BARINMA MALİYETİ

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından hazırlanan rapora göre, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla konut stokunda önemli oranda artış olduğu görülüyor

BARINMA MALİYETİ

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından hazırlanan rapora göre, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla konut stokunda önemli oranda artış olduğu görülüyor. Geçen yıl talep kaynaklı olarak fırlayan fiyatlar bu sene inşaat maliyetlerinin yüksek düzeylerde artması nedeniyle tırmanışını sürdürüyor.

En son açıklanan Mayıs ayına ait inşaat maliyet endeksi yıllık olarak yüzde 39,6 artış gösterdi. Salgın döneminde bir miktar yavaşlama sergileyen yabancıya yapılan konut satışları TL’de yaşanan değer kaybının da etkisiyle tekrar yükselişe geçti. Bu yılın ilk yarısında yabancıların konut alımları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,6 oranında artış göstererek 20 bin 488 adet düzeyine ulaştı.

KASTAMONU’DA DAİRE FİYATLARI YÜZDE 27,8 ARTTI

Kastamonu’da satılık daire fiyatları 3+1 daireler için Temmuz ayında ortalama 295 bin TL seviyelerinde gerçekleşti. İlimizde ev fiyatları yıllık yüzde 27,6 oranında artış sergiledi. Global emlak arama motoru Flatfy, Türkiye’deki bölgesel konut fiyatlarına ilişkin olarak hazırladığı raporu yayınladı. Kastamonu Merkez’de satılık daire fiyatları son bir yılda yüzde 27,8 oranında artış gösterdi. Merkez ilçede 3+1 dairelerin Temmuz ayı ortalama satış fiyatı 315 bin TL seviyelerinde gerçekleşti. Tosya’da satılık daire fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 25,2 artış sağlarken 3+1 daireler için Temmuz ayı ortalama satış fiyatı 236 bin TL düzeyinde seyretti. Taşköprü ilçesinde konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 29,4 oranında artış kaydetti. Taşköprü 3+1 dairelerin Temmuz ayı fiyatları ortalama 253 bin TL şeklinde oluştu.

KİRALIK DAİRE FİYATLARI YÜZDE 20 ARTTI

Kastamonu genelinde kiralık ev fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 20 oranında arttı. Kiralık ev fiyatı 3+1 daireler için Temmuz ayında ortalama 1.050 TL düzeyinde oluştu. Kastamonu Merkez’de kiralık ev fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 21 oranında artış kaydetti. Taşköprü’deki kiralık evlerin fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 15 oranında artış gösterirken Tosya’da kiralık evlerin fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 24 seviyelerine ulaştı.

KONUT SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

İl genelinde konut satışları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 49,7 oranında düşüş kaydederek 495 adede geriledi. Haziran ayı ipotekli konut satışları geçen seneye göre yüzde 81,5 oranında azalarak 99 adet olarak gerçekleşti. Kastamonu genelinde ipotekli satışların Haziran ayı toplam konut satışları içindeki payı yüzde 20 oldu. Diğer satış türleri kapsamında Haziran ayında Kastamonu’da toplam 396 konut el değiştirdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde … oranında bir artış sağladı. Kastamonu’da ilk defa satılan konut sayısı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,6 oranında azalarak 207 oldu. Yeni konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 42 şeklinde oluştu. İkinci el konut satışlarında ise Haziran’da 288 adet konut el değiştirdi.Yılın ilk altı ayında Kastamonu genelinde satılan toplam konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 20 oranında azalarak 2 bin 177 adede geriledi. İpotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72,1 düşüş kaydederken 350 oldu. Kastamonu’da yılın ilk yarısında satılan sıfır konut sayısı 899 olurken bu rakam yüzde 17,7’lik bir azalışa işaret etti. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER