BEDiÜZZAMAN SAiD NURSi KÜLTÜR EVi AÇILDI

İnebolu'da Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilen Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evi'nin açılışı törenle gerçekleştirildi.

BEDiÜZZAMAN SAiD NURSi  KÜLTÜR EVi AÇILDI

 

İnebolu'da Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilen Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evi'nin açılışı törenle gerçekleştirildi.
Merhum Ahmet Nazif Çelebi ve oğlu Selahaddin Çelebi'nin İstanbul'dan satın alarak İnebolu'ya getirdikleri teksir makinesi ile Risale-i Nur eserlerinin gizlice basılıp çoğaltıldığı ve ülke geneline yayıldığı binanın restorasyonu yaklaşık 2 milyon liraya mal oldu.
Risalelerin neşrinde önemli hizmetleri geçen İneboluluların hatıralarının yaşatılacağı Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evi'nin açılışına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı İcra Kurulu Başkanı ve AK Parti Isparta Milletvekili Sait Yüce, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Huner Özay, Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Fırıncı ve vatandaşlar katıldı.

"GÖNÜL TELLERİMİZ TİTRİYOR"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, törende yaptığı konuşmada, mübarek bir günde açılış yaptıklarını belirterek, “Böylesine mübarek bir günde açılış yapıyorken İslam dünyasında yaşanan zulümler gönül tellerimizi titretiyor, vicdanımızı sızlatıyor. İşte bu açılışın da böyle bir döneme denk gelmesi yine bir tevafuk. Eğer bugün dünya insanlığı üstadın risalelerini okuyup bunları idrak edebilseydi ve bunları yaşayıp yaşatabilseydi bu sıkıntıların belki hiç birisini yaşamıyor olacaktık. Üstada verilen sıkıntıların ne olduğunu biliyoruz. Bugün de farklı bir durum söz konusu değil. İslam'ın izlerini dünya üzerinden yok edilmeye çalışılması yüzyıllardır adeta bazı cenahların hedefi haline gelmiştir. İşte bu risalelerin o dönemde yazılıyor olması, bugünkü geleceğimize de ışık tutması açısından fevkalade önem taşıyor, değer ifade ediyor" dedi.
Amerika'nın Kudüs kararını esefle kınadığını belirten Türel, "Kudüs, İslam dünyasının vicdanıdır, ilk kıblesidir ve eminim ki Allah'ın izniyle bu karardan mutlaka bir gün geri dönülecektir. Dolayısıyla Mirac'a şahitlik etmiş Kudüs'ün inşallah bizler de bağımsızlığına şahitlik ederiz" diye konuştu.
Tarihi binanın Said Nursi anısına restore ettirildiğini dile getiren Türel, “Bizler sağolsun kıymetli vekilimiz Sait Yüce sayesinde vesile olduk bu hizmete. Bu müzenin yeniden inşa edilmesi hususunda bir destek gösterdik, ama bizim gösterdiğimiz bu desteklerden daha önemlisi bu müzenin her gün ziyaretçilerle dolup taşması, İnebolu'ya gelen bütün misafirlerimizi mutlaka bu müzeyi gezdirmek suretiyle idrakimizi de geliştirmeye vesile oluyoruz. O yüzden bunun bence bu müzenin restore edilmesinden çok daha öneli olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Konuşması sırasında zaman zaman duygulanan ve gözyaşlarına engel olamayan Başkan Türel sözlerine şöyle devam etti: "Mehmet Kırkıncı hocamız mekanı cennet olsun, Allah rahmet etsin. Bediüzaman'ın dinin bir hakikatini bin siyasete tercih ederim sözünü naklederek siyasetten nasıl ve neden uzak durduklarını fevkalade güzel bir şekilde ifade etmiştir. Burada beni başka bir duygu seline sürükleyen diğer husus rahmetli babamın yaşadıkları ve bize anlattıkları. Bu vesileyle babamı da rahmetle anıyorum. Tabi aramızda bu hatıraları bilenler çok. Ama bu hizmete katkı koymak benim taşıdığım en büyük miraslardan bir tanesidir. Üstadın hayatının, ilminin zenginliği hep eserlerinde mutlaka yer bulmuştur. İşte bu manevi mirası yaşatmak buna bir nebze hizmette bulunmak benim için de büyük şeref olmuştur. Bu inançla bu kültür evimizin hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum."

KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI TAHSİN BABAŞ

"Tarihi boyunca tarihi Kastamonu'nun kuruluşu M.Ö. 2000'li yıllara dayanıyor. O derece eski bir tarihi ve köklü bir geleneğe sahip Kastamonu'da Bediüzzaman Said Nursi'nin güzel hatıraları var. Kastamonu'muzda merkezde yaşamışlar. İnebolu'muzda güzel bir evde bayağı bir maneviyat dolu hayatını sürdürmüşler. Tabii ki bunların yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması çok önemli. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bu manevi coğrafyanın kıymetli nesile de ışık tutmak lazım, onları da aydınlatmak lazım. Onun için de bu gibi hizmetlerin bence önemi çok büyük. Kastamonu gerçekten hiç işgal görmemiş hatta en çok şehit veren illerden birisi. O nedenle de Evliyalar şehri. Belki sayısını bile bilmediğimiz kadar Allah dostu Evliyanın yaşadığı bir şehir olarak hala bu kimliğini sürdürmektedir. Tabi kadim şehirdir Kastamonu. Bu sebeple de bu yıl Kültür Bakanlığımız tarafından da Türk Dünyası Kültür Başşehri ilan edildi. Geçen hafta biz bakanlığımızla beraber Kazakistan'ın Çim şehrinde bu bayrağı devraldık. 6 asıl, 8 gözlemci Türk ilkesinin olduğu bir topluluk, başında da TÜRKSOY var. İnşallah hep birlikte, hep beraber bu Kastamonu'ya yakışan başşehirlik ünvanını hem Türkiye'ye, hem de dünyaya duyurmaya gayret göstereceğiz. Tabi burada bize de çok işler düşüyor. Çünkü birlikte beraber bunu yapmamız lazım. Bütün programlarımızı birlikte değerlendirmemiz lazım. Hem Kastamonu'daki manevi havayı, hem de geçmiş tarihi kültürü geleneği Türk dünyasına ve dünyaya duyurmamız lazım diye düşünüyorum."

ÇELİK: AYRILARAK DEĞİL, BİRLEŞEREK BAŞARIRIZ

Törende konuşan AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise, “Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerinin burada basılıp çoğaltılıp, ülkeye yayılmasında İnebolulu büyüklerimizin çok önemli hizmetleri geçmiş. Tabi Kastamonu Üniversitesi'nde geçtiğimiz yıllarda çok güzel programlar, konferanslar verildi. Bu farkındalığı son dönemde hep birlikte yaşıyoruz. ABB Başkanı Sayın Menderes Türel'in ve Isparta Milletvekilimiz Said Hocamızın buradaki evin restorasyonuyla ilgili gerçekten çok büyük hizmetleri geçmiş. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah Kastamonu'ya bu yaptığı hizmet nedeniyle geliş gidişleri artacaktır. Kastamonu bir kültür şehri, bir medeniyet şehri. Beylikler döneminden, Selçuklu döneminden, Osmanlı döneminden, Candaroğulları beyliği burada çok bize eser bırakmış. Bu kimliğimizin bu manevi havayı inşallah geleceğe taşımak bizim en büyük amacımız. Tabi bu işler hep birlikte oluyor. Ayrılarak değil, birleşerek bunu hep birlikte biz Türkiye'nin geleceğine bir hizmet olarak ortaya koyabiliriz."
Isparta Milletvekili Sait Yüce ise şöyle konuştu: “Ahmet Nazif Çelebi ve Selahaddin Çelebi merhumlara ait ev aslında bütün Anadolu'nun, hepimizin iftiharla gezeceğimiz, yad edeceğimiz güzel bir eser oldu. Cenab-ı Hak sebep olanlardan ve bu güne kadar bu binanın gelmesinde önemli emekleri olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes beye tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Milli Mücadele yıllarında İnebolu çok önemli bir yerdi. Bu aziz Anadolu topraklarının kurtarılmasında en önemli beldelerden biri İnebolu olmuştur. İstiklal Yolu olarak bilinen İnebolu-Kastamonu-Ankara hattı düşman istilasına karşı büyük bir direnç göstermiştir. Silah ve cephane İnebolu'ya gelerek çok büyük bir fedakarlıklarla Anadolu'ya sevk edilmiştir. İnebolulu kayıkçılar, gece gündüz kürek çekmiş, İnebolu halkı çocukları değil, mermileri yağmurdan korumaya çalışmışlar. Bu açıdan İnebolu, Milli Mücadele'de büyük bir önem taşımaktadır. İnebolu'nun madalya almasında da bu evin sahiplerinden Selahaddin Çelebi'nin Ankara makamlarına yazdığı dilekçelerin mücadelelerin çok önemli yeri olmuştur.”
Konuşmaların ardından Bediüzzaman Kültür Evi törenle açıldı. Başkan Türel ve katılımcılar kültür evini gezerek bilgi aldı.
Camikebir Mahallesi'nde bulunan 4 katlı binanın zemin katı müze, üst katları ise dershane, öğrenci yurdu ve misafirhane olarak düzenlendi.
Kadir Yıldırım/İnebolu
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER