve restorasyon çalışmalarının tamamlandığına değinen Vidinlioğlu, “Hisarardı Mahallesi’nde bulunan eski okul binasının yerini aldık. Otopark yapmayı planlıyoruz. Bu proje tamamlanınca üst kısmını Gümüşlüce’ye kadar trafiğe kapatmayı planlıyoruz” şeklinde konutu.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun yaptığı toplantıda öne çıkan başlıklar ise şöyle:

- Akıllı Şehir Projemiz kapsamında elektrikli araçlar için şarj istasyon noktalarının altyapı çalışmalarını tamamladık. Belediyemizin elektrik giderinden yüzde 30 tasarruf sağlayacak Güneş Enerji Sistemleri Projemiz de bunlardan biri.

- İller Bankası’ndan Budamış Mahallesi’nin alt ve üst yapısı için kredi talebimiz olmuştu. Budamış Mahallesi’nin kanalizasyon yapımı için bir 10 milyon TL’lik kredi anlaşması yapılmış oldu. Ayrıca Karaçomak Deresi’nin Budamış Mahallesi’nde yer alan bölümünün ıslah çalışmasının kanalizasyon yapımı ile eşgüdümlü olarak gitmesi gerekiyordu. Derenin ıslahı için yaklaşık 18 milyon TL’lik bir projemiz onaylandı.

“2020 YILINDA 273 İCRA DOSYASI AÇILDI”

- 2019 yılında adli olarak 56 dava açılmıştır. İdari olarak 6 dava açılmıştır. 22 dava devam etmektedir. 36 kamulaştırma davası bitmiştir. 128 icra dosyası açılmıştır, 22 dosya infaz olmuştur. 2020 yılında adli olarak 5 dava açılmıştır. İdari olarak 7 dava açılmıştır. 273 icra dosyası açılmıştır. 75 dosya infaz olmuştur. İcra davalarımız yıllardır defaten söylenmesine rağmen hiçbir şekilde dikkate alınmayan ve ödenmeyen faturalara ilişkindir. Kuruma olan borcunuza sadık olacaksınız. Bizim bunu silmek gibi bir lüksümüz olamaz. Pandemi sürecinde de bununla ilgili olarak hiç kimseye işlem yapmadık.

- Kastamonu’nun tarihini canlandıracak dev proje için geri sayıma geçilmiştir. Tarihi Nasrullah Meydanımızın çevresinde tek tip cephe iyileştirme projesini başlatıyoruz. Kastamonu kent merkezinde bulunan geçmişten günümüze kadar hem ticaretin merkezi hem de turizmin merkezi konumunda bulunan Nasrullah Meydanımız hak ettiği çevre görünümüne de kavuşacaktır.

- Kuzeykent Mahallesi’de 240 dönüm arazi üzerine Millet Bahçesi içerisinde yürüme yolları, bisiklet yolları, Millet Kıraathanesi ve Kastamonulu vatandaşlarımızın ihtiyaç duyacağı tüm sosyal alanları barındıracaktır. Projenin 21 Eylül tarihinde TOKİ tarafından ihalesi gerçekleştirilmiştir.

“ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN YAPIMINA BAŞLANDI”

- Çevremiz açısından büyük önem arz eden yaklaşık 100 milyon TL değerindeki dev proje Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımına başlandı. Atıksu Arıtma Tesisi Avrupa Birliği projesinin finansmanının yüzde 85 Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 9’u ise Belediyemiz tarafından karşılanacaktır.

“ALTYAPIYA 25 MİLYON TL”

- Altyapı yatırımlarımız kapsamında toplamda 25 Milyon TL’lik bir çalışma gerçekleştirilecektir. Yeni yerleşim bölgelerine gerekli olan altyapıların yapılması ve eksikliklerin tamamlanması amacıyla projeler yapılmış ve devam etmektedir.

- İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gıda desteğimizi sürdürüyoruz. Sosyal Yardım Marketimizce alınan dilekçe başvuru sayısı sonucunda 221 kişi her ay düzenli olarak gıda yardımından yararlanmıştır. Ayrıca Kovid-19 salgını döneminde evden çıkamayan ve ihtiyaç sahibi 2 bin 500 başvurudan gerçek ihtiyaç sahibi 2 bin kişiye gıda yardımı yapılmıştır.

- Budama ile ilgili önüne gelen herkes konuşuyor. Bir başka meslek erbabının kimseye ders vermek gibi cüreti olmamalı. Ben ziraatçı değilim. Budama tek tip yapılan bir şey değil. Burada 3’üncü bir kişinin çok fazla söz sahibi olmaması gerekir. Bunun adı sert budamadır. Bilmeyen bilmediğini bilsin ve bu konuda sussun. Bu konuda söz sahibi olacak olanlar ziraatçılardır. Laf olsun torba dolsun diye eleştiri yapmak doğru değil.

- Pandemi sürecinde canını dişine takan sağlık çalışmalarımız olmazsa olmazlarımız. Bir o kadar da benim çalışanlarım. Hiçbirinin emeği göz ardı edilemez. Bu dönem öyle bir çalışmanın içinde oldular ki, ben kıyamadım. İzin kullanmadan çalıştılar. Onlara verdiğim sözü de en kısa zamanda yerine getireceğim. Pandemi ile mücadelede Kastamonu Belediyesi Türkiye’nin yüz akıdır.

- İlimizde 7 kavşağı ve durakları içerisine alan bir çalışmayı yaptık. Yapılan çalışma taşıt ve insan trafiğinin daha düzenli bir hale getirilmesi, yayaların ve taşıtların daha güvenli hareket etmelerinin sağlanması hedeflenmektedir. Gerçekleştirdiğimiz çalışma doğrultusunda Olukbaşı Kavşağı, Süt Kavşağı, Kebeci Kavşağı, Hastane Kavşağı, Hasan Doğan Tesisleri Kavşağı ve Kuzeykent Kavşağı ele alınmış olup proje çizimleri yapılmıştır.

“ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNDE ÇOK CİDDİ EKSİKLİĞİMİZ VAR”

- Şehrimizde toplu taşıma araçlarında 31 Aralık 2020 tarihine kadar kartlı sisteme geçiş sağlanacaktır. Özel Halk Otobüslerinde iletişim ile ilgili çok ciddi eksikliğimiz var. Bununla alakalı çok şikayet geliyor. Pandemi sürecinde de bu şikayetler gelmeye devam etti. Son zamanlarda ayakta yolcu taşındığına yönelik şikayetler geliyor.

- Pazarda çekilip, bana atılan fotoğrafları görünce içim acıdı. Ben sizin için gayret içindeyim. Pazar yerinde dağıttığım maskenin, eldivenin yerlere atılmasına hiç razı değilim. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Beni eksik bulabilirsiniz. ‘İyi belediyecilik yapamıyor’ diyebilirsiniz. Ben eleştirilmeye razıyım. Fakat yaptığım bir işten dolayı eleştirilmek çok doğru değil. Beni eleştireceksiniz başka şeyden eleştirin. Ben 31 Mart akşamından bu tarafa belediye başkanıyım. Bir kabullenin artık. Ben öyle ya da böyle 3 buçuk yıl daha belediye başkanıyım. Yapacağım dediğim işleri de yapacağım. Beni eleştirecekseniz belediyecilik hizmetleri üzerinden eleştirin.

- 2019 yılını 89 milyon TL kısa vadede ödenmesi gereken borç miktarıyla kapattık. 89 milyon TL’nin 42 milyon TL’si ise acil ödenmesi gereken tutar olarak önümüze geldi. Yatırım yılı olarak hedeflediğimiz 2020 yılında hesaba katmadığımız bir pandemiyle karşılaştık. Kovid-19 salgını planlarımızda bazı değişiklikler yapmamıza neden oldu.

- Pandemiyle mücadele tüm dünyanın olduğu gibi bizimde önceliğimiz oldu ve Türkiye’de mücadeleyi geniş kapsamda başlatan ilk belediye biz olduk. Bu süreçte Kastamonu Belediyesi olarak salgınla mücadeleye toplam 7 milyon TL’lik bir kaynak aktardık.

“ARTARAK DEVAM ETMESİ GEREKEN GELİRLER AZALDI”

- Yine bu süreç doğrultusunda belediyemizin gerek İller Bankası’ndan gelen net tahakkukunda ve vergi öz gelirlerinde ciddi azalmalar söz konusu oldu. Örnek vermem gerekirse Nisan ayında 9 milyon 610 bin TL olan İller Bankası gelirimiz, Mayıs ayında 4 milyon 869 bin TL’ye düştü. Ağustos ayı geliri ise 4 milyon 820 bin TL olarak gerçekleşti.

“UZUN VADELİ BORCUMUZ 55 MİLYON TL”

- Yaşadığımız bu olumsuzluklara rağmen 2020 yılının ilk altı aylık diliminde geçmişten gelen acil ödenmesi gereken 42 milyon TL’lik tutarın 18 milyon 500 bin TL’sini ödedik. 2019 sonu itibariyle 89 milyon TL olan kısa vadede ödenmesi gereken borcumuzu 67 milyon TL’ye indirdik. 2019 yılsonu itibariyle 39 milyon TL olan uzun vadeli borcumuz ise Ağustos sonu itibariyle 55 milyon TL’dir.

“70 MİLYON TL’LİK YATIRIM HARCAMASI YAPTIK”

- Geçmişten gelen borcu eritme çabamızı sürdürürken şehrimize göreve geldiğimiz günden 31 Ağustos’a kadar olan sürede 70 milyon TL’lik yatırım harcaması yaptık. Bu süreçte gelirlerimizin azalmasına rağmen bir taraftan geçmişten gelen borçları ödüyor, diğer taraftan ilimize yeni yatırımlar kazandırma gayretimizi sürdürüyoruz.

- Seçim oldu bitti. Artık kucaklaşma zamanı, iş yapma zamanı. Bir daha sandık önünüze geldiğinizde beğenirseniz oy verirsiniz, beğenmezseniz oy vermezsiniz. Kaybetmeye tahammüllünüz yoksa hiç meydana çıkmayın. Çünkü seçim bu. Kimsenin tekelinde değil. Biz birlikte Kastamonu’yuz. Artık bölgeler değil, şehirler yarışıyor. Yani pastadan pay alabilmeniz için şehrinizi yarıştırmanız lazım. Gelin bu şehir adına ne yapılması gerekiyorsa birlikte yapalım. Ben seçim kaybetme pahasına o iradeyi göstereceğim.

“EMSAL ARTIŞI İÇİN BANA GELMEYİN”

- Benden önceki dönemde kat artışı oldu, herkes memnun. Emsal artışı için bana gelmeyin. Ben bu işlere gelmem. Birkaç yerde kentsel dönüşüm çok önceden başladığı için, mağduriyetler çok önceden başladığı için; birkaç tane eskiden bugüne kalan kentsel dönüşüm yerleri var; burada mağduriyetler söz konusu, bu mağduriyetlerin önüne geçmek için inisiyatif kullanabilirim. Benim akçalı işlerle işim olmadı. Bundan sonrada olmaz. Her kim böyle bir iddiada bulunuyorsa, şereften yoksundur. Elinde bir belge varda, konuşmuyorsa yine aynı ithamla karşı karşıyadır.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER