BARİKAT KALDIRILDI, ANITKABİR’E ULAŞTILAR

Kastamonu Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Hakan Marangoz, Baro Başkanlığı önünde yaptıkları basın açıklamasında Avukatlık Kanunundaki değişiklik hazırlığına karşı Türkiye’deki Baro Başkanlarının mücadelesini desteklediklerini söyledi.

BARİKAT KALDIRILDI, ANITKABİR’E ULAŞTILAR

 

Kastamonu Baro Başkanlığı, kendi binalarının önünde bir araya gelerek, Avukatlık Kanunundaki değişiklik hazırlığına karşı Türkiye’deki Baro Başkanlarının mücadelesini destekledikleri belirtildi. Kastamonu Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Hakan Marangoz, “Yeni yaşanan bir gelişme oldu. Baro Başkanlarımızın dirençli ve dik duruşlarının mücadelesi sonuç verdi. Önlerinde kurulan barikat kaldırıldı şehre girerek Anıtkabir’e ulaştıklarını öğrendik” dedi.

“ENGELLENMEK İSTENDİ”

Kastamonu Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Hakan Marangoz, yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda gündeme gelen avukatlık kanunu değişikliği hazırlıklarıyla ilgili olarak Türkiye’deki Bora Başkanları başkentte olmak istediler. Baro Başkanlarının başkentte olmaları engellenmek istendi, bizde Baro mensupları olarak açıklama yapma ihtiyacı duyduk.  Uluslararası hukukun da temel ilkelerinden olan savunma hakkının tartışmasız taşıyıcı kolonu avukatların bugünkü mücadelesi, aslında tüm baskı mağduru kesimlere örnek teşkil edebilecek manifesto niteliğindedir. Maddi gücü olmayanlara avukat görevlendiren baro, kadına ve çocuğa karşı şiddet ve istismarda durumdan vazife çıkaran baro, ceza yargılamasını hukuka uygun kılan baro, hukukun üstünlüğü mücadelesini yorulmadan sürdüren baro.

“MÜCADELEYE DESTEK”

Anılan işlevleri yerine getirmenin verdiği özgüvenle başkente kadar büyük bir özveriyle yürümeyi başaran baro başkanlarının başkente alınmaması, son derece elim bir gelişmedir. Baro başkanlarının içinden geçilen pandemi sürecinde duyarlı meslektaşlarımız adına yürüdüğü, geniş katılımı şimdilik ertelediği bir düzlemde az sayıdaki sembolik bir başkent girişine izin verilmemesi üzüntüyle karşılanmaktadır. Amaç; yalnızca baroların ve avukatların hak ve yetkilerini muhafaza etmek değil, hukuk devletinin teminatı niteliğindeki savunma olgusunu diri tutmaktır. Mücadele etmemek avukatlığın doğasına ters düştüğünden Baro Başkanı Av. Özgür Demir tarafından mücadeleye devam edilmektedir ve başkente alınana kadar aynı noktada kalınacaktır. Kastamonu Barosu mensubu meslektaşların bu mücadeleye sonuna kadar destek olduğu, Baro Başkanları tarafından verilecek karara göre tüm meslektaşların Başkentteki mücadeleye dâhil olacağı bilinmelidir” ifadelerini kullandı.

“ÖNLERİNE KURULAN BARİKAT KALDIRILDI”

Yapılan bu açıklamanın ardından yeni yaşanan gelişmeyi paylaşan Marangoz, “Baro Başkanlarımızın dirençli ve dik duruşlarının mücadelesi sonuç verdi. Önlerinde kurulan barikat kaldırıldı şehre girerek Anıtkabir’e ulaştıklarını öğrendik” dedi.

Tuğçe YerdelenGüncelleme Tarihi: 24 Haziran 2020, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER