Bekiroğlu Tarım ve Hayvancılık Tesisi açıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenerek Etmeyez Köyü’nde inşa edilen ‘Bekiroğlu Tarım ve Hayvancılık’ tesisi dün hizmete açıldı.

Bekiroğlu Tarım ve Hayvancılık Tesisi açıldı

 

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenerek Etmeyez Köyü’nde inşa edilen ‘Bekiroğlu Tarım ve Hayvancılık’ tesisi dün hizmete açıldı. 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve kurum müdürlerinin katıldığı açılış töreninde konuşan işletme sahibi Suat Bekiroğlu, inşaat aşamasında bazı zorluklarla karşılaşsalar da yılmadan çalışarak bugüne geldiklerini söyledi.
‘Bekiroğlu Tarım ve Hayvancılık’ tesisinin projesinin 242 Bin TL’ye hazırlandığı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da bu projeye 121 Bin TL hibe desteği verdiğini ifade eden Tarım İl Müdürü Osman Yaman, proje kapsamında 1 adet yem karma makinesi, 1 adet süt soğutma tankı, 1 adet otomatik süt sağım sistemi, 55 adet yatak durak seti, 120 adet yemlik kilit sesi ve 12 adet donmaz hayvan suluğu alındığını ifade etti.
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi hakkında tebliğ gereğince ilimizde 73 proje başvurusunun kabul edildiğini ifade eden Yaman, açılışı gerçekleşen tesisle birlikte 11. Etap çalışmaları kapsamında ilimizde 7 milyon 518 bin 358 TL’lik proje uygulanacağını ve yatırımcılara 3 Milyon 759 Bin 179 TL hibe ödemesi yapılacağını açıkladı. 
12. Etap başvuruları kapsamında ise 188 proje başvurusu yapıldığını ifade eden Yaman, bu kapsamda ise 20 Milyon 24 Bin 771 TL’lik proje kapsamında 10 Milyon 12 Bin 385 TL’lik hibe desteğinin yatırımcı tarafından talep edildiğini dile getirdi. Osman Yaman, 2006 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ‘Ulusal Tarım Stratejisi Kırsal Kalkınma Planı’ çerçevesinde 2015 yılı sonuna kadar ilimizde 17 Milyon 469 bin 938 TL değerinde 49 projenin desteklendiğini ifade etti.

BAŞAŞ: TARIM VE 
HAYVANCILIKLA UĞRAŞAN GENCİMİZ YOK

Kastamonu’nun tarım anlamında Anadolu’nun en önemli şehirlerinden bir tanesi olduğunu ancak köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan genç sayısının düştüğünü ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kısa zamanda bunun çözümünü bulmamız lazım. Hem genelde hem de yerelde bu noktada önemli çalışmalara imza atıyoruz. Şehirde yaşamanın kolay olduğu anlayışını ortadan kaldırmalıyız. Hepimiz köy çocuğuyuz” dedi.
“İNSANLARI DOĞDUĞU 
YERDE DOYURMALIYIZ” 

İnsanların doğduğu yerde doyması gerektiğini ifade eden Tahsin Babaş, “Onun için ben her zaman insanın doğduğu yerde doyması kanaatindeyim. Yatırımcımız, gencimiz istediği zaman köyünde iyi projeler hayata geçirebiliyor. Bu noktada devletin ciddi desteği var. Daha ilmi ve bilimle tarım ve havyacılık yapılıyor. Buzağı ölümleri yüzde 15 seviyelerinde, Avrupa’da ise yüzde 58 seviyelerinde, bunu düşürmeliyiz. İnsanlar artık veterinerlerden korkmamalı içli dışlı olmalı. Veterinerlerde sahada olmalı. Buzağı ölümlerini azaltmak için veterinerlik hizmetlerinin verimli şekilde kullanılmasını sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

ÇELİK: TARIM VE HAYVANCILIĞA CİDDİ DESTEKLER VAR

Tarım ve hayvancılıkla ilgili çok ciddi desteklerin olduğunu ifade eden Milletvekili Metin Çelik ise, “Bugün çok güzel bir tesisin açılışında sizlerle birlikteliyiz. Bekiroğlu ailesine bu tesisin hayırlı olmasını diliyorum. TKDK toplantısına katıldık. Tarım ve hayvancılıkla ilgili çok ciddi destek veriyorlar. TKDK, 5 yılda ilimize 50 milyon TL’lik hibe kazandırdılar. Burada özellikle hayvancılıkla uğraşan kardeşlerime bir hususu hatırlatmak istiyorum. TKDK sadece büyük projelere değiş küçük ve orta ölçekli projelere de destek veriyor. Projelerin hazırlanmasında ciddi endişelerin olduğu söyleniyor. Proje geçmezse boşa para harcamaktan korkan vatandaşlarımız var. Ama bununda yüzde 50’si kurum tarafından geri veriliyor. Müteşebbis ruhla harekete geçmemiz gerekiyor. Bu sayede ahırlarımız ve tarım aletlerimizi yenilemiş oluruz. Bakın sadece TKDK değil Tarım İl Müdürlüğü de çok ciddi destek veriyor. Genç çiftçiye 2 yıldır yaklaşık 270’er genç çiftçimize 30’ar bin TL desteği kazandırmış olduk” dedi.
“SATIN ALINAN YEMLE 
HAYVANCILIK YAPILMAZ”

“Bende köy çocuğuyum” diyen Metin Çelik, şöyle konuştu: “Girdiler çok önemli. Bizim hayvana yedirdiğimiz ürünün maliyetinin düşürülmesi çok önemli. Bunun başında da sulama geliyor. Hayvancılık satın alınan yemle yapılmaz. Yapılır ama kazanç çok düşük olur. Ama biz kendi hayvanımıza yedireceğimiz ürünü kendimiz üretip onunda desteğini devletten ve hükümetten alırsak bu iş daha cazip hale geliyor. Sizler biliyorsunuz ama bu desteklerden daha fazla yararlanılması gerekiyor.” 

KARADENİZ: KIRDAN KENTE GÖÇ KÖY NÜFUSUNU BİTME NOKTASINA GETİRDİ

Açılışta konuşan Vali Yaşar Karadeniz ise, “Kastamonu’da da tıpkı diğer illerde olduğu gibi konuşulan konu köylerin boşalması ve köyden kente olan göç. Bu göç köy nüfusunu bitme noktasına getirdi. Bizim çocukluk yıllarında yüzde 75 köylerde yüzde 25 kentlerde yaşıyor şekilden bilgiler verilirdi. O dönemler insanlar kendi sütünü kendi üretiyordu. Kendi elbisesini kendi koyunlarından sağlamış olduğu yünle yapıyordu. Kendi içerisinde kapalı bir ekonomik yapı vardı. Bunun şimdi devam etmesi mümkün değil. Şimdi köylerde de para dönmek zorunda. Köylerde bir şey üretilmeli onla da para kazanılmalı. Bazı ihtiyaçlarda para harcanarak sağlanmalı. Kırsalda milli gelirin artışı nacak bu şekilde sağlanabilir. Evin altında beslenen bir hayvan hayvancılığın oluşması mümkün değil. Profesyonel tarım artık ön plana çıkmaya başlayacak. Bunu meslek edinmiş ve o mesleğin inceliğini ve teknik yönünü kendi bilen veya bilen birilerini yanında çalıştırarak onlardan destek alan işletmeler oluşacaktır” şeklinde konuştu.

“GELİŞMİŞ İLLERİN 
KÖKENİNDE TARIM VAR”

Tarımın gelişmesinin diğer sektörleri de tetikleyeceğini ifade eden Karadeniz, “Bundan sonra ise buralarda yapılan üretimin değerlendirilmesi var. Buradan elde edilen sütten elde edilecek ürünlerin çeşitlendirilmesi hedef olması ve o hedef doğrultusunda çalışılmalıdır. Tarım gelişmesi diğer sektörlerinde gelişmesini tetikleyecektir. Gelişmiş illerin kökeninde hep tarım vardır. Kastamonu’da artık bu sürece girme sürecindedir. TKDK tarafından açıklanan 252 Milyon Avro’luk destekten 5 ila 10 milyon Avro’luk kısmını Kastamonu’ya getirmeliyiz. Bu hedefe ulaşmak için el birliği ile çalışmalıyız” dedi.      Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER