BAŞKAN SATIOĞLU TALEPLERiNi SIRALADI

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu dernek binasında yaptığı açıklamada, şehit ve gazi aileleri için dernek olarak taleplerini sıraladı. Satıoğlu, şehit ve gazi ailelerinin özlük haklarında iyileştirme isterken, yapılacak bir düzenleme ile polis kökenli ailelerinde derneğe üye olmalarının sağlanmasını talep etti.

BAŞKAN SATIOĞLU  TALEPLERiNi SIRALADI

 

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu dernek binasında yaptığı açıklamada, şehit ve gazi aileleri için dernek olarak taleplerini sıraladı. Satıoğlu, şehit ve gazi ailelerinin özlük haklarında iyileştirme isterken, yapılacak bir düzenleme ile polis kökenli ailelerinde derneğe üye olmalarının sağlanmasını talep etti.
Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak görülmesini kınadığını bildirerek açıklamasına başlayan Başkan Satıoğlu, “Kudüs Osmanlı eyalet şehri ve başkentiydi. Kudüs’ün esas sahipleri bizleriz. Amerika’nın İsrail’in başkentini Kudüs’e taşımasını doğru bulmuyor ve şiddetle kınıyoruz. Kastamonu’nun 2018 yılı için Dünya Kültür Başkenti olmasıyla ilgili memnuniyet duyuyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz günlerde şehit ailelerimiz ve gazilerimizle ilgili özlük haklarında düzenlemelerle ilgili toplantı yaptık. Türkiye çapında en önemli konular şehit anne ve babalarımızın maaşlarının düşük olduğu ve en az asgari ücret seviyesine çıkartılmasıyla ilgili çalışmamız var. 700 TL anne ve 700 TL baba maaş alıyor. Bazıları 500 TL ücret alıyor. Biz istiyoruz ki anne ve baba için ayrı ayrı bin 400 TL maaşı olması gerekiyor. Şehit ailelerimizde iş hakkı 2’dir. Ama şehit ailelerinde olduğu gibi terör gazilerimize de 2 iş hakkı verilsin istiyoruz. Gazimiz yaralandığında o psikoloji içinde iş hakkını ailesinden biri verdi. Gazimize iş hakkında maddi bir getirisi olmadı” dedi.

ŞEHİTLİK YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ

Berat Satıoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Dernekler Kanununa tabi çalışıyoruz. Şehidin annesi, babası ve gazilerimizin eşleri üye olabiliyor. Polis kökenli ailelerimiz derneğimize üye olamıyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan tüzüğümüzde bir değişiklik yapılarak asker gazilerimiz dışında, polis kökenli ailelerimizin de üye olmasını talep ediyoruz. 2010 yılından itibaren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda şehit ve gaziler için işlem bölümleri kuruldu. Bakanlık bünyesinde de temsil ediliyor. Fakat talebimiz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları hizmetleri götürüp, politikaları belirlerken şehit ailelerimize ve derneklere de birlikte maddi ve manevi destek olmalarıdır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimizle ilgili bölgesel ya da şehir içinde rehabilitasyon merkezleri kurulmalıdır. Şehit ailelerimizin anne ve babası travma yaşıyor. Gazilerimizde yaralandığında ve terör olaylarında travma yaşıyor. Derneğimizin ikinci başkanı İrfan Bayar intihar ederek hayatına son verdi. Şehit ailelerimize ÖTV muafiyeti getirildi. Sıfır araç alımında ÖTV muafiyeti var. Muafiyetinin gazilerimize de uygulanmasını istiyoruz. Gazilerimiz ÖTV muafiyeti için şuan engelli yasasından yararlanıyor. Bunun için yüzde 40’ın üzerinde bir engeli olacak. Muharip gazilerimize madalya maaşı ödenmektedir. Terör gazilerimizin ve şehit ailelerimizin zaten Devlet Övünç Madalyası var. Kamuda çalışan gazilerimizin kendileri eğitim durumuna bakılarak ilkokul mezunuysa hizmetli, lise mezunuysa memur olarak atanıyordu. Yeni düzenlemeyle intibak yapılacak. Türkiye çapında bir şehitlik yönetmeliği yayınlandı.  Şehitliklerde yapılacak bakım- onarım işleri valiliklerce, şehitliklere kimlerin defnedilebileceği ile ilgili yönetmelik değiştirildi. Kastamonu’da da Valimiz Yaşar Karadeniz’in talimatıyla şehitliğimizle ilgili bir çalışma başlatıldı ve projelendirildi. Önümüzdeki günlerde bir çalışma başlatılacak ve şehitliğimiz elden geçirilecek.”
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER